2024-09-11 Aktualności

Naczelna Rada Aptekarska zaprasza 12 września 2024 r. o godzinie 19:00. na bezpłatny webinar, podczas, którego zostaną omówione wytyczne dla farmaceutów dotyczące antykoncepcji awaryjnej. Webinar poprowadzi dr n. farm. Mikołaj Konstanty – Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz mgr farm. Olga Sierpniowska – ekspert kampanii Poranek PO, członek Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej. Od maja tego roku w aptekach trwa pilotażowy program MZ dotyczący antykoncepcji awaryjnej. Obecnie jest to 1274 aptek. Pilotaż umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej po otrzymaniu recepty farmaceutycznej, która poprzedzona jest konsultacją z pacjentką. Naczelna Rada Aptekarska opracowała wytyczne poświęcone tej tematyce. Dokument jest dostosowany do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług świadczonych przez farmaceutę dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

Gdy pacjentka przychodzi do apteki, aby otrzymać antykoncepcję awaryjną, może mieć różne pytania i wątpliwości. Dlatego w wytycznych umieszczono materiał, który ułatwi prawidłowe przeprowadzenie wywiadu z pacjentką. Dodano w nim  m.in.: kwestionariusz pacjentki, algorytm postępowania, czy odpowiedzi na pytania, które mogą nurtować kobietę.

– Światopoglądowo możemy mieć róźne podejście do tabletki „dzień po”, jednak jako profesjonaliści jesteśmy zobowiązani do udzielenia pacjentce konsultacji farmaceutycznej. Taka rozmowa nie zawsze będzie łatwa, natomiast musimy zmieniać obecną sytuację i sprawić, aby antykoncepcja awaryjna stała się tematem powszechnym, a świadome społeczeństwo nie bało się o nim rozmawiać – komentuje Mikołaj Konstanty.

Wytyczne podkreślają, że: wystawienie recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną powinno być powiązane z udzieleniem rzetelnych i kompleksowych informacji na temat proponowanej interwencji oraz podjęciem działań z zakresu edukacji i promocji zdrowia seksualnego. Ponadto farmacueta powinien posiadać wiedzę o wszystkich dostępnych formach antykoncepcji awaryjnej, a także umieć ją przekazać kobiecie, jeśli zauważy taką potrzebę podczas wywiadu.

– Chcemy, aby farmaceuci byli rzetelnym źródłem informacji o antykoncepcji awaryjnej oraz aby umieli przekazać posiadaną wiedzę pacjentce, tak by rozwiać jej wszelkie wątpliwości. W Polsce szeroka edukacja o dostępnych formach antykoncepcji jest niezbędna – podkreśla mgr farm. Olga Sierpniowska.

Zapisy na webinar: nia.org.pl.

Copyright © Medyk sp. z o.o