2024-11-13 Aktualności

Warsztaty są organizowane w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”. To cykl spotkań szkoleniowych dla farmaceutów pracujących w aptekach i szpitalach, z których pierwsze odbędzie się 19 listopada w godz. 19:00-21:00 w hotelu Indigo w Warszawie. Kolejne warsztaty zaplanowano w Krakowie (27 listopada) i Katowicach (styczeń 2025). Brak dostępu do wiedzy w zakresie leczenia ran stanowi ogromne wyzwanie dla systemu zdrowia – koszty związane z przewlekłymi ranami sięgają kilkudziesięciu milionów złotych rocznie, a tylko niewielki odsetek pacjentów korzysta z właściwych metod leczenia. Warsztaty mają na celu wyposażenie farmaceutów w praktyczną wiedzę na temat rozpoznawania objawów infekcji, stosowania odpowiednich opatrunków, prewencji zakażeń oraz kluczowej roli antyseptyki w procesie leczenia ran. Szkolenia odbywają się pod patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej, za udział farmaceuci mogą otrzymać 4 punkty edukacyjne.

Obecnie trudno gojące się rany, w tym owrzodzenia cukrzycowe, odleżyny czy rany nowotworowe, są coraz większym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej, co związane jest m.in. z starzejącą się populacją i narastającymi chorobami przewlekłymi. Farmaceuci, jako specjaliści pierwszego kontaktu, odgrywają znaczącą rolę w doradzaniu pacjentom w sprawie dostępnych metod leczenia, opatrunków oraz środków antyseptycznych, które mogą wspierać szybszy proces gojenia rany. Podniesienie ich kompetencji w zakresie terapii ran jest więc niezbędne dla efektywnego działania całego systemu opieki nad pacjentem.

– W ramach kampanii „Rany pod kontrolą” będziemy pracować nad opracowaniem algorytmu dla farmaceutów, który ma pomóc w szybszym rozpoznaniu infekcji oraz wdrażaniu odpowiednich kroków terapeutycznych i edukacyjnych. Farmaceuci, choć nie będą zajmować się profesjonalną terapią ran w aptekach, pełnią niezwykle ważną rolę w edukacji pacjentów, rozpoznawaniu objawów infekcji oraz doradzaniu w zakresie dostępnych produktów do pielęgnacji ran. Muszą wiedzieć, co pacjentowi doradzić i gdzie skierować go po pomoc, by leczenie było szybkie i efektywne” – podkreśla mgr Marek Tomków, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Szczegóły i rejestracja: www.ranypodkontrola.pl

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o