Skład: olej z nasion wiesiołka bogaty kwasy omega-6 – kwas linolowy (LA) i kwas gamma-linolenowy (GLA).
Działanie: wspomaga pracę serca, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu.
Witamina D, syntezowana przez skórę dzięki promieniom słońca, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu. W diecie polskich niemowląt i małych dzieci jej niedobór stanowi obecnie coraz poważniejszy problem – niemal wszystkie dzieci po 1. roku życia otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D wraz z dietą. Kluczowym działaniem mającym na celu zapobieganie niedoborom tego ważnego składnika jest jego suplementacja. Rodzice często o niej zapominają, zwłaszcza w lecie. Tymczasem, według zaleceń ekspertów, należy ją podawać najmłodszym codziennie, niezależnie od pory roku.
W ubiegłym tygodniu włoski parlament przyjął pakiet ustaw o usprawnieniu konkurencji, znosząc m.in. zasadę „apteki dla aptekarza”. Zmiany te wpisują się w wyraźną, ogólnoeuropejską tendencję zmniejszania obciążeń regulacyjnych na rynku aptecznym. Wyjątkiem w nurcie europejskich przemian jest Polska, która 25 2017 r. czerwca wprowadziła jeden z najbardziej restrykcyjnych modeli rynku aptecznego w Europie.
Bezpieczeństwo pacjentów zaopatrujących się w leki w placówkach uprawnionych do obrotu produktami leczniczymi nie jest zagrożone. Sfałszowane leki nie trafiają do legalnego łańcucha dystrybucji. Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”, Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wyrażają zaniepokojenie ostatnimi doniesieniami medialnymi dotyczącymi sfałszowanych leków, które rzekomo zalewają polski rynek. W zgodnej opinii przedstawicieli tych organizacji wiele artykułów może sugerować, iż z uwagi na wzrost zagrożenia lekami sfałszowanymi pacjenci, kupując leki dostępne w legalnym obrocie, mogą być narażeni na utratę zdrowia lub życia.
Według badania Ipsos, aż 93% Polek uważa, że robi przemyślane zakupy. 80% za takie uważa zakupy, które charakteryzują się najlepszą jakością w rozsądnej cenie. Zgodnie z badaniem, główną kategorią, której dotyczą przemyślane zakupy Polek, są leki bez recepty (81% wskazań respondentek badania).
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wstrzymuje w obrocie i stosowaniu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Multi-Sanostol, syrop, 1 butelka 600 g, nr serii: 370904, data ważności: 11.2018; nr serii: 370929, data ważności: 11.2018; nr serii: 373880, data ważności: 11.2018; nr serii: 374034, data ważności: 12.2018; nr serii: 374161, data ważności: 12.2018; nr serii: 375836, data ważności: 12.2018
Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wstrzymuje w obrocie i stosowaniu na terenie cafego kraiu produkt leczniczy:
Ig Vena (Immunoglobulinum humanum normale ad usum intravenosum), 50 mg/ml, roztwor do infuzji, 200 ml
nr serli: 167719, data wainosci: 30.09.2018
podmiot odpowiedzialny: Kedrion S.p.A., Wlochy
Skład: kwas dokozaheksaenowy (DHA, luteina (25 mg luteiny w 1 kaps.), zeaksantyna, witaminy A i E, cynk.
Działanie: wspomaga utrzymanie prawidłowego widzenia.
Firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals ogłosiły, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu preparatu Dupixent® (dupilumab) do stosowania u dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, którzy kwalifikują się do terapii ogólnoustrojowej.
