2020-07-31 ARTYKUŁ
9 lutego 2019 r. wszedł w życie obowiązek weryfikacji autentyczności produktów leczniczych na każdym etapie obiegu leku. System obsługujący te czynności i rzetelność poszczególnych jego uczestników wydaje się jednak nie spełniać wszystkich stawianych procesowi wymagań. Szczególnie ważne staje się to w kontekście zakończenia 1 lipca tego roku okresu przejściowego i ustanowienia możliwości nakładania na apteki wysokich kar pieniężnych.
reklama Prenumerata_e-lek
2020-07-31 ARTYKUŁ

Żelazo stanowi jeden z kluczowych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Całkowita zawartość tego pierwiastka w organizmie mężczyzn wynosi 4 g, natomiast u kobiet 2,5 g. Ponad 60% zmagazynowanego żelaza związane jest z hemoglobiną. Pozostała część współtworzy mioglobinę oraz liczne układy enzymatyczne. Niedobór żelaza stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń żywieniowych. Istnieją 3 stopnie deficytu żelaza określane za pomocą oznaczenia stężenia ferrytyny w surowicy: niedobór żelaza bez niedokrwistości, niedobór żelaza z mikrocytozą i/lub hipochromią oraz niedokrwistość z niedoboru żelaza, będąca końcowym stadium deficytu tego pierwiastka. Często początkowy stan deficytu tego pierwiastka przebiega bezobjawowo lub z lekko wyrażonymi symptomami, pośród których dominuje subiektywne odczucie zmęczenia lub spadku energii.

2020-07-31 ARTYKUŁ

Ból kręgosłupa jest powszechnym problemem dotykającym ponad 70% populacji. Może być on spowodowany nieprawidłowościami strukturalnymi i funkcjonalnymi zarówno elementów kostnych, jak i okolicznych tkanek. Przy wyborze odpowiedniego leczenia należy uwzględnić etiologię, charakter i czas trwania bólu. W farmakoterapii tych dolegliwości wykorzystywane są głównie leki przeciwbólowe ze wszystkich szczebli drabiny analgetycznej, jednak istotną rolę pełnią również substancje adjuwantowe. Pozytywne efekty w łagodzeniu bólu udowodniono podczas stosowania leków spazmolitycznych, szczególnie u pacjentów z dużą komponentą spastyczności mięśni. 

2020-07-31 ARTYKUŁ

Magnez to niezbędny makroelement, naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Jest kluczowym regulatorem sercowo-naczyniowym, utrzymuje homeostazę elektryczną, metaboliczną i naczyniową. Prawidłowy poziom potasu w organizmie jest ważny dla funkcjonowania mięśni, w tym dla mięśnia sercowego. Ten makroelement obniża ciśnienie krwi i chroni przed skurczami mięśni.  Zarówno magnez, jak i potas mogą być tracone wraz z moczem, z powodu stosowania leków diuretycznych, co prowadzi do niskiego poziomu tych pierwiastków. Niedobór magnezu i potasu wiąże się z patofizjologią nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zespołu metabolicznego, choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca i nagłej śmierci sercowej.

2020-07-31 ARTYKUŁ

SARS-CoV-2 jest nowym RNA wirusem, należącym do rodziny Coronaviridae, który wywołuje u ludzi chorobę zwaną COVID-19. Do głównych objawów COVID-19 należą: wysoka gorączka, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, zmęczenie i ból mięśni. Pierwotnymi nosicielami wirusa były nietoperze, co potwierdzają badania genomu. Genom SARS-CoV-2 koduje białka strukturalne (S, E, M, N), białka niestrukturalne, odpowiedzialne za proces replikacji i białka dodatkowe.

2020-07-31 ARTYKUŁ

Materiały edukacyjne to dodatkowe informacje, które są związane z bezpiecznym stosowaniem produktu leczniczego. Mają one na celu zapobiegać albo ograniczać występowanie działań niepożądanych, zmniejszać ich ciężkość lub wpływ na pacjenta w przypadku wystąpienia tych działań, albo przynajmniej o nich informować. Materiały edukacyjne różnią się znacząco w zależności od grupy docelowej, do której będą skierowane, rodzaju ryzyka, budowy i projektu. Materiały edukacyjne dla farmaceutów stanowią ważne narzędzie opieki farmaceutycznej nad pacjentem.

2020-07-30

Pandemia COVID-19 wywołała chaos informacyjny na całym świeci.  Fake newsy o zdrowiu i szczepieniach szerzą się z ogromną prędkością i wciąż stanowią realne zagrożenie. Akcja informacyjno-edukacyjna Zaszczep się Wiedzą przypomina, jak się przed nimi chronić. Medycyna zawsze powinna opierać się na dowodach naukowych, faktach i badaniach, a nie osobistych opiniach czy emocjach. Najpopularniejsze teorie spiskowe związane z pandemią COVID-19 przedstawiono w raporcie EU East Stratcom Task Force.        

2020-07-27

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty

Pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej

Odbyło się już pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej (23 lipca), która zajmuje się rozpatrzeniem projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. W obecnym projekcie opieka farmaceutyczna nie będzie świadczeniem gwarantowanym. Niewiadomą jest sposób jej rozliczania oraz szczegółowe zasady udzielania. W trakcie prac podkomisji, posłowie zaznaczali także, że udzielanie usługi powinno zostać objęte dodatkowym ubezpieczeniem. W odpowiedzi, wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że kwestie uregulowania zasad opieki farmaceutycznej wymagają dalszych intensywnych konsultacji, a projekt w obecnym kształcie stanowi podstawę do dalszych działań w tym kierunku. Zadeklarowała natomiast, że o finansowaniu opieki farmaceutycznej będą decydowały konkursy ofert.

