2024-10-04 Artykuł

Wraz z rozwojem antybiotykoodporności na bakterie i grzyby cały czas świat poszukuje potencjalnych związków hamujących niebezpieczne dla zdrowia i życia patogeny. Do szeroko omawianych  związków o wysokim potencjale mikrobiologicznym w medycynie zaliczany jest kwas podchlorawy (HOCl). Jeszcze dekadę temu, pomimo wiedzy na ten potencjalnych korzyści jego stosowania w różnych obszarach medycyny, kwas podchlorawy nie był  wykorzystywany jako odrębny związek. Było to efektem braku metod stabilizacji tego kwasu, co ograniczało producentom dostęp do produkcji jego stabilnych form w farmacji. Historycznie kwas podchlorawy był wykorzystywany w mieszaninach z podchlorynem sodu dla zachowania stabilności związków i utrzymania neutralnego pH.

Od 2015 r. zaczęły pojawiać się nowe technologie umożliwiające powstanie stabilnej  chemicznie formy, w czystej postaci HOCL. To rozwiązanie otworzyło szeroki wachlarz  możliwości zastosowań kwasu podchlorawego (HOCI) w eliminacji groźnych patogenów, w tym w leczeniu infekcji, zapobieganiu powstawania blizn, walce z biofilmem, a w dermatologii w leczeniu AZS oraz stanów zapalnych skóry. Potencjalnie liczne obszary zastosowania kwasu podchlorawego czynią go interesującym związkiem w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Europie (najnowsze wytyczne „Leczenia ran w Polsce”). Niniejszy artykuł odpowiada na najczęściej zadawane pytania związane z wykorzystaniem HOCl w farmacji i medycynie.

1.   Czym jest kwas podchlorawy? Jakie jest bezpieczeństwo kwasu podchlorawego (HOCl)?

Związek chemiczny, jakim jest kwas podchlorawy (HOCl), ma swój pierwowzór w naturze, gdzie jest elementem produkcji układu immunologicznego, wytwarzanym przez ssaki. Granulocyty, a dokładnie neutrofile w trakcie neutralizacji chorobotwórczych bakterii i wirusów produkują w komórkach kwas podchlorawy, który wykorzystują do neutralizacji patogenów. Neutrofile wiążą się z patogenami i wytwarzają kwas podchlorawy w stężeniu do 20 ppm. Związek ten powoduje uszkodzenie struktur ścian komórkowych bakterii, jak również niszczy strukturę wirusów, hamując proces ich replikacji. 

Copyright © Medyk sp. z o.o