2021-12-06

E-papierosy nie są zalecane jako substytut tytoniu dla osób chcących zaprzestać palenia papierosów, jednak wielu nałogowych palaczy sięga po nie, chcąc wyjść z nałogu. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie JAMA Network Open sprawdzono, czy osoby, które rzucając palenie klasycznych papierosów, sięgają po e-papierosy lub inne substytuty tytoniu rzadziej niż osoby, które nie korzystając z tych środków, wracają do palenia papierosów. 

reklama Prenumerata_e-lek
2021-12-02

Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach i pełni istotną rolę w organizmie człowieka. Jej wpływ na rozwój i przebieg raka jelita grubego jest od lat przedmiotem licznych badań. W pracy opublikowanej w czasopiśmie Gastroenterology oceniono wpływ spożywania witaminy D na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w młodym wieku.

2021-12-01

Według danych WHO na świecie żyje 37,7 mln ludzi z wirusem HIV. Osoby objęte wczesnym i odpowiednim leczeniem mogą żyć tak długo jak reszta społeczeństwa. Początki leczenia antyretrowirusowego na świecie wiązały się z ryzykiem silnych skutków ubocznych i poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Przez lata wysiłki medyczne skupiały się na tym, aby leki, zachowując swoją efektywność, były jednocześnie jak najmniej obciążające. Długo standardem leczenia był schemat 4 lub 3-lekowy, dzięki innowacjom następnie ograniczony do 2-lekowego.

2021-12-01

Nowym prezesem zarządu Sanofi-Aventis sp. z o.o. została Agnieszka Grzybowska-Zalewska. Od ponad 20 lat obecna jest w branży farmaceutycznej w obszarze zarządzania oraz marketingu i sprzedaży. Od 2013 r. pełni funkcję dyrektor generalnej Sanofi Genzyme w Polsce –  oferującego przełomowe terapie z obszaru chorób rzadkich, onkologii, immunologii, i stwardnienia rozsianego. Jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku.

2021-11-29

Nitkowanie zębów znacząco wpływa na poprawę jakości zdrowia jamy ustnej i powinno stanowić nieodłączny element codziennej higieny. Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby zapobiegać namnażaniu się bakterii w przestrzeniach międzyzębowych i powstawaniu stanów zapalnych. Kondycja zębów i jamy ustnej okazuje się mieć szerszy wpływ na zdrowie organizmu, w tym także na przebieg zakażenia SARS-CoV-2.Tymczasem w Polsce próchnica dotyka aż 99% dorosłych, a co trzecia  osoba w wieku 35-44 lata wymaga specjalistycznego leczenia stomatologicznego związanego z chorobą dziąseł lub przyzębia.

2021-11-26

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce

Apel organizacji pacjentów

Organizacje pacjentów zaapelowały do Ministra Zdrowia o wprowadzenia rozwiązań zwiększających produkcję leków w Polsce. Sygnatariusze listu zwracają uwagę na wyraźny spadek udziału leków produkowanych w kraju w rynku. Podkreślają także niezwykle istotną rolę gwarancji dostępności leków, szczepionek, środków ochronnych i wyrobów medycznych dla zapewnienia ciągłości terapii milionów przewlekle chorych oraz bezpieczeństwa lekowego Polaków.

2021-11-23

W listopadzie do aptek trafiają kolejne transze szczepionek przeciw grypie w łącznej liczbie około 300 tys. sztuk. W sumie w sezonie 2021/22 do Polski trafić ma 4-5 mln dawek, z czego 1,36 mln będzie dostępne w aptekach, 760 tys. zostanie przekazane do zakładów opieki zdrowotnej, zaś pozostała część znajdzie się w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Od wtorku 23 listopada ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 18 lat. Szczepienia będą wykonywane do 31 marca 2022 r. lub do wyczerpania zapasów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Warto podkreślić, że w tym sezonie grypowym dostępnych jest dwa razy więcej szczepionek niż w sezonie 2020/2021, kiedy to zakupiono 2,3 mln dawek. 

2021-11-23 ARTYKUŁ

Kaszel to naturalny odruch bezwarunkowy, wywołany przez podrażnienie receptorów kaszlowych, które znajdują się w krtani, tchawicy, oskrzelach, a także opłucnej. Kaszel jest elementem systemu obronnego organizmu. Umożliwia pozbycie się zalegających w drogach oddechowych zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu – kaszel suchy oraz kaszel mokry.

