Zaparcia to stosunkowo powszechna dolegliwość, na którą narażeni są szczególnie ludzie starsi, osoby cierpiące na schorzenia przewodu pokarmowego, w rekonwalescencji, czy stosujące niewłaściwą dietę i prowadzące siedzący tryb życia. Istnieją liczne preparaty farmakologiczne wspomagające walkę z zaparciami. Artykuł krótko podsumowuje możliwe do zastosowania środki, obejmujące leki, wyroby medyczne i suplementy diety oraz rekomendacje ich stosowania. Przedstawia również nowe rozwiązania w formie podania (doustne, doodbytnicze wlewki) oraz nowe substancje o działaniu przeczyszczającym.
Szacuje się, że zaparcia dotykają od 2% do 27% populacji w zależności od zastosowanej definicji. Częstość występowania zaparć może być jednak niedoszacowana, ponieważ co najmniej 65% pacjentów cierpiących z tej przyczyny nie szuka natychmiastowej porady lekarskiej, ale zamiast tego stosuje środki przeczyszczające dostępne bez recepty.
Zaparcia mogą być ciężkie i przewlekłe; w badaniu przeprowadzonym na ponad 10 000 osób w USA 14,7% spełniało kryteria zaparć, a 45% z tych respondentów zgłosiło występowanie tego stanu przez 5 lat lub dłużej. Niektórzy doświadczają tygodni bez wypróżnienia i cierpią na wzdęcia, inni mają bolesną defekację. W takiej sytuacji nawet codzienne czynności i zdolność do pracy mogą być zakłócone, np. z powodu dyskomfortu, potrzeby przebywania w pobliżu toalety i czasu potrzebnego na wypróżnienie. Wskaźniki ogólnego stanu zdrowia, funkcjonowania społecznego i zdrowia psychicznego ulegają znacznemu pogorszeniu w porównaniu z osobami zdrowymi, a ich poziomy są porównywalne z innymi przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe alergie i cukrzyca.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o