2018-01-26 Artykuły
Bezsenność jest częstym problemem zgłaszanym przez pacjentów w codziennej praktyce lekarskiej oraz farmaceutycznej. Obecnie niebenzodiazepinowe leki nasenne są najczęściej przepisywaną grupą leków w leczeniu bezsenności. Działania niepożądane tej grupy występują rzadko i obejmują zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Celem tej pracy było przedstawienie informacji na temat paradoksalnych reakcji po zastosowaniu niebenzodiazepinowych leków nasennych.
reklama Prenumerata_e-lek
2018-01-25 Artykuły
Infekcje dróg oddechowych (RTI) są jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ich etiologia jest głównie wirusowa. Terapie stosowane w leczeniu objawowym obejmują leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, mukolityki, leki sekretolityczne, wykrztuśne i zmniejszające przekrwienie. W przypadku etiologii bakteryjnej konieczne jest leczenie antybiotykami. Jednakże ze względu na rosnącą oporność bakterii na antybiotyki istotne jest ograniczenie niepotrzebnego ich przepisywania. Jednym z najczęstszych RTI jest zapalenie zatok, które w większości przypadków rozwija się z powodu wcześniejszej infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. W wyniku zapalenia błona śluzowa jamy nosowej i zatok przynosowych jest obrzęknięta i zatkana, co prowadzi do osłabienia drożności nosa i wentylacji zatok. Bezpieczne i skuteczne w leczeniu infekcji dróg oddechowych o etiologii wirusowej są ekstrakty ziołowe. W artykule omówiono rolę ekstraktów ziołowych w leczeniu zakażeń układu oddechowego.
reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2018-01-24 Artykuły
Z danych epidemiologicznych wynika, że stosowanie paracetamolu w okresie ciąży jest zjawiskiem powszechnym, chociaż odległe konsekwencje terapii dla potomstwa są nadal słabo poznane. Przedstawiona publikacja stanowi kompleksową analizę tego problemu i odpowiada na wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa stosowania paracetamolu na wczesnych etapach rozwoju układu nerwowego. Omówiono w niej najnowsze badania oceniające wpływ ekspozycji na paracetamol w okresie ciąży oraz we wczesnym okresie postnatalnym na funkcje psychomotoryczne i behawior potomstwa.
2018-01-23 Artykuły
Właściwa pielęgnacja nabłonka dróg oddechowych jest podstawą profilaktyki infekcji dróg oddechowych i postępowaniem wspomagającym w wielu jednostkach chorobowych. Dostępne są bez recepty liczne preparaty wody morskiej i chlorku sodu, przeznaczone zarówno do pielęgnacji codziennej (donosowe aerozole izotoniczne), jak i do stosowania w stanach patologicznych (aerozole hipertoniczne, preparaty do nebulizacji). Artykuł zawiera charakterystykę i przegląd rekomendacji dla poszczególnych rodzajów preparatów OTC do pielęgnacji nabłonka dróg oddechowych.
2018-01-16 Aktualności

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawką do ustawy refundacyjnej, która umożliwiłaby zwiększenie budżetu refundacyjnego - tak wynika z odpowiedzi resortu zdrowia na grudniową petycję organizacji pacjenckich wspierających chorych zmagających się z nowotworami. Organizacje przychylnie oceniają pomysł i deklarują poparcie dla działań ministerstwa w tym zakresie. Zwracają uwagę, że rząd przygotował swoją odpowiedź szybciej niż firmy farmaceutyczne, do których trafiła petycja w sprawie konieczności zachowania racjonalnej polityki cenowej.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2018-01-10 Aktualności

Veritate ac Labore - Prawdą a Pracą

Felieton redaktora naczelnego

Polska ma nowego ministra zdrowia, którym został prof. dr hab. med. Łukasz Szumowski. Profesor jest kardiologiem-elektrofizjologiem, byłym kierownikiem Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii (IK) w Aninie, w którym pracował od roku 1998. Na stanowisko ministerialne „przesiadł się” ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które piastował w latach 2015-2018. Jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kariera naukowa toczyła się jak na polskie warunki – szybko: w 2002 r. doktorat, w 2008 r. – habilitacja, w 2016 r. –profesura. którą odebrał z rąk obecnego prezydenta Polski. Jest autorem ponad 150 prac opublikowanych w krajowych i międzynarodowych pismach naukowych. To bodajże jeden z najmłodszych ministrów zdrowia w stuletnich dziejach Polski Niepodległej – w chwili objęcia stanowiska jest bowiem równolatkiem… pierwszego ministra zdrowia, dr. Władysława Chodźki (Rada Regencyjna Królestwa Polskiego utworzyła 30 grudnia 1918 r. nowy resort – Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej, stawiając na jego czele dr. Chodźkę.)

2018-01-09 Aktualności

Konstanty Radziwiłł nie jest już ministrem zdrowia. Jego miejsce zajął prof. n. med. Łukasz Jan Szumowski (ur. 3.06.1972 w Warszawie), kardiolog, w latach 2015-2018  sprawujący funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowy minister zdrowia jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 19 czerwca 2002 r. doktoryzował się w Instytucie Kardiologii im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Habilitację uzyskał w 2010 r., zaś tytuł profesora 2 czerwca 2016 r.