2020-07-23

W dniu 20 lipca br. Gemini Apps, spółka zależna Gemini Polska, złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko Naczelnej Izbie Aptekarskiej (NIA) o ochronę dóbr osobistych i zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat aplikacji ReceptaGemini.pl. Jak można przeczytać w pozwie, Naczelna Izba Aptekarska w sposób rażący naruszyła wizerunek Spółki rozpowszechniając w Internecie, wśród dziennikarzy i w materiałach przekazywanych organom administracji publicznej, nieprawdziwe i wprowadzające w błąd informacje na temat działania aplikacji ReceptaGemini.pl.

2020-07-23

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych, uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona, może przejść w kolejne stadia, prowadząc do marskości lub raka wątrobowokomórkowego, jednak tylko mniej niż połowa Polaków – odpowiednio 47,1% oraz 35,4% zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia. Aby edukować pacjentów, przyspieszyć diagnostykę i wczesną interwencję, w sierpniu 2020 r. rusza ogólnopolska akcja badań profilaktycznych.

2020-07-21

Migrena zwiększa ryzyko wystąpienia depresji

22 lipca Światowy Dzień Mózgu

22 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Mózgu. Poważną, choć często bagatelizowaną chorobą neurologiczną, jest migrena. Jej najcięższą postacią jest migrena przewlekła, na którą cierpi ok. 300 000 Polaków w różnych etapach swojego życia. Ataki migreny występują przez ponad 15 dni w miesiącu, ok. 184 dni w roku, wykluczając jednocześnie pacjenta z normalnego życia, uniemożliwiając funkcjonowanie społeczne, rodzinne czy zawodowe. Ciągłe życie w bólu sprawia, że pacjenci są dużo bardziej narażeni na depresję. Im większa liczba dni z migrenowym bólem głowy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Aż 11% pacjentów z migreną przewlekłą cierpi na depresję.

2020-07-17

Dr hab. inż. Renata Mikołajczak jest profesorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Pełnomocnikiem Dyrektora OR POLATOM ds. Naukowych oraz Współpracy Krajowej i Międzynarodowej. W Komitecie Farmakopei Europejskiej pokieruje grupą roboczą zajmującą się opracowywaniem monografii dla prekursorów radiofarmaceutyków, Precursors for Radiopharmaceutical Preparations (PRP Working Party). Swoją funkcję objęła po rekomendacji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, zgodzie Ministerstwa Zdrowia i formalnym zatwierdzeniu na 166 sesji Komisji Farmakopei Europejskiej.

2020-07-16

Zmniejszyła się liczba aptek

Polski rynek apteczny 3 lata po wejściu w życie „Apteki dla Aptekarza”

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w ciągu ostatnich 3 lat, czyli od wejścia w życie regulacji „Apteka dla Aptekarza” (AdA), liczba aptek ogólnodostępnych w Polsce spadła o 1181 placówek i znalazła się na poziomie roku 2012. W myśl przepisów obowiązujących od połowy 2017 r., nową aptekę może założyć tylko osoba będąca farmaceutą oraz spółka jawna lub partnerska farmaceutów. Ustawa wprowadziła także restrykcyjne regulacje geograficzno-demograficzne, dotyczące powstawania nowych aptek – placówka musi przypadać na co najmniej 3 tys. mieszkańców i znajdować się co najmniej 500 m od już istniejącej.

2020-07-15

Polpharma Biologics to największa polska firma biotechnologiczna, zajmująca się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych oraz innowacyjnych leków biologicznych. W ubiegłym roku firma podpisała globalną umowę na komercjalizację leku z Sandoz AG. W wyniku porozumienia Polpharma Biologics odpowiada za rozwój i wytwarzanie leku biopodobnego do natalizumabu, stosowanego w terapii rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego (RRMS). 13 lipca tego roku holenderska spółka biotechnologiczna zakupiona w 2016 r. – Bioceros została zintegrowana z grupą i zmieniła nazwę na Polpharma Biologics.  

2020-07-14

Rękojmia kierownika apteki a (NIA) zależność farmaceuty

Stanowisko Komisji Farmaceutycznej ZPA PharmeNET

Komisja Farmaceutycznej ZPA PharmeNET przedstawiła swoje stanowisko w kwestii rękojmi kierownika apteki. Komentarz dotyczący tego zagadnienia jest tym bardziej istotny, że trwają w tej chwili prace legislacyjne nad projektem ustawy o zawodzie farmaceuty, w którym zapisy dotyczące rękojmi zajmują bardzo istotne miejsce. Obecna praktyka (pomimo braku podstawy prawnej w Prawie farmaceutycznym oraz ustawie o izbach aptekarskich), nakazuje, aby każda zmiana kierownika apteki wiązała się z wydaniem zaświadczenia potwierdzającego uprawnienia do zarządzania daną placówką. Prowadzi to do niezrozumiałej sytuacji, w której doświadczony i niekarany dyscyplinarnie ani karnie farmaceuta, pełniący już od wielu lat funkcję kierownika apteki, musi uzyskać od okręgowej rady aptekarskiej odpowiednie zaświadczenie umożliwiające mu dalsze pełnienie funkcji kierownika apteki w przypadku zmiany miejsca pracy.

Copyright © Medyk sp. z o.o