2022-01-11

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Około dwie trzecie raków piersi zawiera receptory hormonalne. W leczeniu tej grupy chorych przez co najmniej 5 lat stosuje się uzupełniającą hormonoterapię. Inhibitory aromatazy, często stosowane w hormonozależnym raku piersi, hamują wytwarzanie estrogenów z hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Jednym z działań niepożądanych inhibitorów aromatazy jest obniżenie gęstości mineralnej kości, co przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do osteoporozy.

reklama Prenumerata_e-lek
2022-01-10

Skuteczność szczepionki Janssen przeciwko COVID-19

Zapobieganie hospitalizacji w RPA w warunkach dominacji wariantu Omikron

Johnson & Johnson ogłosił nowe wstępne wyniki południowoafrykańskiego badania fazy 3b pod nazwą Sisonke. Wynika z nich, że homologiczna (tj. oparta na tej samej szczepionce przeciwko COVID-19) dawka przypominająca preparatu Janssen wykazała 85-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji związanej z COVID-19. Badanie przeprowadzone przez południowoafrykańską radę badań medycznych SAMRC wykazało, że szczepionka przypominająca Janssen zmniejszyła ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 wśród pracowników służby zdrowia w Republice Południowej Afryki, gdy wariant Omikron stał się dominujący.

2022-01-05

Stanowisko ZPA PharmeNET

Projekt o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

ZPA PharmeNET przekazało Wiceministrowi Zdrowia Maciejowi Miłkowskiemu swoje stanowisko dotyczące projektu o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.  Szczególnie niepokojące, zdaniem ZPA PharmeNET, są zmiany w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, odnoszące się do sposobów finansowania leków recepturowych. Projektowane przepisy znacząco obniżą rentowność wykonywania leków recepturowych, na czym stracą nie tylko apteki, ale przede wszystkim pacjenci korzystający ze zindywidualizowanej terapii z ich wykorzystaniem, wymagającej systematycznego i długotrwałego stosowania danego preparatu.

2021-12-28

2021 rokiem rewolucji w branży wyrobów medycznych

Komentarz Arkadiusza Grądkowskiego, Prezesa OIGWM POLMED

Z jednej strony sukcesy oraz optymistyczne prognozy na przyszłość, z drugiej – istotne zagrożenia, które mogą utrudnić rozwój całej branży i w znacznym stopniu ograniczyć dostęp do podstawowych wyrobów medycznych. 2021 rok bez wątpienia jest intensywny, co wynika z licznych zmian legislacyjnych i specyfiki sektora, który rozwija się w błyskawicznym tempie.

Mijający rok upłynął nam pod znakiem projektu ustawy o wyrobach medycznych. W maju 2021 na terenie Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać rozporządzenie UE 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych (MDR), które nałożyło na dystrybutorów, importerów i producentów nowe obowiązki. 

2021-12-27 ARTYKUŁ

Witamina D to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która naturalnie występuje w niektórych produktach spożywczych. Ma właściwości zarówno hormonu, jak i witaminy i jest niezbędna do utrzymania homeostazy minerałów i prawidłowego tworzenia kości. Witamina D jest dostępna w dwóch formach: ergokalcyferolu (witamina D2) i cholekalcyferolu (witamina D3). Cholekalcyferol jest naturalnie występującą formą witaminy D, która jest syntetyzowana w skórze z cholesterolu endogennego lub pokarmowego pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne.

2021-12-23

Żyworódka pierzasta jest skarbnicą mikro- i makroelementów, takich jak: mangan, miedź, selen, cynk, bor, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Ponadto zawiera dużo witaminy C, związki polifenolowe: flawonoidy, terpeny, fenylopropanoidy, katechiny; glikozydy nasercowe z grupy bufadienolidów; kwasy organiczne: jabłkowy i cytrynowy, bursztynowy, szczawiooctowy, oraz witaminy z grupy B. Wstępne badania fizykochemiczne oparte na analizie widm absorpcyjnych w zakresie UV-ViS wskazują na trwałość ekstraktów otrzymanych z żyworódki, co ma olbrzymie znaczenie w zastosowaniu ekstraktu w preparatach kosmetycznych i leczniczych.

2021-12-22 ARTYKUŁ

Produkty pochodzenia pszczelego, takie jak propolis czy miód, mają bogatą tradycję stosowania w leczeniu i profilaktyce schorzeń infekcyjnych dróg oddechowych. Badania naukowe przełomu XX i XXI w. dostarczają dowodów, że zastosowanie tych surowców jest dobrą i bezpieczną opcją terapeutyczną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby implementować te surowce naturalne do standardowo stosowanych procedur medycznych.

