Nieżyty nosa i zatok przynosowych to problem dotyczący wielu pacjentów. Dzielimy je na alergiczne, infekcyjne oraz niealergiczne nieinfekcyjne nieżyty. Do podstawowych objawów tej choroby należą: wyciek z nosa,spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, przekrwienie błony śluzowej jam nosowych, kichanie, świąd, upośledzenie węchu, ból głowy oraz uczucie rozpierania w okolicy zatok. Zapadalność na alergiczny nieżyt nosa zwiększa się w ostatnich latach. Alergicznemu nieżytowi nosa często towarzyszą objawy alergicznego zapalenia spojówek. Nieżyt infekcyjny jest najczęściej chorobą wirusową. Niealergiczny nieinfekcyjny nieżyt nosa to dolegliwość o zróżnicowanej etiologii. Nadmiar wydzieliny w jamach nosowych może pojawiać się np. jako reakcja na pokarmy czy leki. Przewlekłe zapalenie zatok dzielimy na te z polipami i bez nich. Do podstawowych leków skutecznych w nieżytach nosa należą sterydy donosowe. Znajdują one zastosowanie w przypadku zapaleń alergicznych, przedłużających się nieżytów infekcyjnych, niealergicznych nieinfekcyjnych nieżytów nosa oraz przewlekłych zapaleń zatok. Bezpiecznym donosowym sterydem jest mometazon, który charakteryzuje się także szybkim początkiem działania. W przypadku nieżytów alergicznych, a także zapaleń niealergicznych nieinfekcyjnych skuteczne są również donosowe preparaty łączące steryd i lek przeciwhistaminowy. Według badań połączenie to skutecznie łagodzi nosowe i oczne objawy nieżytów i znacząco poprawia komfort życia pacjentów.
Alergiczny nieżyt nosa to bardzo rozpowszechniona choroba. Według badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP)" może on dotyczyć nawet 25% dorosłej populacji w naszym kraju. U osób z ANN istnieje 3–8 razy większe ryzyko rozwoju astmy. Zdaniem WHO ważnymi czynnikami zwiększającymi zapadalność na choroby alergiczne w ostatnich latach są zmiany klimatu czy zanieczyszczenie środowiska.
ANN można podzielić na okresowy oraz przewlekły. Pierwszy z nich trwa < 4 dni/tydzień lub < 4 tygodni. Przewlekły ANN trwa natomiast > 4 dni/tydzień lub > 4 tygodnie.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o