2018-03-28 Aktualności
Artykuł 68 Konstytucji RP gwarantuje nam prawo do ochrony zdrowia oraz równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Wszyscy wiemy od dawna, że jest to jedynie pobożne życzenie, ja zaś uważam, że przepowiednia, która w żadnym razie nie może się spełnić. Dlaczego? Jak nie wiadomo dlaczego, to zawsze w grę wchodzą pieniądze. Do znudzenia przypominam blitz-aforyzm noblisty Miltona Friedmana, który brzmi: Nie ma darmowych obiadów. Oczywiście służba zdrowia pod żadną szerokością geograficzną nie jest wolna od tego bezwzględnego twierdzenia.
reklama Prenumerata_e-lek
2018-03-27 Artykuły
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać i dlatego muszą być dostarczane w diecie. Żywienie dzieci pokarmami ubogimi w NNKT może prowadzić do zaburzeń widzenia i gorszego rozwoju umysłowego. Ze względu na budowę chemiczną NNKT dzielą się na kwasy omega-3 i omega-6. Głównym źródłem kwasów omega-3 są ryby, a kwasy omega-6 powszechnie występują w olejach roślinnych. Wyniki przeprowadzonego na populacji ogólnej badania WOBASZ wskazują na niedostateczne spożycie ryb, co związane jest z niewystarczającym pokryciem zapotrzebowania na kwasy tłuszczowe omega-3. Stąd istotne jest prowadzenie mądrej suplementacji NNKT nawet u małych dzieci.
reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2018-03-26 Artykuły
Melatonina jest endogennym regulatorem snu, którego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem, zwiększając ryzyko wystąpienia bezsenności u osób starszych. Niedostateczna ilość lub jakość snu jest czynnikiem ryzyka m.in. upadków, urazów, wypadków komunikacyjnych, chorób układu sercowo-naczyniowego i osłabienia funkcji poznawczych. Postępowanie w bezsenności geriatrycznej obejmuje podawanie egzogennej melatoniny w połączeniu z działaniami niefarmakologicznymi (fototerapia, edukacja w zakresie higieny snu i terapia poznawczo-behawioralna).
2018-03-23 Artykuły
Dla organizmu kaszel jest sposobem na pozbycie się obcych substancji i śluzu z płuc oraz górnych dróg oddechowych. Istnieje wiele leków na kaszel, które można stosować w przypadku różnych objawów kaszlu. Środki wykrztuśne i mukolityczne są substancjami, które ułatwiają kaszel, zwiększając produkcję śluzu i flegmy. Przykładami są ambroksol, acetylocysteina i gwajafenezyna. Środki przeciwkaszlowe to substancje hamujące kaszel, których przykładami są kodeina, dekstrometorfan i butamirat. Leki przeciwkaszlowe nie mogą być stosowane w leczeniu kaszlu z zalegającą wydzieliną.
2018-03-22 Artykuły
Na rynku dostępnych jest wiele aerozoli OTC do higieny nosa. Poszczególne preparaty różnią się składem, stężeniem, sposobem zapewniania jałowości po otwarciu oraz kształtem aplikatora. Przy wyborze produktu należy uwzględnić cel stosowania, kondycję śluzówki nosa oraz wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta. Artykuł zawiera porównanie dostępnych bez recepty aerozoli wody morskiej, wskazania do ich stosowania oraz środki ostrożności.
reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2018-03-21 Artykuły
Infekcje dróg oddechowych stanowią główną przyczynę konsultacji w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ich etiologia jest głównie wirusowa. Terapie stosowane w leczeniu objawowym obejmują leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, mukolityki, leki sekretolityczne, wykrztuśne i zmniejszające przekrwienie. Bezpieczne i skuteczne w leczeniu infekcji dróg oddechowych o etiologii wirusowej są ekstrakty ziołowe. W artykule omówiono rolę wybranych ekstraktów ziołowych w leczeniu zakażeń układu oddechowego u dzieci.
2018-03-20 Artykuły
Ból gardła jest powszechną chorobą. Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje wirusowe, ale również infekcje bakteryjne, palenie papierosów, alergie, zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja. Preparaty stosowane w leczeniu bólu gardła obejmują leki przeciwbólowe, środki znieczulające, środki przeciwbakteryjne, naturalne składniki o właściwościach łagodzących lub wzmacniających układ odpornościowy albo kombinację tych środków. Środki przeciwzapalne, takie jak benzydamina, pomagają zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból. W aptekach dostępne są różne postacie leków łagodzących ból gardła. Pastylki do ssania zawierają różne składniki: środki przeciwzapalne, środki znieczulające, środki antyseptyczne, które działają bezpośrednio w miejscach objętych stanem zapalnym, a także wspomagają produkcję śliny. Środki znieczulające i antyseptyki pomagają zmniejszyć liczbę bakterii. Dostępne są również spraye i płyny do płukania, które są stosowane bezpośrednio na tylną ścianę gardła. Jeśli ból gardła jest spowodowany infekcją, ważne jest, aby pić dużo płynów, co zapobiega odwodnieniu. Miód jest skutecznym lekarstwem na ból gardła, ponieważ jest naturalnie antybakteryjny i może pobierać wodę ze stanu zapalnego tkanki, zmniejszając tym samym jej obrzęk. Płukanie słoną wodą ma naturalne działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a także łagodzi stan zapalny.
2018-03-19 Artykuły
Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci naukowcy wykazali udział kinazy syntazy glikogenu 3 (GSK3) w genezie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Jednym z pierwszych środków zastosowanych w celu zahamowania jej aktywności w leczeniu depresji był lit, który pomimo wielu niedoskonałości miał działanie terapeutyczne. Dalsze badania pozwoliły na projektowanie leków wchodzących w skuteczne interakcje z kinazą, jednakże niewiele z nich przeszło badania kliniczne. Kinaza syntazy glikogenu 3 do dziś stanowi duży znak zapytania w ukierunkowaniu farmakoterapii schorzeń takich jak choroba Alzheimera, depresja, choroba dwubiegunowa czy schizofrenia.
2018-03-15 Aktualności

