2025-03-14 Aktualności

Zrozumieć otyłość

Kampania edukacyjna

W Polsce na otyłość choruje ok. 9 mln osób. Mimo tak dużej skali tego schorzenia wciąż brakuje świadomości, że otyłość jest chorobą, a nie defektem kosmetycznym. Niesie ze sobą ryzyko wystąpienia ponad 200 powikłań i stanowi poważne wyzwanie finansowe dla polskiego systemu opieki zdrowotnej. Powoduje także wiele ograniczeń w życiu pacjentów. Otyłość jest chorobą przewlekłą bez tendencji do samoistnego ustępowania i ze skłonnością do nawrotów. U jej podstaw leżą zaburzenia równowagi neurohormonalnej, które prowadzą do dodatniego bilansu energetycznego, co przekłada się na nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej. Od ponad 25 lat otyłość uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę, która wymaga kompleksowego leczenia. Niestety, osoby chorując na otyłość wciąż spotykają się z dużym niezrozumieniem i dyskryminacją ze strony społeczeństwa. Potrzeba edukacji społecznej i przełamywania stygmatyzacji była bodźcem do zainicjowania kampanii społecznej „Zdrowie zaczyna się od zrozumienia. Zrozumieć otyłość”. Pomysłodawcą kampanii jest firma Lilly. Patronat nad projektem objęli: Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz FLO – Fundacja na rzecz Leczenia Otyłości.

 

Jak leczyć otyłość?

–  Za trudności w redukcji, a następnie utrzymaniu zmniejszonej masy ciała odpowiadają czynniki i mechanizmy, na które osoby chorujące na otyłość nie mają wpływu. Organizm może opierać się zmianom. Zaczyna spalać mniej kalorii, pojawia się zmniejszone uczucie sytości po jedzeniu i zwiększone uczucie głodu między posiłkami. Wynika to z faktu, że głód i sytość kontrolowane są przez neuroprzekaźniki – substancje chemiczne krążące w mózgu, pozostające poza kontrolą naszej silnej woli. Wyjaśnia to, dlaczego tak wiele osób, pomimo wprowadzenia w życie zdrowych nawyków, ma trudności z osiągnięciem i utrzymaniem docelowej masy ciała – mówi prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Aby chorzy zgłaszali się po pomoc do specjalistów, niezbędne jest zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa o tym, że otyłość jest chorobą, którą dzięki szerokiemu wachlarzowi terapii można z powodzeniem leczyć. 

Skuteczne leczenie choroby otyłościowej wymaga wczesnej diagnozy. Aby ta diagnoza miała miejsce, potrzebna jest świadomość i zrozumienie, że otyłość to groźna, przewlekła choroba, która samoistnie nie ustępuje, która ma tendencję do nawrotów. Niestety, badania pokazują, że ponad 80% mieszkańców naszego kraju postrzega otyłość w kategoriach problemu kosmetycznego, wyboru pacjenta czy świadomej decyzji zaniedbania, a nie choroby, z którą należy zwrócić się do lekarza – mówi prof. Paweł Bogdański, kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Osoby z otyłością potrzebują wczesnej diagnostyki, badań przesiewowych i skutecznych interwencji w celu kontroli masy ciała opartych na dowodach naukowych. Zasługują również na dostęp do kompleksowej opieki, w tym do programów poprawiających styl życia (takich jak prawidłowe żywienie i aktywność fizyczna) oraz do odpowiednich metod terapeutycznych z zakresu farmakoterapii i chirurgii bariatrycznej. Aby to osiągnąć, potrzebne są pilne decyzje na szczeblu politycznym, które zapewnią opiekę wielodyscyplinarną i skoncentrowaną na pacjencie. Brak interwencji w leczeniu choroby otyłościowej może prowadzić do znacznych długoterminowych kosztów dla pacjentów i ich rodzin, gospodarki kraju i systemu opieki zdrowotnej.

–  W ramach kampanii „Zdrowie zaczyna się od zrozumienia. Zrozumieć otyłość” chcemy budować świadomość Polaków w temacie otyłości. Chcemy głośno mówić o tym, że choroba otyłościowa nie jest powodem do wstydu i że warto sięgać po wsparcie specjalistów. Na stronie internetowej kampanii zamieściliśmy wskazówki dla pacjentów odnośnie do żywienia i aktywności fizycznej, ale również kwestionariusz, który pozwoli jeszcze lepiej przygotować się do rozmowy z lekarzem. Pacjenci znajdą tam też historie innych osób, które zmagają się z otyłością. Wszystko po to, by zmotywować ich do walki o swoje zdrowie – mówi Maciej Nowicki, Lead Governmental Affairs w Eli Lilly.

Więcej informacji: www.zrozumiecotylosc.pl

 

Copyright © Medyk sp. z o.o