2021-12-21 ARTYKUŁ

Nowe rozwiązania w leczeniu choroby hemoroidalnej wykorzystują mechanizm receptorowy. W 2021 r. za odkrycie mechanizmu działania receptorów ciepła i zimna przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

2021-12-21

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2022 r. 14 substancji straci refundację. Niektóre preparaty zdrożeją, a wśród nich najwięcej (ponad 450 zł) zapłacą pacjenci za wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego.

2021-12-17

Jedna z największych pandemii niezakaźnych ludzkości – cukrzyca, nabiera w naszym kraju rozpędu. Obecnie chorują na nią ponad trzy miliony Polaków, a ich liczba wzrasta o 3,7% rocznie. 80-90% pacjentów ma rozpoznaną cukrzycę typu 2, a 20% z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że na nią cierpi. Eksperci apelują o rozszerzenie dla cukrzyków z powikłaniami sercowo-naczyniowymi/nerkowymi refundacji nowoczesnych terapii, które uratują ich życie, szczególnie w dobie pandemii COVID-19.

2021-12-16

Przedstawiciele Johnson & Johnson ogłosili, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dotyczącą stosowania szczepionki Janssen przeciwko COVID-19 ja­ko dawki przypominającej u osób dorosłych (w wieku min. 18 lat) po upływie co najmniej dwóch miesięcy po szczepieniu  jednodawkową szczepionką Janssen przeciwko COVID-19 bądź jako dawki przypominającej w ramach modelu polegającego na łączeniu szczepionek (tzw. mix-and-match), podawanej po zaszczepieniu dopuszczoną do obrotu dwudawkową szczepionką mRNA przeciwko COVID-19 (tzw. heterologiczny schemat szczepienia).

2021-12-13

Sprzeciw Naczelnej Rady Aptekarskiej

Projekty rozporządzeń dotyczących szczepień w aptekach

W związku z pracami legislacyjnymi nad projektami rozporządzeń Ministra Zdrowia dotyczącymi wymogów lokalowych, jakie musi spełnić apteka, w której realizowane są szczepienia, Naczelna Rada Aptekarska w piśmie skierowanym do Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Macieja Miłkowskiego, stanowczo sprzeciwia się proponowanym zmianom.

2021-12-10

List otwarty do Ministerstwa Zdrowia

Projektowane zmiany dotyczące lokali aptecznych

Organizacje reprezentujące rynek apteczny, a także rynek medyczny złożyły na ręce wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego list otwarty. Wiąże się to z projektami dwóch rozporządzeń dotyczących lokali aptecznych. W polskich aptekach trwa realizowana na szeroką skalę akcja szczepień przeciw COVID-19. To zaawansowana operacja logistyczna, podczas której farmaceuci odpowiadając na wysokie zainteresowanie społeczne, często wykonują szczepienia po 12 godzin na dobę. Powyższe działania mają swoje odzwierciedlenie w wyszczepialności Polaków. Od 1 lipca br. farmaceuci zaszczepili w aptekach już ponad 350 tys. pacjentów, a w Polsce istnieje już ponad 1160 aptecznych punktów szczepień. Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany doprowadzą do likwidacji zdecydowanej większości, o ile nie wszystkich, dobrze funkcjonujących aptecznych punktów szczepień, a w konsekwencji uderzą przede wszystkim w osoby, które chciałyby się sprawnie i bezpiecznie zaszczepić przeciw COVID-19. Wprowadzenie projektowanych zmian szczególnie dotkliwe będzie w małych miejscowościach, gdzie ta forma przeprowadzania szczepień cieszy się dużą popularnością.

2021-12-09

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na warunkowe stosowanie leku Evusheld firmy AstraZeneca w celu zapobiegania chorobie COVID-19. Lek Evusheld (AZD7442) został dopuszczony do stosowania w ramach profilaktyki przedekspozycyjnej (zapobieganie) COVID-19 u dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych, o masie ciała co najmniej 40 kg) z umiarkowanym lub ciężkim upośledzeniem odporności, u osób z chorobami współistniejącymi  lub u osób przyjmujących leki immunosupresyjne i tych, które nie mogą  wytworzyć odpowiedniej odpowiedzi immunologicznej na szczepienie przeciw  COVID-19, a także u  osób, dla których szczepienie przeciw COVID-19 nie jest zalecane.

2021-12-08

W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla COVID-19, Polacy najczęściej podejmują samodzielne próby radzenia sobie z problemem bez udziału lekarza. Największy odsetek respondentów deklaruje leczenie lekami dostępnymi w aptece bez recepty (28%), a blisko co czwarta osoba (23%) sięgnęłaby najpierw po domowe sposoby, takie jak syropy czy napary. Zaledwie jedna na pięć osób od razu skonsultowałaby się z lekarzem. Jedynie 7% respondentów wykonałoby test, żeby wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – wynika z raportu firmy doradczej Procontent Communication Jak się leczy Polak w pandemii?

Copyright © Medyk sp. z o.o