2021-11-18 ARTYKUŁ

Lipoedema (obrzęk tłuszczowy) charakteryzuje się kumulacją tkanki tłuszczowej głównie w kończynach dolnych. Osoba cierpiąca na lipoedemę skarży się na nadwrażliwość na dotyk, ból oraz skłonność do zasinień w dotkniętych obszarach. Zaburzenie to dotyka głównie kobiet i wpływa negatywnie na jakość ich życia. W terapii obrzęku tłuszczowego stosuje się fizykalną terapię przeciwobrzękową oraz w uzasadnionych przypadkach interwencje chirurgiczne. Mają one na celu zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia pacjentów.

2021-11-17 ARTYKUŁ

Zaparcia to powszechna dolegliwość wśród społeczeństwa. Profilaktyka zaparć obejmuje aktywność fizyczną i odpowiedni styl życia. Wśród dostępnych opcji terapeutycznych zastosowanie znajduje przede wszystkim błonnik pokarmowy i bakterie probiotyczne. Cennym źródłem błonnika jest babka jajowata i len zwyczajny. Wśród bakterii probiotycznych na uwagę zasługuje zaś rodzaj Lactobacillus.

2021-11-16 ARTYKUŁ

Szczeliny odbytu dotyczą ok. 10% społeczeństwa i mogą być bardzo uciążliwym, trudno leczącym się schorzeniem. Szczelina odbytu jest najczęściej pojedynczym, wąskim i regularnym uszkodzeniem nabłonka, zlokalizowanym w linii pośrodkowej i skierowanym do tyłu od ujścia kanału odbytu. Szczeliny mnogie, rozległe i/lub nieregularne wymagają pogłębionej diagnostyki, ponieważ mogą być wynikiem innej choroby, np. raka odbytnicy, czy choroby zapalnej jelit. 

2021-11-15 ARTYKUŁ

Na podstawie danych opublikowanych przez NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych dostępnych w aptekach w 2020 r. w przeliczeniu na określone dzienne dawki – DDD, według danych publikowanych przez WHO Collaborating Centre for Drug Statistic Methodology, Oslo. Analizowano dane dotyczące 422,42 mln opakowań leków firmowych o wartości 12,6 mld PLN.

2021-11-10

Grant na zdrowie

II edycja programu

Gedeon Richter oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ogłaszają II edycję programu, który dedykowany jest działaniom na rzecz poprawy jakości i komfortu życia w obszarze zdrowia kobiet. Dwie wyróżnione organizacje pacjentów otrzymają grant w wysokości 20 000 zł na realizację zwycięskich projektów. Zgłoszenia można nadsyłać do 15.12.2021 r. 

2021-11-10 ARTYKUŁ

Okres przejściowy między latem a zimą jest dobrym momentem dla specjalistycznych terapii i wykorzystania silnie działających substancji w celu przywrócenia skórze biochemicznej homeostazy. Z uwagi na różnorodny charakter czynników negatywnie wpływających na tkankę łączną, w tym celu wykorzystuje się różne składniki aktywne lub zaleca się przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów kosmetologicznych. W artykule przedstawiono zestawienie przykładowych terapii oraz wymieniono powszechnie występujące w preparatach substancje, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry po okresie letnim i przygotowują ją na okres niskich temperatur.

2021-11-08

Po doświadczeniach związanych z pandemią pracownicy mocniej skupiają się na trosce o swoje zdrowie i tego też wymagają od swoich pracodawców. Aż 94% zatrudnionych jest zdania, że szef powinien dbać o ich formę – wynika z badania zleconego przez Personnel Service. W czwartym kwartale 2020 r., według danych GUS, spośród 16,5 mln pracujących 2,3% nie wykonywało swoich obowiązków z powodu choroby. Dla porównania, z powodu urlopu nie pracowało wówczas 2% zatrudnionych. Natomiast z danych ZUS wynika, że w pierwszym kwartale br. lekarze wystawili 5,2 mln zwolnień, a Polacy spędzili na nich w sumie blisko 62 mln dni. 

Copyright © Medyk sp. z o.o