W walce z sepsą jest kluczowy czas. Każdego roku sepsa występuje aż u 25 mln dzieci na świecie, a dla ponad 3 mln jest przyczyną śmierci. Światowy Dzień Sepsy, obchodzony każdego roku 13 września, jest dobrym powodem do edukacji i budowania wiedzy społecznej na ten temat.
Sepsa często błędnie kojarzona jest z chorobą. Tymczasem to silna reakcja naszego organizmu na zakażenie wywołane bakteriami, wirusami czy grzybami. Jeśli do niego dojdzie, bez odpowiedniego i szybko wdrożonego leczenia może dojść do niewydolności wielonarządowej, często prowadzącej do śmierci pacjenta. To właśnie najmłodsi, szczególnie dzieci do 5. roku życia, są najbardziej narażone na wystąpienie poważnych powikłań, wynikających z sepsy.
– UkÅ‚ad odpornoÅ›ciowy dzieci, szczególnie tych najmÅ‚odszych, nie jest jeszcze na tyle dobrze rozwiniÄ™ty, aby poradzić sobie z zakażeniem groźnymi drobnoustrojami. Jednymi z bardziej niebezpiecznych spoÅ›ród nich sÄ… meningokoki. Pierwsze objawy zakażenia tymi bakteriami wyglÄ…dajÄ… zazwyczaj jak zwykÅ‚e przeziÄ™bienie. To co jednak powinno wzbudzić czujność rodzica, to czas, w jakim one postÄ™pujÄ…. Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) rozwija siÄ™ niezwykle dynamicznie i może doprowadzić do Å›mierci dziecka nawet w ciÄ…gu 24 godz. Dlatego tak ważna jest przede wszystkim profilaktyka, w postaci szczepieÅ„, ale także edukacja spoÅ‚eczeÅ„stwa, szczególnie rodziców, w zakresie pierwszych objawów wskazujÄ…cych na rozwój sepsy – mówi dr n. med. Alicja Karney, pediatra, Fundacja Instytutu Matki i Dziecka.
Jak wskazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH za 2022 r., u ok. 40% dzieci w Polsce inwazyjna choroba meningokokowa przebiegała pod postacią sepsy.
T I M E – reaguj!
Nawet minuty mogÄ… mieć wpÅ‚yw na to, czy uda siÄ™ zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Organizacja Sepsis Alliance, w ramach podnoszenia Å›wiadomoÅ›ci spoÅ‚ecznej na temat objawów sepsy, a przez to skutecznego walczenia z jej skutkami, opracowaÅ‚a schemat, który warto zapamiÄ™tać – TIME. Wskazuje on na 4 główne symptomy, których pojawienie siÄ™ powinno skÅ‚onić do pilnego kontaktu z lekarzem.
T – (ang. temperature) pojawienie siÄ™ temperatury, która nawet po podaniu leków przeciwgorÄ…czkowych szybko powraca i roÅ›nie.
I – (ang. infection) – pojawienie siÄ™ objawów przypominajÄ…cych przeziÄ™bienie lub infekcjÄ™, jak osÅ‚abienie, brak apetytu.
M – (ang. mental decline) – zmiana zachowania dziecka, z żywego, energicznego na apatyczne, zdezorientowane, ospaÅ‚e.
E – (ang. extremely ill) – pojawienie siÄ™ bólu, szczególnie nóg (powodujÄ…cego pÅ‚acz u dziecka), trudnoÅ›ci w oddychaniu, biegunki, obniżenie napiÄ™cia mięśniowego.
– PamiÄ™taj! JeÅ›li zaobserwujesz kombinacjÄ™ tych objawów u swojego dziecka – nie czekaj. Wezwij karetkÄ™ lub skontaktuj siÄ™ pilnie z lekarzem, podkreÅ›lajÄ…c to, że podejrzewasz rozwój sepsy. Jest to niezwykle ważne, aby jasno sformuÅ‚ować swoje obawy, gdyż w tym wypadku liczy siÄ™ każda minuta – dodaje dr n. med. Alicja Karney.
Najlepszą formą walki z sepsą i jej konsekwencjami jest oczywiście profilaktyka. I o ile pewnie nie mamy wpływu na każdą potencjalnie niebezpieczną sytuację skutkującą wystąpieniem sepsy, to możemy przynajmniej zmniejszyć to ryzyko poprzez 4 kluczowe działania:
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o