GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:ZORAC (Tazarotenum), 500 mcg/g (0,05%), żel, tuba 15g
Numer serii 84136, data ważności 02.2017
Podmiot odpowiedzialny: Pierre Fabre Dermatologie, Francja
Działająca od czerwca 2015 r. łódzka spółka biotechnologiczna GeneaMed, pracująca nad wprowadzeniem na rynek światowy dendrymerów jako potencjalnego leku na przewlekłą białaczkę limfocytową, odkryła, że zmodyfikowane nanocząsteczki skutecznie pomagają także pacjentom, na których nie działają dostępne obecnie na rynku farmaceutycznym leki. Dziś GeneaMed ma trzy zgłoszenia patentowe. Ostatnie jest najszersze, obejmuje bowiem wykorzystanie dendrymerów w leczeniu nie tylko przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL), ale również innych chorób białaczkowych i lekoopornych form białaczek. Udziałowcami GeneaMed są INNOventure oraz Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego. Spółką zarządzają biotechnolodzy specjalizujący się w zakresie chorób białaczkowych oraz w genetyce medycznej.
Już od blisko 30 lat, co roku 31 maja Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę całego społeczeństwa na ekonomiczne, a przede wszystkim, zdrowotne skutki palenia tytoniu. Dla organizatorów kampanii Płuca Polski Światowy Dzień bez Papierosa to idealna okazja, aby jeszcze raz podkreślić, że nałóg palenia papierosów to główny czynnik ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Dym papierosowy odpowiada za niemal 90% wszystkich przypadków zachorowań. Najważniejszym elementem leczenia tej uciążliwej i postępującej choroby jest zaprzestanie palenia tytoniu. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia na skutek palenia tytoniu, co roku na świecie umiera 6 milionów osób. Na liście śmiertelnych chorób tytoniozależnych, oprócz raka płuc, przełyku, krtani czy trzustki znajdują się także przewlekłe choroby płuc, w tym POChP.
Organizatorem tej konferencji jest Zakład Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego WUM. Tematyka spotkania obejmuje zagadnienia związane z substancjami pochodzenia naturalnego, fitochemią i fitoterapią. Ziołolecznictwo, oprócz bogatej i chlubnej przeszłości, ma też bardzo obiecującą przyszłość. Konferencja to miejsce spotkania naukowców, konsumentów, producentów ziołowych preparatów i wszystkich entuzjastów ziół.
Brak zindywidualizowanej terapii lekowej dla pacjentów z SM, słaba dostępność do leków drugiej linii oraz brak wsparcia psychologicznego ze strony systemu zdrowotnego to najważniejsze problemy, z jakimi muszą mierzyć się polscy pacjenci chorujący na SM. W Polsce na SM choruje 45 tys. osób. Z danych zebranych przez NFZ wynika, że według stanu na kwiecień 2016 r. leczonych lekami pierwszej i drugiej linii było 20% chorych na SM (9,5 tys.). Grupa chorych, którzy kwalifikują się do leczenia to 70% co oznacza, że zdecydowana większość chorych nie otrzymuje żadnego leczenia. Plasuje to Polskę w grupie trzech państw z najniższą dostępnością do leczenia SM (obok Białorusi i Irlandii).
W 2014 r. wartość rynku badań klinicznych w Polsce wyniosła 950 mln zł, czyli o 90 mln więcej niż 5 lat wcześniej – wynika z raportu „Badania kliniczne w Polsce” przygotowanego przez firmę doradczą PwC na zlecenie INFARMY, GCP i Polcro. Wzrost w tym obszarze w ciągu ostatnich 5 lat wyniósł 15%. Jednocześnie w tym czasie o 15% spadła liczba wykonywanych badań klinicznych, a w efekcie zmalała aż o 10 tys. liczba pacjentów, którzy uzyskali w ten sposób dostęp do innowacyjnych leków.
Z tej okazji po zmroku warszawski Pałac Kultury, jak i wiele innych znanych obiektów na całym świecie, rozbłyśnie na fioletowo. Fiolet to międzynarodowy symbol chorób zapalnych jelit, do których zalicza się: chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i inne zapalne choroby jelita. Na całym świecie na NZJ cierpi 5 mln ludzi. Szacuje się, że w Polsce to 50 tys. chorych, z których co czwarty to dziecko.
Komisja Europejska zatwierdziła w maju stosowanie kombinacji niwolumabu i ipilimumabu u pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem, niezależnie od statusu mutacji BRAF. Decyzja KE oznacza dopuszczenie skojarzonego schematu leczenia zaawansowanego czerniaka z wykorzystaniem immunoterapii na terenie wszystkich 28 państw Unii Europejskiej.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Cromoxal (Natril cromoglicas), roztwór do nebulizacji, 10 mg/ml, 50 pojemników po 2 ml
Numer serii 335961, data ważności 08.2016
Numer serii 416975, data ważności 03.2017
Numer serii 515004, data ważności 01.2018
Numer serii 535026, data ważności 08.2018
Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Austria
Czerniak jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 r. czerniaka rozpoznano u 1200 mężczyzn i 1350 kobiet, a z jego powodu zmarło w Polsce 1191 osób. Śmiertelność w Polsce z powodu tego nowotworu jest o 20% wyższa niż w Europie, a przecież wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Europejski Dzień Walki z Czerniakiem to doskonała okazja, aby edukować społeczeństwo na temat zagrożeń, czynników ryzyka, metod profilaktyki, a także sposobów leczenia nowotworu, który jest przyczyną większości zgonów związanych z chorobami skóry.
Polska, Warszawa – 9 maja 2016 – W Polsce 2,73 mln osób choruje na cukrzycę. Aż 26% z nich nie ma świadomości swojej choroby i nie podejmuje leczenia. W trakcie XVII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego eksperci z całego kraju rozmawiali na temat metod, które mogłyby poprawić ogólne wyrównanie cukrzycy w Polsce. Po raz kolejny podkreślono, że skuteczne i zrównoważone leczenie cukrzycy zależy od dostępności nowoczesnych terapii.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Asmenol (Montelukastum) tabletki do rozgryzania i żucia 4 mg
Numer serii 11013, data ważności 10.2016
Numer serii 10214, data ważności 02.2017
Numer serii 20115, data ważności 01.2018
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Światowy Dzień Promocji Higieny Rąk (5 maja) obchodzony jest na całym świecie od 11 lat z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Do grona 180 krajów podnoszących tego dnia temat bezpieczeństwa pacjentów Polska dołączyła w 2013 r. Głównym celem tej inicjatywy WHO jest minimalizowanie liczby ZZOZ poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia. Według szacunków Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zakażeniom związanym z opieką zdrowotną co roku w całej Unii Europejskiej ulega ponad 4,1 mln pacjentów, 37 tys. umiera w ich wyniku. Ze względu na brak odpowiedniego raportowania w Polsce liczba przypadków śmiertelnych nie jest dokładnie znana, ale szacuje się ją również na kilkadziesiąt tysięcy osób.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:THIOCODIN. (Codeini phosphas hemihydricus + Sulfogaiacolum) (15mg +300mg)/10ml, syrop, 100 ml
Numer serii: 011216, data ważność: 11.2017
Numer serii: 021215, data ważność: 11.2017
Numer serii: 031215, data ważność: 11.2017
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakończono prace konsultacyjne dotyczące nowej listy refundacyjnej. Zmiany w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2016 r. mają charakter porządkujący i redakcyjny.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o