Wytyczne dla farmaceutów dotyczące antykoncepcji awaryjnej są odpowiedzią na uruchomienie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. To ważna społecznie inicjatywa na rzecz zdrowia kobiet. W Polsce brakowało jednak opracowania, które kompleksowo, ale w sposób ukierunkowany podejmowałoby temat antykoncepcji awaryjnej w kontekście opieki farmaceutycznej – mówi mgr farm. Olga Sierpniowska, członkini Podkomisji Naczelnej Izby Aptekarskiej ds. opracowania i rozwoju standardów opieki farmaceutycznej i usług farmaceutycznych, współautorka wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej.
Na pytanie dlaczego wydanie wytycznych dla farmaceutów dotyczących antykoncepcji awaryjnej jest tak ważne, mgr farm. Olga Sierpniowska odpowiada:
Wytyczne to kompendium wiedzy na temat tego, jak teorię dotyczącą antykoncepcji awaryjnej przełożyć na praktykę. Na początku dokumentu znajdują się przydatne narzędzia, takie jak kwestionariusz dla pacjentki. Ułatwia on przeprowadzenie wywiadu farmaceutycznego. Dodatkowo można znaleźć ulotki edukacyjne dotyczące doustnej antykoncepcji awaryjnej i zdrowia kobiet, które wspierają skuteczną komunikację. Kluczowym elementem publikacji jest algorytm postępowania, dostępny zarówno w formie zwięzłego schematu blokowego, jak i bardziej szczegółowej broszury, która precyzyjnie omawia każdy krok procesu decyzyjnego przed wystawieniem recepty farmaceutycznej.
Aby lepiej zrozumieć skalę i wagę problemu, publikacja przedstawia społeczne i ekonomiczne konsekwencje nieplanowanej ciąży oraz prezentuje statystyki dotyczące antykoncepcji awaryjnej w Polsce i na świecie. Jednak główny nacisk kładziemy na przygotowanie farmaceutów do przeprowadzania konsultacji – w oparciu o różnorodne scenariusze i pytania, które mogą pojawić się w rozmowach z kobietami. Dlatego też przypominamy kluczowe informacje o cyklu miesiączkowym oraz zasadach działania testu ciążowego. Wytyczne zawierają również rozdziały poświęcone bardziej specjalistycznym zagadnieniom związanym z antykoncepcją po stosunku, takim jak działanie receptorowe, interakcje lekowe oraz stosowanie antykoncepcji u młodocianych pacjentek czy u kobiet karmiących piersią.
Na zakończenie wytyczne poruszają niezwykle istotne kwestie związane z prawami pacjenta, w tym prawo do poszanowania godności, prywatności i wsparcia w przypadku przemocy seksualnej. Ponadto dokument dostarcza cennych informacji na temat chorób przenoszonych drogą płciową oraz wskazówek dotyczących postępowania w przypadku stwierdzenia ciąży, co zapewnia pełne i bezpieczne doradztwo.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o