Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wydali opinię nt. użyteczności wyrobu medycznego „System Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster – SYSTEM BRASTER®”, uznając go za badanie komplementarne, uzupełniające do USG i mammografii piersi. W treści opublikowanej opinii, eksperci PTGiP zauważyli, że w sytuacji braku jednoznacznych rekomendacji dotyczących wykonywania badań przesiewowych raka piersi u kobiet w wieku poniżej 50. r.ż., badanie z wykorzystaniem SYSTEMU BRASTER® w połączeniu z USG piersi, może stanowić interesujący algorytm diagnostyczny schorzeń piersi.
Od 1 grudnia 2017 r. w wyniku przeprowadzonego procesu rekrutacji, funkcję prezesa Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków objął Michał Kaczmarski, który zastąpi dotychczasową prezes, Bognę Cichowską-Dumę, dyrektor generalną INFARMY.
W Polsce co roku raka nerki rozpoznaje się u ok. 4,5 tys. osób. Chociaż eksperci alarmują, że do 2020 r. liczba chorych może zwiększyć się nawet o 20%, największym problemem wciąż pozostaje zbyt późne rozpoznanie choroby. "Chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną, nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej" – mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Dzięki akcjom edukacyjnym, takim jak „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, której VI edycja właśnie się zakończyła, rośnie świadomość społeczeństwa na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób wie, że należy być aktywnym fizycznie, jeść 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i spożywać dużo warzyw i owoców. Z badań przeprowadzonych na grupie polskich mam (badanie wykonane przez Inquiry sp. z o.o., marzec 2017 r.) wynika, że 71% wie, czym jest zbilansowana dieta. Jednak tylko 36% respondentek przyznaje, że stosuje zrównoważoną dietę na co dzień. Wiedza żywieniowa społeczeństwa w wielu przypadkach nie ma realnych odniesień do codziennej praktyki, dlatego edukacja w zakresie zasad prawidłowego żywienia jest niezwykle istotna.
Na nowej liście leków refundowanych znalazły się preparaty, o których refundacje starali się diabetycy. Na listę została wpisana biopodobna insulina szybkodziałająca. Kolejna zmiana to nieznaczna obniżka ceny jednego z analogów długodziałających insulin.
Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada w tym roku w czwartek 16 listopada. Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, choroby występującej prawie wyłącznie u palaczy. Fundacja „Promocja Zdrowia”, powołana w listopadzie 1991 roku, postawiła sobie za cel zatrzymanie tej epidemii raka płuca.
12 lat – aż o tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych. 12 osób, wśród których jedną drużynę stanowią przedstawiciele organizacji pacjenckich, a drugą znane osobistości, 8 listopada br. o godzinie 12:00, pokonało 12 pięter nowoczesnego wieżowca Q22 przy Alei Jana Pawła II 22 w Warszawie. Symboliczny bieg miał pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić wyzwanie cukrzycy! Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
Spośród 2,73 miliona osób chorujących w Polsce na cukrzycę kobiety stanowią 56%, a mężczyźni pozostające 44%. Czy to oznacza, że kobiety chorują częściej na cukrzycę? Niekoniecznie, kobiety żyją statystycznie dłużej, a zdecydowana większość chorych na cukrzycę to osoby w wieku powyżej 60 lat. Różnica wynika więc raczej z krótszego życia mężczyzn. Jednak specyfika objawów, przebiegu i powikłań u kobiet i mężczyzn nie jest taka sama, dlatego warto przyjrzeć się im właśnie przez pryzmat płci.
Koalicja 4 organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowym z okazji Miesiąca Świadomości Raka Płuca po raz kolejny zwraca uwagę na dramatyczną sytuację pacjentów z rakiem płuca. Co roku w naszym kraju u ponad 22 tys. osób diagnozuje się raka płuca i niemal tyle samo ludzi umiera. Aż 25% wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca. To więcej niż w przypadku raka jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem w Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca finansowane w ramach programów lekowych sięgają tylko 3,7% wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych nie poprawi zauważalnie tych proporcji. Koalicja apeluje do Ministra Zdrowia i Pani Premier o uczynienie raka płuca priorytetem onkologicznym państwa i wykorzystanie szansy na zahamowanie choroby poprzez sfinansowanie dostępu do skutecznych, zróżnicowanych terapii, które wydłużają życie i poprawiają jego komfort.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o