Choroba refluksowa przełyku i zgaga to częste problemy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarzy i farmaceutów. Wszechobecne czynniki ryzyka sprawiają, że częstość występowania tych chorób cały czas rośnie. Leczenie dotyczy przede wszystkim zmniejszenia szkodliwości kwasu solnego w żołądku. Nowe metody terapii obejmują stosowanie produktów osłaniających błonę śluzową żołądka. Całościowo działa chociażby kompleks molekularny polisacharydów.
Częstość występowania choroby refluksowej przełyku i towarzyszących jej objawów, takich jak zgaga, uzależniona jest w dużej mierze od stylu życia i uwarunkowań genetycznych. Praktyka pokazuje jednak, że zgaga, czyli uczucie palenia za mostkiem może być problemem, który dotyka nawet 40% populacji na świecie. Nie inaczej sytuacja wygląda w Polsce. Badania prowadzone na populacji polskiej pokazują, że tego typu dolegliwość dotyka według różnych statystyk pomiędzy 30% a 40% społeczeństwa. Co więcej – liczba przypadków tej choroby wśród pacjentów systematycznie rośnie. Zasadne wydaje się zatem poznanie przyczyn tych dolegliwości i skutecznych metod radzenia sobie z nimi.
Choroba refluksowa przełyku to schorzenie, którego występowanie jest związane z co najmniej kilkoma możliwymi przyczynami. W patogenezie choroby wyróżnia się przede wszystkim czynniki fizjologiczne, tj. anatomiczne. Wśród nich na uwagę zasługuje zwłaszcza jeden, tzn. upośledzenie prawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. Mięsień ten ma za zadanie chronić górne odcinki przewodu pokarmowego przed wstecznym cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Niestety, w niektórych sytuacjach jego praca ulega zaburzeniu przez niepotrzebną i zbyt częstą relaksację, tj. rozkurcz. Umożliwia to przedostawanie się substancji z żołądka do przełyku i indukowanie odczuwanych przez pacjentów objawów GERD, takich jak np. zgaga.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o