Zdecydowana większość pacjentów wskazuje aptekę jako właściwe miejsce do oddania przeterminowanych leków – wynika z badania przeprowadzonego w serwisie rezerwacyjnym Apteline.pl. Dlatego na aptekach koncentruje się drugi etap kampanii edukacyjnej „Leki do Apteki – Świat w Twoich rękach”. „Leki do Apteki” to projekt, w którym branża farmaceutyczna jednoczy siły, a wszystko w ważnym społecznie celu: by przeterminowane czy niepotrzebne farmaceutyki trafiły do utylizacji, a nie do zwykłego kosza na śmieci czy WC. Z badań bowiem wynika, że 60% Polaków wyrzuca niepotrzebne albo przeterminowane leki do „zwykłego” kosza na odpady, a 28% spłukuje je w toalecie.
Organizatorzy kampanii „Leki do Apteki” pomogą aptekarzom chętnym do prowadzenia w swoich placówkach zbiórki przeterminowanych leków dopełnić wszystkich formalności niezbędnych do zawarcia umowy z gminą. Jak się okazuje, wciąż przybywa aptek, które są zainteresowane tymi działaniami.
Nie wystarczy jednak przynieść leki do punktu zbiórki. Trzeba je również odpowiednio przygotować. Dlatego w ramach kampanii w aptekach pojawią się materiały informacyjne, które będą stanowiły źródło rzetelnej wiedzy, a jednocześnie prostą podpowiedź dla farmaceutów i pacjentów. Nie wszyscy wiemy, że opakowanie kartonowe po leku możemy spokojnie wyrzucić do kosza na papier, ale już części, które miały kontakt z lekiem – jak na przykład blister, muszą pozostać nienaruszone. Jeszcze inny przypadek stanowią opatrunki czy ampułkostrzykawki, które – jako odpad medyczny – powinny zostać oddane do PSZOK-u.
Wśród materiałów, które wesprą pacjentów we właściwej segregacji leków, znalazły się m.in. plakat i ulotki edukacyjne wyjaśniające, dlaczego prawidłowa utylizacja farmaceutyków jest ważna i przedstawiające w prosty sposób jej najważniejsze zasady. Dodatkowo pacjenci mogą otrzymać naklejki na domowe apteczki i papierowe torby z instrukcjami do wykorzystania w czasie przeglądu leków w domach. Jednocześnie na znajdujących się w aptekach pojemnikach na leki, tzw. konfiskatorach, pojawiły się osłonki, które będą czytelnym sygnałem na pacjentów, że to właśnie tutaj mogą bezpiecznie wyrzucić niepotrzebne już farmaceutyki.
Brak świadomości społecznej w zakresie właściwej utylizacji farmaceutyków niesie ze sobą poważne zagrożenia. Badania potwierdzają zanieczyszczenie wód gruntowych i gleby lekami, skąd trafiają one do pożywienia i naszych organizmów. Aby temu zapobiegać, musimy jednoczyć siły i razem dbać o to, by leki nie trafiały do pojemników na zwykłe odpady – mówią organizatorzy akcji.
Więcej: https://lekidoapteki.pl/
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o