2024-04-18 Aktualności

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN) to choroba często marginalizowana przez społeczeństwo i długo lekceważona przez samych pacjentów, mimo że dotyczy aż 4% populacji, głównie młodych dorosłych. PZZPzPN jest poważnym schorzeniem układu oddechowego, który ma wyjątkowo negatywny wpływ na życie pacjentów. Do objawów choroby należą: nieustannie zatkany nos, upośledzenie lub utrata węchu, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, przewlekły katar, bóle głowy i bezdech senny (23%) Objawy te prowadzą nie tylko do przewlekłego zmęczenia, rozdrażnienia, ale i do zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, co grozi poważnymi powikłaniami. 

Do niedawna brak refundacji w Polsce zarejestrowanego skutecznego leczenia biologicznego powodował w praktyce brak możliwości jego stosowania ze względu na wysokie koszty terapii dla pacjenta. Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby, u których nie sprawdzało się standardowe leczenie, byli więc pozbawieni tej opcji terapeutycznej. 1 kwietnia tego roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych – wśród nich jest dupilumab, lek biologiczny dla pacjentów z najcięższą postacią PZZPzPN.

– Mimo że zabiegi chirurgiczne są skutecznym sposobem leczenia, to niestety w przypadku pacjentów z nawracającym przewlekłym zapaleniem zatok z polipami nosa nietrwałym, bo działamy na objaw, a nie na zasadniczą przyczynę tej choroby. I właśnie w przypadku pacjentów z ciężką postacią PZZPzPN szansą, by ich uniknąć, jest leczenie biologiczne – potwierdza prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi.

Bardzo ważna jest edukacja na temat przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa. – Szeroka edukacja na temat możliwych objawów przewlekłego zapalenia zatok jest niezbędna, abyśmy mogli pomóc pacjentom, zanim ich choroba przeistoczy się w ciężką postać – podkreśla prof. Dariusz Jurkiewicz.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o