2017-12-13 Aktualności

System Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster

Opinia ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wydali opinię nt. użyteczności wyrobu medycznego „System Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster – SYSTEM BRASTER®”, uznając go za badanie komplementarne, uzupełniające do USG i mammografii piersi. W treści opublikowanej opinii, eksperci PTGiP zauważyli, że w sytuacji braku jednoznacznych rekomendacji dotyczących wykonywania badań przesiewowych raka piersi u kobiet w wieku poniżej 50. r.ż., badanie z wykorzystaniem SYSTEMU BRASTER® w połączeniu z USG piersi, może stanowić interesujący algorytm diagnostyczny schorzeń piersi. 

reklama Prenumerata_e-lek
2017-12-08 Aktualności

Od 1 grudnia 2017 r. w wyniku przeprowadzonego procesu rekrutacji, funkcję prezesa Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków objął Michał Kaczmarski, który zastąpi dotychczasową  prezes, Bognę Cichowską-Dumę, dyrektor generalną INFARMY.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2017-12-07 Aktualności

W Polsce co roku raka nerki rozpoznaje się u ok. 4,5 tys. osób. Chociaż eksperci alarmują, że do 2020 r. liczba chorych może zwiększyć się nawet o 20%, największym problemem wciąż pozostaje zbyt późne rozpoznanie choroby. "Chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną, nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej" – mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 

2017-12-04 Artykuły
Probiotyki są określane jako żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Pomagają w zapobieganiu i leczeniu stanów chorobowych. Najlepiej poznane i przebadane gatunki bakterii stosowanych jako probiotyki należą
do rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Dostępne są również preparaty zawierające Saccharomyces boulardii. Dane literaturowe wskazują na zastosowanie probiotyków do: stymulacji układu immunologicznego, utrudniania kolonizacji i inwazji drobnoustrojom patogennym, w tym poprzez produkcję substancji przeciwbakteryjnych. Zastosowanie probiotyków obejmuje zapobieganie i leczenie m.in. zakażeń przewodu pokarmowego, redukcję działań niepożądanych antybiotyków. WHO i FAO zalecają przeprowadzenie szeregu badań w celu uznania produktu za probiotyczny.
2017-12-01 Artykuły
Artykuł stanowi zbiór streszczeń wykładów poświęconych głównie problematyce żywienia w chorobach onkologicznych, które zostały wygłoszone podczas konferencji IX Warszawskie Dni Nauki o Żywieniu Człowieka „Żywienie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit i w onkologii”. Konferencja odbyła się 26-27 kwietnia 2017 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej organizatorem był Zakład Żywienia Człowieka Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2017-11-30 Aktualności

Badanie nasienia w diagnostyce męskiej niepłodności

Znaczenie, metoda oznaczenia i wiarygodność domowych testów płodności dla mężczyzn
Problem niepłodności przez wiele lat był traktowany jednostronnie, a sama diagnostyka dotyczyła głównie kobiet. Weryfikacja poglądu o udziale czynnika męskiego w niepłodności pary nadeszła wraz z pojawieniem się pierwszych rekomendacji i norm badania jakości nasienia opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z najnowszych badań wynika, że nawet u 18-20% par w Polsce stwierdza się problem z poczęciem dziecka trwający dłużej niż 12 miesięcy, co spełnia kryterium definicji niepłodności. Szacuje się, że czynnik męski jest odpowiedzialny nawet za 40-60% wszystkich diagnozowanych przypadków niepłodności. Obecnie na rynku medycznym obserwuje się dynamiczny rozwój technik wspomagania rozrodu oraz narzędzi pozwalających na rozpoznanie przyczyn niepłodności. Również sektor farmaceutyczny wychodzi naprzeciw pacjenta z szeroką gamą testów płodności, które niejednokrotnie stają się pierwszym etapem diagnostyki. Wśród domowych testów diagnostycznych szczególne miejsce zajmują testy do badania ruchliwości plemników. Badania naukowe wskazują, że ruchliwość plemników (ruch progresywny) jest najlepszym pojedynczym wyznacznikiem męskiego potencjału rozrodczego.
2017-11-29 Artykuły
Zaburzenia snu związane z przesunięciem (SWSD) są powszechne w krajach uprzemysłowionych, głównie z powodu konieczności funkcjonowania wielu usług przez 24 godziny na dobę. SWDS wiążą się z bezsennością, spadkiem efektywności w pracy, pogorszeniem jakości życia, a także ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób i wypadków przy pracy. Leczenie SWSD jest ważne i obejmuje terapię behawioralną (odpowiednia higiena snu, planowany harmonogram snu i czas ekspozycji na jasne światło) oraz zindywidualizowaną farmakoterapię (podawanie melatoniny we właściwym czasie).
2017-11-28 Artykuły
Olej z ryb to jeden z najbardziej powszechnie stosowanych suplementów diety. Otrzymywany jest z tłustych ryb, takich jak dorsze, śledzie, tuńczyk, sardela i makrela. Zawarte w tranie kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla zdrowia, zapobiegają wielu chorobom. Nieprzetworzony olej z ryb zawiera witaminy A i D oraz w niewielkich ilościach witaminę E. Kwasy omega-3 pochodzące z oleju z ryb mają lepsze właściwości zdrowotne niż te zawarte w niektórych źródłach roślinnych. Główne kwasy omega-3 w tranie to: kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Kwas omega-3 wyizolowany z roślin to kwas alfa-linolenowy (ALA). Stosowanie tranu może ograniczyć zagrożenia związane z chorobami serca oraz zmniejszyć objawy niektórych zaburzeń psychicznych. Mózg człowieka składa się z prawie 60% tłuszczu, a większość stanowią kwasy tłuszczowe omega-3. Dlatego są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Suplementacja tranu zmniejsza zawartość tłuszczu w wątrobie i niweluje objawy chorób wątroby. Wyższe spożycie omega-3 wiąże się z większą gęstością kości, co przeciwdziała chorobie kości.
2017-11-27 Artykuły
Zakażenia układu moczowego (ZUM) są bardzo często spotykaną jednostką chorobową, głównie występującą u kobiet (10 razy częściej niż u mężczyzn). W trakcie życia przypadłość ta pojawi się u ok. 40% kobiet, a u ok. 5% kobiet dorosłych oraz u ok. 1-2% dziewczynek w wieku szkolnym wystąpi bezobjawowa bakteriuria. Choroba może wystąpić jako powikłanie ZUM (w przebiegu wrodzonych wad anatomicznych układu moczowego, predysponujących do infekcji), niepowikłane ZUM oraz szpitalne postacie ZUM. Furagina/furazydyna jest pochodną nitrofuranu, lekiem z grupy chemioterapeutyków o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego zarówno na bakterie Gram-dodatnie (Staphylococcus aureus, S. epidermidis, S. faecalis), jak i Gram-ujemne (Salmonella spp, Shigella spp, Klebsiella). Furaginę stosuje się w profilaktyce, a także w leczeniu ostrych i przewlekłych zakażeń dróg moczowych. Fosfomycyna jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, hamującym syntezę ściany komórek bakteryjnych. Fosfomycyna wraz z nitrofurantoiną są rekomendowane jako leki pierwszego rzutu w leczeniu niepowikłanych infekcji układu moczowego u dorosłych kobiet według wytycznych opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych (IDSA) oraz Europejskie Towarzystwo Klinicznej Mikrobiologii i Chorób Zakaźnych (ESCMID).
2017-11-23 Aktualności

