2024-04-15 Aktualności

1-dawkowa immunoprofilaktyka zakażeń RSV powinna być dostępna w Polsce dla wszystkich. Podkreślili to jednoznacznie eksperci Koalicji na rzecz profilaktyki zakażeń RSV uczestniczący w spotkaniu V-meeting, zorganizowanym przez Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych, które odbyło się w Sejmie RP. Prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i członek Rady Naukowej Koalicji RSV, powiedziała podczas spotkania, że w oddziałach pediatrycznych w sezonie zakażeń hospitalizowane są przede wszystkim dzieci, które nie należą do grup ryzyka. W Polsce od 2008 r. obowiązuje program lekowy, który obejmuje finansowaną z budżetu państwa ochronę przed RSV dla dzieci z grup ryzyka za pomocą jedynego dotąd dostępnego preparatu – paliwizumabu. To jedynie 1,5% całej populacji niemowląt, która może być zabezpieczana w 1. r.ż..Programem objęto: wcześniaki, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną, dzieci z wrodzonymi wadami serca, a od 1 kwietnia br. również dzieci z SMA i mukowiscydozą.

Medycyna rozwija się dynamicznie i przynosi nowe możliwości profilaktyki zakażeń RSV dla całych populacji:

– niemowląt do 1. r.ż. za pomocą 1-dawkowych przeciwciał nirsevimab;

– kobiet w ciąży i osób 60+ za pomocą szczepień.

Nowa szczepionka dla ciężarnych ma być dostępna już od maja br.

Zdając sobie sprawę z nowych możliwości profilaktyki, Polskie Towarzystwo Pediatryczne przygotowało Program Profilaktyki Zdrowotnej pt.: "Jednokrotne uodpornienie bierne przeciwciałem monoklonalnym w zakresie profilaktyki zakażeń dolnych dróg oddechowych spowodowanych wirusem RS na lata 2025–2030”. Jego celem jest zmniejszenie liczby zakażeń i hospitalizacji z powodu RSV poprzez uodpornienie bierne całej populacji niemowląt do 12. miesiąca życia. Program został złożony w Ministerstwie Zdrowia przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne i ma poparcie Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz Koalicji RSV.

Program jednokrotnego uodpornienia biernego przeciwciałem monoklonalnym w zakresie profilaktyki zakażeń dolnych dróg oddechowych spowodowanych wirusem RS doskonale wpisuje się w założenia obecnego rządu dotyczące profilaktyki i zdrowia dzieci. Jestem przekonana, że wprowadzenie zabezpieczenia dla szerokiej populacji najmłodszych dzieci szybko przyniesie wymierne korzyści zdrowotne dla dzieci i finansowe dla systemu opieki zdrowotnej – podkreśla prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Więcej na https://www.koalicjadlawczesniaka.pl/ochrona-przed-rsv/koalicja-na-rzecz-profilaktyki-zakazen-rsv

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o