2024-08-13 Aktualności

Eksperci Koalicji na rzecz szczepień w aptekach zwracają się z pilnym apelem do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie kluczowych zmian, które mają na celu zwiększenie dostępności i skuteczności szczepień ochronnych w Polsce.

Wprowadzenie recepty farmaceutycznej z uwzględnieniem pacjentów z wielochorobowością. Eksperci wskazują na konieczność uproszczenia procesu szczepień do jednej wizyty w aptece. Wprowadzenie możliwości uzyskania recepty refundowanej na szczepionki bezpośrednio w aptece oraz zapewnienie wglądu do dokumentacji medycznej pacjentów lub stworzenie rozwiązania informatycznego, który umożliwiłby sprawdzanie uprawnienia do bezpłatnej szczepionki na podstawie stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących, znacznie ułatwiłoby dostęp do szczepień. Takie rozwiązanie pozwoliłoby pacjentom otrzymać refundowaną szczepionkę podczas jednej wizyty, co zwiększyłoby wygodę i dostępność do szczepień.

Rozszerzenie finansowania usługi szczepienia w aptekach. Obecnie publiczne finansowanie szczepień jest ograniczone do populacji senioralnej. Rozszerzenie tego finansowania na całą populację w wieku 18-64 lata pozwoliłoby na objęcie większej liczby osób ochroną przed chorobami zakaźnymi. Koszt usługi, którym muszą ponosić pacjenci, zniechęca ich do podejmowania decyzji o szczepieniu.

Zmiany w przepisach dotyczących zakazu reklamy aptek. Umożliwienie farmaceutom informowania pacjentów o dostępnych szczepieniach poprzez odpowiednie oznakowanie aptek mogłoby znacząco zwiększyć świadomość pacjentów na temat możliwości skorzystania z tych usług. Podobne rozwiązania były stosowane podczas pandemii COVID-19 i przyniosły pozytywne rezultaty.

Realizacja szczepień poza apteką. Dodatkowo, eksperci podkreślają konieczność umożliwienia farmaceutom wykonywania szczepień w miejscach pobytu pacjentów, takich jak domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze oraz szkoły. Dzięki temu osoby, które mają utrudniony dostęp do placówek medycznych i aptek, mogłyby być skuteczniej chronione przed chorobami zakaźnymi.

Rozszerzenie grupy wiekowej. Ważnym aspektem jest także rozszerzenie grupy wiekowej uprawnionej do szczepień w aptekach. – Objęcie szczepieniami ochronnymi przeciw chorobom układu oddechowego młodzieży od 12. roku życia może znacznie zwiększyć odsetek wyszczepialności w tej grupie wiekowej, a umożliwienie szczepień w aptekach ułatwi rodzicom i opiekunom dostęp do tych usług – podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Copyright © Medyk sp. z o.o