2025-01-24 Aktualności

Szansa dla pacjentów z zaawansowaną niewydolnością serca

Narodowy Instytut Kardiologii rozwija działalność w obszarze mechaniecznego wspomagania serca

Narodowy Instytut Kardiologii (NIKard) w Aninie umacnia swoją pozycję jako lider w obszarze mechanicznego wspomagania serca w Polsce i Europie. Pacjenci z zaawansowaną postacią niewydolności serca zyskują szansę na powrót do aktywnego życia poza szpitalem. Jednym z głównych filarów działalności Instytutu w tej dziedzinie są pompy LVAD (Left Ventricular Assist Device) – nowoczesne urządzenia wspomagające pracę lewej komory serca. Od 2013 r. w NIKard wszczepiono ponad 200 takich systemów, a obecnie około 100 pacjentów pozostaje pod stałą opieką ambulatoryjną specjalistów Instytutu. 

- Pompy LVAD wspierają serce pacjentów w najcięższych przypadkach niewydolności, pełniąc rolę pomostu do transplantacji lub terapii docelowej dla osób, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się do przeszczepienia serca. Dzięki stosowaniu takich urządzeń, chorzy zyskują szansę na poprawę jakości życia, powrót do aktywności poza szpitalem oraz lepsze rokowania zdrowotne – mówi dr n. med. Piotr Kołsut, kierownik Kliniki Kardiochiurgii i Transplantologii w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Sukcesy NIKard w obszarze LVAD to efekt ścisłej współpracy interdyscyplinarnego zespołu, w którego skład wchodzą kardiochirurdzy, kardiolodzy, anestezjolodzy, a także echokardiografiści, radiolodzy, elektrofizjolodzy, koordynatorzy LVAD, pielęgniarki, perfuzjoniści oraz fizjoterapeuci.

Ubiegły rok był przełomowy dla Narodowego Instytutu Kardiologii – wykonano rekordową liczbę 40 implantacji pomp LVAD, co stawia Instytut w gronie czołowych ośrodków europejskich, na równi z renomowanymi placówkami w Niemczech i Austrii. Co warto podkreślić, w 2024 r. liczba wszczepionych przez specjalistów NIKard urządzeń przekroczyła liczbę wykonanych transplantacji serca, których w sumie wykonano 35. 

Naszym priorytetem pozostaje zapewnienie pacjentom najwyższej jakości opieki, zarówno szpitalnej jak i ambulatoryjnej oraz rozwój metod monitorowania, co pozwoli skutecznie odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie w leczeniu zaawansowanej niewydolności serca podsumowuje prof. Janina Stępińska, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o