Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawką do ustawy refundacyjnej, która umożliwiłaby zwiększenie budżetu refundacyjnego - tak wynika z odpowiedzi resortu zdrowia na grudniową petycję organizacji pacjenckich wspierających chorych zmagających się z nowotworami. Organizacje przychylnie oceniają pomysł i deklarują poparcie dla działań ministerstwa w tym zakresie. Zwracają uwagę, że rząd przygotował swoją odpowiedź szybciej niż firmy farmaceutyczne, do których trafiła petycja w sprawie konieczności zachowania racjonalnej polityki cenowej.
Polska ma nowego ministra zdrowia, którym został prof. dr hab. med. Łukasz Szumowski. Profesor jest kardiologiem-elektrofizjologiem, byłym kierownikiem Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii (IK) w Aninie, w którym pracował od roku 1998. Na stanowisko ministerialne „przesiadł się” ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które piastował w latach 2015-2018. Jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kariera naukowa toczyła się jak na polskie warunki – szybko: w 2002 r. doktorat, w 2008 r. – habilitacja, w 2016 r. –profesura. którą odebrał z rąk obecnego prezydenta Polski. Jest autorem ponad 150 prac opublikowanych w krajowych i międzynarodowych pismach naukowych. To bodajże jeden z najmłodszych ministrów zdrowia w stuletnich dziejach Polski Niepodległej – w chwili objęcia stanowiska jest bowiem równolatkiem… pierwszego ministra zdrowia, dr. Władysława Chodźki (Rada Regencyjna Królestwa Polskiego utworzyła 30 grudnia 1918 r. nowy resort – Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej, stawiając na jego czele dr. Chodźkę.)
Konstanty Radziwiłł nie jest już ministrem zdrowia. Jego miejsce zajął prof. n. med. Łukasz Jan Szumowski (ur. 3.06.1972 w Warszawie), kardiolog, w latach 2015-2018 sprawujący funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowy minister zdrowia jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 19 czerwca 2002 r. doktoryzował się w Instytucie Kardiologii im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Habilitację uzyskał w 2010 r., zaś tytuł profesora 2 czerwca 2016 r.
31. Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM odbędzie się 30 stycznia 2018 r. w Warszawie (hotel Marriott). Jego organizatorem jest Europejskie Centrum Biznesu. Miesięcznik "Lek w Polsce" objął patronatem medialnym to wydarzenie. Tematem przewodnim kongresu jest: „Rok 2018 w branży farmaceutycznej – nowe wyzwania, szanse i zagrożenia”.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o