Na nowej liście znajdzie się 31 nowych terapii, w tym 13 onkologicznych oraz 18 nieonkologicznych. Wśród nich można wyróżnić również 12 nowych terapii w zakresie chorób rzadkich i ultrarzadkich.
Pierwsza istotna zmiana na liście refundacyjnej to leki zawierające 6 nowych substancji kardiologicznych – o ugruntowanej skuteczności w kardiologii (riwaroxaban, dabigatran, eplerenon, torasemed, trimetazydyna, metyldopa). Ok. 3 mln pacjentów będzie mogło z nich skorzystać z 30-procentową odpłatnością. Wszystkie pozostałe terapie wprowadzone do programów leków w nowym wykazie będą dostępne dla pacjentów bezpłatnie.
Kolejna nowość na liście refundacyjnej to preparat Voxzogo, stosowany w leczeniu dzieci chorych na achondroplazję (niskorosłość).
Trzecią zmianą jest wprowadzenie do polskiego systemu refundacji drugiej terapii genowej – produktu Luxturna. To lek, który pomaga ratować wzrok – stosowany w przypadku ślepoty Lebera, czyli rzadkiej choroby genetycznej.
Na liście refundacyjnej znajdzie się również wiele terapii onkologicznych, m.in.:
• cemiplimab - rak szyjki macicy;
• niwolumab + kabozantynib - rak nerki;
• ivosydenib – ostra białaczka szpikowa;
• niraparyb + octan abirateronu - rak gruczołu krokowego;
• trifluridyna + tipiracyl + bewacyzumab - rak jelita grubego.
Warto też wspomnieć o nowych terapiach nieonkologicznych. W przypadku dupilumabu lek go zawierający będzie mógł być stosowany u dzieci w terapii atopowego zapalenie skóry już od 6. miesiąca życia. Rawulizumab to kolejna terapia na miastenię, fenfluramina – kolejna terapia na epilepsję lekooporną, a lanadelumab będzie mógł być stosowany u szerszej grupy pacjentów w profilaktyce dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o