Według danych Agencji Badań Medycznych (ABM) ok. 91% złośliwych nowotworów szyjki macicy wiąże się z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia mogłyby uchronić ok. 54–68 tys. kobiet przed zachorowaniem na nowotwory z tej grupy. Jak podkreśla ekspert Szpitala Karowa, dr hab. n. med. Ewa Romejko-Wolniewicz: Najlepsze wyniki szczepień przeciwko wirusowi HPV obserwuje się u młodych ludzi, jednak warto je wykonać w każdym wieku.
Wraz z początkiem września Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło powszechny program bezpłatnych szczepień na wirusa HPV. Aktualnie mogą z niego skorzystać wszystkie zainteresowane osoby od 9. do 14. r.ż., których opiekun prawny wyrazi na to zgodę. Rejestracji na szczepienie można dokonać przez bezpośredni kontakt z wybraną przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Co ważne, podjęcie współżycia ani wiek nie są przeciwwskazaniami do wykonania szczepienia na wirusa HPV. Rządowy program co prawda dotyczy osób do 15. r.ż., ale szczepienie może wykonać jednak każdy. Po uzyskaniu recepty od lekarz, można wykupić szczepionkę w aptece, a następnie udać się do dowolnego ośrodka POZ, gdzie zostanie podana przez personel medyczny.
Infekcje spowodowane wirusami HPV w większości przypadków przebiegają bezobjawowo. Jak podkreśla dr hab. n. med. Ewa Romejko-Wolniewicz: Szczepionka na HPV nie zawiera cząstek DNA wirusa, tylko białko z jego otoczki syntetyzowane w różnych mediach. Wywołuje określone reakcje fizjologiczne, w wyniku czego wytwarzają się przeciwciała neutralizujące, chroniące przed wniknięciem wirusa. Reakcje na szczepionkę przeciwko wirusowi HPV nie odbiegają od reakcji występujących przy innych szczepionkach.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o