2017-09-15 Aktualności
Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc do udziału w obchodach „Światowego Tygodnia IPF”, które odbędą się w dniach 16, 17 oraz 20 września w Warszawie. Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) to rzadka, śmiertelna i trudna do rozpoznania choroba. Rocznie zapada na nią w Polsce ok. 2000 osób.
reklama Prenumerata_e-lek
2017-09-14 Aktualności

W badaniu RE-DUAL PCI™ oceniano działanie przeciwzakrzepowe terapii dwulekowej z użyciem dabigatranu bez aspiryny u chorych z niezastawkowym migotaniem przedsionków (AF), u których wykonano przezskórną interwencję wieńcową (PCI) i wszczepienie stentu. Wyniki wskazują na istotnie niższy odsetek poważnych lub klinicznie znaczących, innych niż poważne, krwawień w przypadku terapii dwulekowej z użyciem dabigatranu w porównaniu do terapii trójlekowej z użyciem warfaryny.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2017-09-13 Aktualności

Jak co roku wraz z początkiem września rusza kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Nowe szczepionki trafiły już do zakładów opieki zdrowotnej oraz do aptek. Dodatkowo w tym roku Polacy po raz pierwszy mogą skorzystać ze szczepionek czterowalentnych, które zapewniają najszerszą możliwą ochronę przed grypą. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienia przeciw grypie należy wykonać jak najszybciej, by zdążyć zarówno przed jesiennym sezonem infekcyjnym, jak i przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce trwa od stycznia do marca.

2017-09-12 Aktualności

Niewykryte lub niewłaściwie leczone infekcje przebyte w okresie ciąży doprowadzają do występowania coraz liczniejszych przypadków sepsy, zgonów lub niepełnosprawności u matki i dziecka. Wspomniane problemy dotyczą zarówno kobiet w okresie ciąży, jak i noworodków. Według danych Globalnego Sojuszu do Walki z Sepsą (Global Sepsis Alliance, GSA), sepsa jest przyczyną ok. jednej piątej z 2,7 mln zgonów noworodków rocznie na świecie i nawet do 25% wszystkich zgonów u noworodków w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej.

2017-09-08 Aktualności

„Rok 2017 w branży farmaceutycznej – wpływ ostatnich zmian w prawie farmaceutycznym na funkcjonowanie branży farmaceutycznej” to temat przewodni 30. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, który odbędzie się 28 września 2017 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego spotkania.

 

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2017-09-06 Aktualności

SERVIER - WYŁĄCZ RAKA!

Ogólnopolska kampania edukacyjna

RAK JELITA GRUBEGO - ZAPOBIEGAJ, LECZ! - to hasło pierwszej edycji kampanii edukacyjnej SERVIER - WYŁĄCZ RAKA!, która ruszyła już we wrześniu. Jej zadaniem jest promocja rzetelnej wiedzy na temat raka i odpowiedniej profilaktyki nowotworowej. Tegoroczna odsłona jest poświęcona rakowi jelita grubego. Patronat merytoryczny nad kampanią objęły Polska Unia Onkologii oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. „Ambasadorem” kampanii został znany aktor - Andrzej Zieliński. Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Co roku wykrywany jest u ponad 400 tys. Europejczyków i z tego powodu jest drugim, pod względem zachorowalności, nowotworem na na naszym kontynencie.

2017-09-04 Artykuły

Leki nootropowe stanowią liczną grupę związków chemicznych o wielokierunkowym mechanizmie działania i szerokim zastosowaniu w farmakoterapii. Substancje te różnią się pod względem budowy chemicznej i właściwości farmakologicznych. Wśród nich możemy wyróżnić leki syntetyczne, np. piracetam czy modafinil, substancje pochodzenia naturalnego, np. kofeinę, oraz preparaty roślinne, tj. żeń-szeń i miłorząb japoński. Celem tego artykułu jest przedstawienie właściwości leków prokognitywnych (nootropowych), na temat których opublikowano prace w ciągu ostatnich lat.

2017-09-04 Artykuły

Wiek XXI przyniósł nam niespodziewany wzrost liczby produktów leczniczych fałszowanych, których produkcja i dystrybucja obejmuje już cały świat. Spełniło się lansowane przez małżeństwo Myrdallów i ich następców pojęcie globalnej wioski, lecz niestety – w tym niezwykle czułym segmencie – à rebours. Niewątpliwie przyczynił się do tego niesłychanie dynamiczny rozwój komunikacji globalnej, gdzie połączenie z Papuą- Nową Gwineą jest równie proste jak z Piasecznem. Podobnie proste jest sprowadzenie towaru gdzieś ze świata, chociaż nie należy zapominać, że w procederze tym uczestniczą także firmy z Polski, niekoniecznie z polskim kapitałem.

2017-09-01 Artykuły

Oczyszczanie nosa roztworami wody morskiej jest rekomendowane jako postępowanie profilaktyczne oraz wspomagające w jednostkach chorobowych przebiegających z zaburzeniami transportu śluzowo-rzęskowego, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Roztwory izotoniczne wspomagają oczyszczanie błony śluzowej oraz chronią ją przed nadmiernym wysuszeniem. Roztwory hipertoniczne wspomagają usuwanie wysięku z nosa i redukują obrzęk towarzyszący nieżytowi wirusowemu i alergicznemu, zapaleniu zatok oraz stanom pooperacyjnym.