Dzięki akcjom edukacyjnym, takim jak „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, której VI edycja właśnie się zakończyła, rośnie świadomość społeczeństwa na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób wie, że należy być aktywnym fizycznie, jeść 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i spożywać dużo warzyw i owoców. Z badań przeprowadzonych na grupie polskich mam (badanie wykonane przez Inquiry sp. z o.o., marzec 2017 r.) wynika, że 71% wie, czym jest zbilansowana dieta. Jednak tylko 36% respondentek przyznaje, że stosuje zrównoważoną dietę na co dzień. Wiedza żywieniowa społeczeństwa w wielu przypadkach nie ma realnych odniesień do codziennej praktyki, dlatego edukacja w zakresie zasad prawidłowego żywienia jest niezwykle istotna.

reklama Baner_Kurs_A
2017-11-21 Aktualności

Na nowej liście leków refundowanych znalazły się preparaty, o których refundacje starali się diabetycy. Na listę została wpisana biopodobna insulina szybkodziałająca. Kolejna zmiana to nieznaczna obniżka ceny jednego z analogów długodziałających insulin.

2017-11-16 Aktualności

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada w tym roku w czwartek 16 listopada. Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, choroby występującej prawie wyłącznie u palaczy. Fundacja „Promocja Zdrowia”, powołana w listopadzie 1991 roku, postawiła sobie za cel zatrzymanie tej epidemii raka płuca.   

2017-11-14 Aktualności

12 lat – aż o tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych. 12 osób, wśród których jedną drużynę stanowią przedstawiciele organizacji pacjenckich, a drugą znane osobistości, 8 listopada br. o godzinie 12:00, pokonało 12 pięter nowoczesnego wieżowca Q22 przy Alei Jana Pawła II 22 w Warszawie. Symboliczny bieg miał pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić wyzwanie cukrzycy! Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

2017-11-10 Aktualności

Spośród 2,73 miliona osób chorujących w Polsce na cukrzycę kobiety stanowią 56%, a mężczyźni pozostające 44%. Czy to oznacza, że kobiety chorują częściej na cukrzycę? Niekoniecznie, kobiety żyją statystycznie dłużej, a zdecydowana większość chorych na cukrzycę to osoby w wieku powyżej 60 lat. Różnica wynika więc raczej z krótszego życia mężczyzn. Jednak specyfika objawów, przebiegu i powikłań u kobiet i mężczyzn nie jest taka sama, dlatego warto przyjrzeć się im właśnie przez pryzmat płci.

 

2017-11-08 Aktualności

Koalicja 4 organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowym z okazji Miesiąca Świadomości Raka Płuca po raz kolejny zwraca uwagę na dramatyczną sytuację pacjentów z rakiem płuca. Co roku w naszym kraju u ponad 22 tys. osób diagnozuje się raka płuca i niemal tyle samo ludzi umiera. Aż 25% wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca. To więcej niż w przypadku raka jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem w Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca finansowane w ramach programów lekowych sięgają tylko 3,7% wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych nie poprawi zauważalnie tych proporcji. Koalicja apeluje do Ministra Zdrowia i Pani Premier o uczynienie raka płuca priorytetem onkologicznym państwa i wykorzystanie szansy na zahamowanie choroby poprzez sfinansowanie dostępu do skutecznych, zróżnicowanych terapii, które wydłużają życie i poprawiają jego komfort.

Copyright © Medyk sp. z o.o