2018-01-09 Artykuły
Artykuł stanowi zbiór streszczeń wykładów poświęconych problematyce żywienia w nieswoistych chorobach zapalnych jelit, które zostały wygłoszone podczas konferencji IX Warszawskie Dni Nauki o Żywieniu Człowieka „Żywienie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit i w onkologii”. Konferencja odbyła się w dniach 26-27 kwietnia 2017 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej organizatorem był Zakład Żywienia Człowieka Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
2018-01-08 Artykuły
Zaburzenia rytmu snu i czuwania mogą być wywołane przez czynniki endo- lub egzogenne i są związane z zaburzeniami w rytmie wydzielania endogennej melatoniny. Postępowanie obejmuje dostosowaną do typu zaburzenia farmakoterapię egzogenną melatoniną, fototerapię i terapię behawioralną. W samoleczeniu popularne są również ziołowe leki OTC i suplementy diety o działaniu uspokajającym i nasennym, które nie wpływają na rytm wydzielania endogennej melatoniny.
2018-01-05 Aktualności

31. Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM odbędzie się 30 stycznia 2018 r. w Warszawie (hotel Marriott). Jego organizatorem jest Europejskie Centrum Biznesu. Miesięcznik "Lek w Polsce" objął patronatem medialnym to wydarzenie. Tematem przewodnim kongresu jest: „Rok 2018 w branży farmaceutycznej – nowe wyzwania, szanse i zagrożenia”.

reklama Baner_Kurs_A
2018-01-05 Artykuły
Wzajemne oddziaływanie dwóch lub więcej substancji leczniczych, które prowadzi do zmiany spodziewanego profilu działania to interakcje lekowe. Mogą występować zarówno podczas wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu i eliminacji leku, jak też na poziomie receptorowym. Skutkiem interakcji leków może być nasilenie działania leku, co w pewnych sytuacjach jest korzystne, a w innych może prowadzić do wystąpienia lub nasilenia się działań niepożądanych. Rolą lekarza oraz farmaceuty jest rzetelne analizowanie prowadzonej przez pacjenta politerapii i poinformowanie o istniejącym ryzyku wystąpienia interakcji.
2018-01-04 Artykuły
Ostatnio wzrasta zainteresowanie dietami wegetariańskimi. Mogą one być stosowane w każdym okresie życia, włączając ciążę i laktację, u dzieci, młodzieży, dorosłych, osób w starszym wieku oraz sportowców. Wegetariańska dieta przynosi dużo korzyści zdrowotnych z powodu zawartości błonnika, kwasu foliowego, witaminy C i E, potasu, magnezu, wielu fitozwiązków oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Ω-9 i Ω-6. Wzrasta liczba przekonujących danych o korzystnym wpływie tych związków na masę ciała i metabolizm, na redukcję ryzyka cukrzycy typu 2 i nowotworów. Jednakże przy eliminacji produktów zwierzęcych z diety wzrasta ryzyko wystąpienia pewnych niedoborów żywieniowych (witamin: B12 i D, żelaza i cynku, wapnia i wielonienasyconych kwasów Ω-3). Wegańsko-wegetariańskie diety mogą być bezpieczne pod warunkiem zwrócenia uwagi na suplementację potrzebnymi witaminami i pierwiastkami śladowymi.
2018-01-03 Artykuły
Bakterie wraz ze śluzem i innymi cząstkami tworzą lepką, bezbarwną płytkę na zębach. Szczotkowanie i używanie nici dentystycznej pozwala pozbyć się płytki nazębnej. Płytka, która nie jest usuwana, może się utwardzać i tworzyć kamień nazębny. W przypadku stanu zapalnego dziąsła stają się zaczerwienione, opuchnięte i mogą krwawić. Głównym celem leczenia jest zwalczanie infekcji, usuwanie płytki nazębnej i przeciwdziałanie zapaleniu dziąseł w jamie ustnej. W terapii stosuje się substancje przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz miejscowo znieczulające. Poleca się również preparaty ziołowe o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym.
2018-01-02 Artykuły
Niedobory witaminy D są powszechnym i narastającym problemem na wysokich szerokościach geograficznych. Przyczyną są postępujące zmiany w stylu życia, związane ze zmniejszoną ekspozycją na promieniowanie UV i niedostateczną podażą w diecie. Deficyty witaminy D korelują ze zwiększonym ryzykiem krzywicy, osteoporozy, nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nadciśnienia, chorób autoimmunologicznych, infekcji, chorób neurologicznych i schorzeń psychiatrycznych. Aktualnie rekomendowana jest powszechna suplementacja witaminy D już od pierwszych dni życia.
2017-12-29 Artykuły
Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica) dostarcza nasion chia – surowca wyróżniającegosię bogatym składem chemicznym. Nasiona zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnowartościowe białko, błonnik, witaminy, biopierwiastki oraz związki o charakterze polifenoli. W artykule zaprezentowano informacje dotyczące pochodzenia rośliny, jej składu chemicznego, właściwości leczniczych, znaczenia w diecie. Ponadto zasygnalizowano możliwe aplikacje kosmetyczne.

Copyright © Medyk sp. z o.o