Zaskakujące, ale rozumienie roli witaminy C (kwasu askorbinowego) w ludzkim organizmie napotyka na przeszkody w postaci nieprawdziwych informacji, które rozprzestrzeniają się w Internecie, pojawiają się też na popularnych portalach medyczno-farmaceutycznych. W tym przeglądzie mity i artefakty skonfrontowano z danymi naukowymi dotyczącymi witaminy C. Kwas askorbinowy występuje w postaci enancjomerów, które, z definicji, są lustrzanymi odbiciami tej samej molekuły. Witamina C to enancjomer L, czyli kwas L-(+)-askorbinowy, prawoskrętny; enancjomer D, czyli kwas D-(-)-askorbinowy lewoskrętny, nie jest witaminą i nie ma znaczenia fizjologicznego.
Żylaki kończyn dolnych są jedną z klinicznych manifestacji przewlekłej niewydolności żylnej. Poszerzone, kręte naczynia są problemem nie tylko natury estetycznej, ale ze względu na towarzyszące im dolegliwości czy powikłania stają się powodem licznych skarg i wizyt pacjentów w gabinecie lekarskim. Stosowanie różnych, uzupełniających się sposobów zarówno leczenia, jak i profilaktyki może przyczynić się do złagodzenia dolegliwości pacjenta oraz opóźnić lub zahamować postęp choroby celem uniknięcia groźnych powikłań. Wszystkie omawiane sposoby leczenia są uznane za bezpieczne i skuteczne, gdy dobiera się je indywidualnie dla danego pacjenta. Mimo wyższych kosztów, nowoczesne metody leczenia zyskują popularność ze względu na minimalną inwazyjność, możliwość leczenia w trybie ambulatoryjnym, krótki okres rekonwalescencji i dobry efekt kosmetyczny.
Wraz ze wzrostem świadomości powszechnego niedoboru witaminy D gwałtownie wzrasta sprzedaż preparatów farmaceutycznych i suplementów diety, które ją zawierają. Rodzi to pytanie o jakość poszczególnych preparatów, szczególnie wobec dokumentowanych znacznych różnic w jakości suplementów produkowanych przez koncerny farmaceutyczne i tych sprzedawanych przez producentów środków spożywczych.
Dystrybutor produktu leczniczego Atram na terenie Polski, tj.: hurtownia farmaceutyczna Sanofi-Aventis Sp. z o.o. rozpoczęła prewencyjne wycofywanie z obrotu serii 2561215, 2510216, 2010216 produktu leczniczego Atram
Już za niespełna trzy tygodnie na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu odbędzie się II Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA. W głównej mierze będzie on poświęcony kształtowi opieki farmaceutycznej na świecie i w Polsce, a także zagadnieniom dotyczącym współpracy na linii lekarz-pacjent-farmaceuta. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym kongresu.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy ATRAM (Carvedilolum) 12,5 mg tabletki, 6,25 mg tabletki; podmiot odpowiedzialny: Zentiva k.s., Republika Czeska.
Celem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej jest wzrost świadomości społecznej na temat wartości zdrowia i jego profilaktyki, a także zwrócenie uwagi na rolę interakcji międzypokoleniowej w budowaniu i utrwalaniu zdrowego stylu życia. Pierwsza odsłona kampanii realizowana jest w ramach XIV edycji akcji "Servier dla Serca".
Nowe szczepionki przeciw grypie trafiły już do aptek i zakładów opieki zdrowotnej. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że najlepiej jest szczepić się przeciw grypie przed kulminacją zachorowań, która w Polsce ma miejsce w okresie styczeń –marzec. W tegorocznej szczepionce pojawią się dwa nowe szczepy wirusa grypy. Uaktualnianiem informacji oraz wydawaniem zaleceń dotyczących składu antygenowego szczepionek przeciw grypie zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Każdego roku rak tarczycy dotyka ok. 3 tys. osób. W podwyższonej grupie ryzyka znajdują się kobiety, to one trzykrotnie częściej zmagają się z rakiem tarczycy niż mężczyźni. Choć w 90% przypadków terapia kończy się sukcesem, choroba ma znaczący wpływ na życie osób, które dotyka. Kluczem do zdrowia jest wczesna diagnoza raka tarczycy i świadomość jego objawów.
Od dziś obowiązuje lista bezpłatnych leków dla seniorów, na której znajduje się długodziałająca insulina glargine. Receptę na insulinę glargine uprawniającą do bezpłatnej realizacji może wystawić tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku, gdy lekarz POZ nie ma w dokumentacji zapisu potwierdzającego uprawnienia refundacyjne, konieczne jest zaświadczenie od lekarza specjalisty. W treści takiego zaświadczenia powinny znaleźć się informacje na temat czasu, przez jaki pacjent był leczony insulinami NPH i wartości hemoglobiny glikowanej lub informacje na temat incydentów nawracającej i ciężkiej albo nocnej hipoglikemii.
Już jest dostępna lista leków refundowanych i bezpłatnych leków dla seniorów 75+ w portalu: 24indeks.pl
Nowa lista leków refundowanych daje nadzieję na wprowadzanie innowacyjnych terapii jako standardu leczenia w Polsce. W odpowiedzi na wielomiesięczne postulaty pacjentów onkologicznych, w ramach nowego programu lekowego refundacją objęta będzie terapia z wykorzystaniem olaparybu. Korzystne zmiany dotyczą również leków na schizofrenię i chorobę Parkinsona. Przełomem jest także wejście w życie listy „S” – obejmującej bezpłatne leki dla pacjentów powyżej 75. roku życia.
W komunikacie skierowanym do lekarzy specjalistów Minister Zdrowia przedstawił zasady wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla pacjentów po 75. roku życia.
W komunikacie skierowanym do lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz farmaceutów Minister Zdrowia przedstawił zasady wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat.
Kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM odbędzie się 19 września 2016 r. w Warszawie w Hotelu Marriott.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o