2017-08-31 Artykuły

Szacuje się, że suplementy diety regularnie spożywa 89% Polaków i blisko połowa osób przypisuje suplementom diety właściwości lecznicze. Obecnie wprowadzenie do obrotu suplementu diety wymaga wyłącznie złożenia powiadomienia do GIS bez konieczności uzyskania pozytywnej decyzji. Możliwe jest zatem spożycie suplementu diety ze składnikiem szkodliwym dla organizmu człowieka. Niepewny skład oraz duża popularność tych preparatów stwarzają ryzyko interakcji typu lek-suplement oraz suplement-suplement. Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty ziołowe, które często są słabo przebadane, zwłaszcza jeśli występują jako mieszanina kilku substancji. Ze względu na mnogość potencjalnych interakcji suplementów diety z lekami i innymi suplementami, należy ograniczać spożycie tych produktów do minimum. Ponadto lekarz zawsze powinien zadać pacjentowi pytanie o suplementy diety podczas wywiadu lekarskiego.

reklama Baner_Kurs_A
2017-08-31 Artykuły

Do kwasów omega-3 zalicza się kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz eikozaheksaenowy (EPA). Ten ostatni jest m.in. prekursorem eikozanoidów. Do grupy wspomnianych substancji zalicza się fizjologicznie i farmakologicznie czynne związki cykliczne, znane jako: prostaglandyny (PG), prostacykliny (PGI), tromboksany (TXA) oraz leukotrieny (LT) i lipoksyny (LX). Eikozanoidy wpływają m.in. na regulację czynności układu sercowo-naczyniowego. DHA natomiast występuje powszechnie w błonach komórkowych całego organizmu. Stanowi główny element budulcowy błon komórkowych neuronów kory mózgowej.

2017-08-29 Aktualności

Korzystne zmiany na nowej liście leków refundowanych

Wypowiedź wiceministra zdrowia Marcina Czecha

Podczas briefingu (28 sierpnia) wiceminister zdrowia Marcin Czech przedstawił najważniejsze zmiany, jakie zajdą na liście leków refundowanych od 1 września 2017 r. Refundacją zostało objętych kilka nowych, ważnych leków. Zmieniły się także istniejące programy lekowe.

„Przy tej liście udało się nam wprowadzić nowe cząsteczki, powiększając spektrum terapeutyczne dla naszych pacjentów. Na rynku aptecznym dodano 68 produktów. Wydatki pacjentów w tej grupie zmniejszyły się o 65%. Patrząc globalnie, pacjenci będą płacić mniej za 366 produktów, a cena detaliczna zmaleje w przypadku 516 produktów” – powiedział wiceminister. Wskazał, że zmiany dotyczą zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych. Wyjaśnił także, na czym polega mechanizm refundacyjny.

2017-08-29 Artykuły

Doustne suplementy pokarmowe (ang. oral nutritional supplements – ONS) należą do grupy diet przemysłowych, przeznaczonych dla pacjentów niedożywionych lub zagrożonych niedożywieniem. Mogą występować w różnych formach oraz smakach. W związku ze zróżnicowanymi składami opisywanych produktów istnieje możliwość dostosowania preparatów do wymagań żywieniowych związanych z licznymi jednostkami chorobowymi. Warunkiem skutecznego wdrożenia tego typu leczenia żywieniowego jest właściwy dobór preparatu typu ONS do danego problemu zdrowotnego, co z kolei uwarunkowane jest znajomością jego składu oraz fizjologii i anatomii przewodu pokarmowego. Właściwy dobór preparatu przyczynia się do skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego typu wsparcia żywieniowego. Celem niniejszej pracy było przedstawienie składu oraz dokładnego podziału doustnych suplementów pokarmowych.

2017-08-29 Aktualności

Nowa lista refundacyjna

Obowiązuje od 1 września 2017 r.

Opublikowano obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2017 r.

Dla grupy pacjentów pediatrycznych dodane zostało wskazanie pozarejestracyjne (off-label) produktu leczniczego CortimenMMX w brzmieniu:

  1. indukcja remisji u pacjentów pediatrycznych z łagodną do umiarkowanej, aktywną postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, gdzie leczenie preparatami 5-ASA jest niewystarczające,
  2. indukcja remisji u pacjentów pediatrycznych z łagodną do umiarkowanej, aktywną postacią choroby Leśniowskiego-Crohna z zajęciem jelita grubego, gdzie leczenie preparatami 5-ASA jest niewystarczające.

Dodatkowo:

  • zmniejszyła się cena produktu Xgeva stosowanego w leczeniu szpitalnym,
  • dodano kolejną prezentację produktu leczniczego, który zawiera entekawir.
2017-08-28 Artykuły

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) od wielu lat jest tradycyjnie wykorzystywana jako środek spożywczy i roślina lecznicza. Właściwości terapeutyczne czarnuszki są plejotropowe, związane przede wszystkim z obecnością tymochinonu i oleju. Olej z nasion czarnuszki działa nawilżająco i przeciwzapalnie w atopowym zapaleniu skóry, podczas gdy tymochinon i całe ekstrakty z Nigella sativa wykazują aktywność przeciwzapalną, antyoksydacyjną, przeciwnowotworową i przeciwdrobnoustrojową.

Copyright © Medyk sp. z o.o