2024-10-08 Artykuł

Zakażenie układu moczowego dotyczy wszystkich grup wiekowych i stanowi częstą przyczynę wizyt w gabinetach lekarskich, a spowodowane jest w większości przypadków Gram-ujemnymi pałeczkami jelitowymi z rodziny Enterobacteriaceae, szczególnie Escherichia coli. Ze względu na rosnącą oporność bakterii na antybiotyki coraz większą uwagę przywiązuje się do nieantybiotykowych metod leczenia oraz profilaktyki zakażeń układu moczowego, do których zalicza się również stosowanie D-mannozy, organicznego związku chemicznego z grupy aldoheksoz, będącego enancjomerem mannozy.

D-mannoza jako monosacharyd jest po zmetabolizowaniu wydalana z moczem, gdzie po uzyskaniu odpowiedniego stężenia wiąże się z białkiem FimH (ulokowanym na rzęskach E. coli), za pomocą którego bakteria przylega do komórek nabłonka gospodarza, blokując ten mechanizm i uniemożliwiając rozwinięcie się zakażenia. Bakterie nie zostają bowiem na nabłonku, lecz są wydalane razem z moczem, co może w sposób istotny przyspieszyć terapię zakażeń układu moczowego.

Dodatkowo mechanizm ten można wykorzystać w profilaktyce zakażeń.  Jak wykazało jedno z badań, regularne wypijanie na noc 2 g D-mannozy rozpuszczonej w szklance (200 ml) wody zmniejszało liczbę nawrotów zakażeń układu moczowego.

Liczne badania zdają się potwierdzać znaczącą rolę D-mannozy zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu zakażeń układu moczowego:

  • profilaktyczne podawanie przez 6 miesięcy D-mannozy obniżyło liczbę nawrotów zakażeń układu moczowego do 4,5% w stosunku do 33,3% występowania nawrotów u pacjentów przyjmujących placebo.

Copyright © Medyk sp. z o.o