Koenzym Q10 jest składnikiem łańcucha oddechowego występującego w mitochondriach, gdzie pełni rolę przenośnika elektronów. Bierze udział w wytwarzaniu energii powstającej podczas fosforylacji ADP do ATP oraz spełnia istotną rolę w obronie przed stresem oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki. Ważną rolą koenzymu Q10 jest ochrona komórek skóry przed działaniem promieniowania UVA poprzez obniżanie ryzyka oksydacyjnych uszkodzeń DNA. Z tego względu koenzym Q10 jest powszechnie stosowany jako składnik kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Znajduje także zastosowanie w farmakoterapii statynami, przy dolegliwościach sercowo-naczyniowych, w celu poprawy parametrów kardiologicznych (np. ciśnienia krwi), poprawy witalności (wraz z wiekiem maleje jego produkcja w organizmie), w depresji, fibromialgii, przy zwiększonej aktywności fizycznej, jak również w chorobie Parkinsona i migrenach.
Nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego. To powszechny problem, który dotyka miliony ludzi, z których większość to kobiety. Nietrzymanie moczu jest często zawstydzającym problemem. Istnieje kilka różnych typów, przyczyn i sposobów leczenia tej dolegliwości. Większość osób cierpiących na nietrzymanie moczu ma wysiłkowe nietrzymanie moczu lub naglące nietrzymanie moczu Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej – na przykład podczas ćwiczeń, śmiechu, kichnięcia lub kaszlu. Choroby takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, cukrzyca i udar mogą uszkodzić nerwy, prowadząc do naglącego nietrzymania moczu. Zmiana stylu życia i leczenie oraz ćwiczenie mięśni dna macicy (mięśni Kegla) mogą pomóc w objawach lub całkowicie je usunąć.
Skład: kompleks witamina K i hesperydyny (w stężeniu 2%), witamian E, masło shea.
Działanie: usprawnia mikrokrążenie, uszczelniając ścianki naczyń krwionośnych, przywracając im prawidłowe funkcjonowanie oraz chroniąc je przed uszkodzeniami. Zapobiega powstawaniu i utrwalaniu zmian rumieniowych, zasinień skóry oraz teleangiektazji. Niwelując uczucie napięcia i świądu skóry.
Potas odgrywa niezmiernie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Odpowiada za prawidłowy przebieg wewnątrzkomórkowych reakcji enzymatycznych oraz syntezy białka, wpływa na pracę mięśni (w tym mięśnia sercowego), reguluje gospodarkę wodną organizmu, przepływ i ciśnienie krwi. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tego jonu w organizmie prowadzi do niekorzystnych efektów, np. zaburzeń rytmu serca. Z tego względu suplementacja potasem powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Poniższy artykuł prezentuje przegląd literatury naukowej na temat roli potasu w organizmie człowieka, skutków jego nadmiaru i niedoboru oraz suplementacji.
Solwatacja, czyli proces otaczania cząsteczek rozpuszczanego związku chemicznego przez cząsteczki rozpuszczalnika, to jeden z licznych procesów fizykochemicznych wpływających na właściwości substancji leczniczych stosowanych w farmakoterapii. Zjawisko solwatacji jest często pomijaną przyczyną zmiany dostępności biologicznej leku, czego przykładami mogą być nawet monografie poszczególnych substancji leczniczych zawarte w Farmakopeach. W artykule przedstawiono przebieg procesu solwatacji, jego wpływ na właściwości substancji stosowanych w lecznictwie, a także sklasyfikowano solwatomorfy występujące w Farmakopei Polskiej X.
VI Zielarska Konferencja Kobiet (której patronem medialnym był miesięcznik "Lek w Polsce") odbyła się w dniach 23-25 czerwca 2017 r. w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach na Podlasiu, podobnie jak poprzednie jej edycje. Podlasie to miejsce o czystych i pięknych terenach, gdzie wciąż żywa jest tradycja zielarska, a mieszkańcy tego regionu od pokoleń korzystają z prozdrowotnych właściwości roślin. W tej wiejskiej, charakterystycznej dla Podlasia scenerii można zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa ekologicznego i zwiedzić Ogród Botaniczny, w którym została zebrana imponująca kolekcja ponad 1000 roślin. Są wśród nich rośliny chronione i dziko rosnące, gatunki jadalne, jak również trujące. Trudno byłoby znaleźć lepsze miejsce na spotkanie miłośników ziół oraz naukową konferencję – umożliwiające łączenie teorii z praktyką.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o