Artykuł omawia skuteczność ketoprofenu, niesteroidowego leku przeciwzapalnego, stosowanego miejscowo w łagodzeniu bólu związanego z różnymi schorzeniami, takimi jak urazy sportowe, zapalenie stawów czy ból kręgosłupa. Badania kliniczne potwierdzają jego efektywność w redukcji dolegliwości bólowych u dorosłych i dzieci w porównaniu do placebo oraz innych substancji terapeutycznych. Mechanizm działania ketoprofenu opiera się na hamowaniu enzymów COX-1 i COX-2 oraz redukcji produkcji prostaglandyn, co zmniejsza objawy zapalenia. Miejscowe stosowanie ketoprofenu pozwala na osiągnięcie wysokich stężeń leku w obszarze bólu przy minimalnym narażeniu ogólnoustrojowym, a to sprzyja skutecznemu łagodzeniu bólu. Dodatkowo artykuł podkreśla korzyści z zastosowania ketoprofenu miejscowo w leczeniu bólu związanego z zabiegami stomatologicznymi i ortodontycznymi.
W wielu przypadkach amatorskiego lub wyczynowego uprawienia sportu może dochodzić do urazów takich jak stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien, a także innych urazów stawów. Często pacjenci z mniejszymi urazami nie wymagają konsultacji lekarskiej, jednakże dolegliwości bólowe skłaniają ich do zastosowanie leków przeciwbólowych. Ich wybór odbywa się na podstawie wcześniejszych doświadczeń, zaleceń farmaceuty lub informacji z reklam przeciwbólowych leków OTC. W poważniejszych przypadkach urazów sportowych, a także w schorzeniach przewlekłych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatyzm pozastawowy, pacjenci zwykle nie decydują się na samodzielny wybór leków, lecz opierają się na zaleceniach lekarza.
Jednymi z najczęściej stosowanych leków w powyższych przypadkach należą niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą być podawane per os lub aplikowane miejscowo. NLPZ szybko uwalniają pacjenta od dolegliwości bólowych, hamując przede wszystkim rozwój reakcji zapalnej.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o