Komisja Europejska rozszerzyła wskazanie dla ipilimumabu o pacjentów pediatrycznych w wieku 12 lat i starszych z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem. Decyzja Komisji Europejskiej oznacza pierwszą w Unii Europejskiej rejestrację leku immunoonkologicznego we wskazaniu do pediatrycznego zastosowania. Ipilimumab w tym wskazaniu będzie dostępny we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

2018-03-14 Aktualności

Polscy okuliści kontra jaskra

Światowy Tydzień Jaskry 11-17 marca

Trwa druga edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 11 do 17 marca w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej  jaskry. Lista placówek: www.tydzienjaskry.pto.com.pl

reklama Baner_Kurs_A
2018-03-12 Aktualności

Polacy oceniają swoje codzienne samopoczucie na trzy z plusem – zarówno stan zdrowia, jak i kondycję psychiczną oraz fizyczną. Regularne badania profilaktyczne wykonuje co trzeci Polak, a co dziesiąty w ogóle nie kontroluje swojego stanu zdrowia. Prywatna służba zdrowia jest przez respondentów dużo lepiej oceniana niż publiczna – tak wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

2018-03-07 Aktualności

Konferencja "Opieka Farmaceutyczna od zaraz" to jedyne wydarzenie w Polsce całkowicie poświęcone praktycznym aspektom pracy za pierwszym stołem. Jej twórcy postawili sobie za cel przygotowanie programu pełnego przykładów przeglądów lekowych oraz case studies i zapewniają, że wiedze tą można wykorzystać już następnego dnia w aptece. Tegoroczne konferencje odbędą się w kwietniu w 4 miastach: 7 kwietnia we Wrocławiu, 8 kwietnia w Krakowie, 21 kwietnia w Gdańsku oraz 22 kwietnia w Warszawie. Temat przewodni to pacjent geriatryczny pod opieką farmaceuty. Organizatorem wydarzenia jest Opieka.farm sp. z o.o. , prowadząca największy w Polsce portal i forum o opiece farmaceutycznej. Miesięcznik "Lek w Polsce" objął konferencję patronatem medualnym. Dla czytelników "Leku w Polsce" 10% zniżki na bilety.

2018-03-06 Aktualności

Ból za mostkiem, uczucie lęku, duszności i zimne poty. W przypadku takich objawów należy od razu dzwonić po pogotowie ratunkowe. Każda minuta w przypadku zawału serca ma znaczenie. Z takim przesłaniem ruszyła piąta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. A jak się okazuje, Polacy bagatelizują choroby układu sercowo-naczyniowego, choć aż 75% (jak wynika z badania SW RESEARCH „Wiedza na temat zawału mięśnia sercowego”, zrealizowanego w listopadzie 2017 r.) deklaruje, że stara się dbać o zdrowie swojego serca.

2018-03-01 Aktualności

Już nawet co 6. kleszcz może być zakażony groźnym wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), na które nie ma skutecznego leku. Choroba ta w najbardziej dramatycznym przebiegu może spowodować poważne uszkodzenia układu nerwowego, a nawet śmierć. Celem rozpoczynającej się kampanii edukacyjno-informacyjnej jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat KZM i zachęcenie do podjęcia działań profilaktycznych, czyli szczepień.

2018-02-28 Aktualności

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że zasada sukcesji uniwersalnej odnosi się do zezwoleń na prowadzenie aptek, a zezwolenia apteczne nabyte w drodze przejęć kapitałowych z mocy prawa przechodzą na nabywcę. W ten sposób Sąd potwierdził prawa przedsiębiorców, którzy w ostatnich kilkunastu latach kupowali apteki, także od Skarbu Państwa. Wyrok podważa wykładnię forsowaną przez inspekcję farmaceutyczną i korporację aptekarską, które w ostatnich latach podjęły działania przeciwko przedsiębiorcom, próbując zmienić sens zapisów o 1%, po kilkunastu latach ich obowiązywania, bez zmiany regulacji. 

Copyright © Medyk sp. z o.o