2014-09-23 NEWS

Nowe dane wskazują, że pogorszenie czynności nerek postępuje wolniej u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca (niezastawkowym migotaniem przedsionków – ang. non-valvular atrial fibrillation, NVAF), leczonych eteksylanem dabigatranu niż u pacjentów otrzymujących warfarynę. Naturalne pogarszanie się czynności nerek stanowi oczekiwane następstwo starzenia się lub innych chorób podstawowych. Nowe dane potwierdzają, że długotrwałe leczenie dabigatranem jest korzystniejsze niż leczenie warfaryną w odniesieniu do pogarszania się czynności nerek z czasem. Wyniki nowej analizy częściowej danych z badania RE-LY® zostały przedstawione podczas sesji poświęconej najnowszym doniesieniom z badań klinicznych (Clinical Trial Update Hot Line session) w ramach zjazdu ESC 2014 zorganizowanego w Barcelonie przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

reklama Prenumerata_e-lek
2014-09-18 NEWS

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek produktów OTC w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2019”, w 2013 r. rynek produktów OTC osiągnął wartość 9,6 mld zł i zanotował najwyższą od 2010 r. dynamikę rozwoju. Pozytywny wpływ miały tu głównie trendy epidemiologiczne oraz stabilizacja rynku po zawirowaniach, jakie nastąpiły po wejściu w życie ustawy refundacyjnej.

2014-09-18 NEWS

W inauguracyjnym spotkaniu Platformy Farmaceutycznej wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann oraz przedstawiciele innowacyjnego sektora farmaceutycznego. Przewodniczącą Platformy została Dyrektor Generalna Roche Polska, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA Ewa Grenda. Celem działania platformy jest współpraca przedstawicieli pracodawców, firm oraz ekspertów środowiska farmaceutycznego, która ma służyć rozwojowi branży.

2014-09-15 NEWS

Krajowe Stowarzyszenie Izb Aptekarskich (National Association of Boards of Pharmacy® - NABP®) z USA uruchomiło domenę funkcjonalną najwyższego poziomu (gTLD) .pharmacy w celu zapewnienia konsumentom z całego świata możliwości identyfikacji bezpiecznych, legalnych oraz kierujących się etyką aptek internetowych i innych powiązanych zasobów. Z dziesiątków tysięcy nieuczciwych stron sprzedających leki na receptę w internecie, NABP oceniło ponad 10 800 i odkryło, że prawie 97% z nich nie przestrzega prawa farmaceutycznego i norm ustanowionych w celu ochrony zdrowia publicznego. Mając to na uwadze, NABP udzieli licencji na użytkowanie domeny .pharmacy tylko uprawnionym operatorom stron internetowych, którzy przestrzegają prawa farmaceutycznego właściwego dla lokalizacji ich siedzib i miejsca zamieszkania ich klientów, dzięki czemu konsumenci będą mogli w prosty sposób znaleźć bezpieczne apteki internetowe.

2014-09-09 NEWS

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza

24 września 2014 r., Warszawa

Święto Kosmy i Damiana, prekursorów farmacji klinicznej, patronów farmaceutów, obchodzone jest przez samorząd aptekarski od wielu lat, stając się świętem całego środowiska farmaceutycznego. Nawiązując do tej tradycji, Naczelna Izba Aptekarska corocznie organizuje obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, które gromadzą w stolicy przedstawicieli tego środowiska z całego kraju, jak też parlamentarzystów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, środowisk akademickich oraz  duchownych z Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

 

2014-09-09 NEWS

Rynek apteczny i programy lekowe - czy innowacyjność jest zagrożona?

Komentarz INFARMY do wrześniowej listy leków refundowanych

Na nowej liście refundacyjnej, która obowiązuje od 1 września 2014 r., spośród dodanych ogółem 63 produktów tylko jeden jest preparatem innowacyjnym. Jednocześnie pojawiają się sygnały o trudnościach w uzgadnianiu treści programów lekowych, co może przełożyć się na problemy w dostępie pacjentów do innowacyjnych terapii także w tym zakresie. Wrześniowa lista jest już trzecią z kolei (po lipcowej i majowej), na której pojawia się tylko jedna innowacja. Jest nią poszerzenie zakresu leków dostępnych dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) o preparat zawierający bromek glikopironium.

2014-09-02 NEWS

Programy lojalnościowe naruszają zakaz reklamy aptek

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził w całej rozciągłości stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego w zakresie uznania, iż organizowanie i prowadzenie przez apteki ogólnodostępne programów lojalnościowych stanowi naruszanie zakazu reklamy aptek zawartego w art. 94a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45 poz. 271 z późn. zm.).

2014-09-01 NEWS

NAJNOWSZE WYDANIE LISTY REFUNDACYJNEJ Indeks 05/2014  lista refundacyjna oparty jest na obwieszczeniach Ministra Zdrowia. Informacje te zostały uporządkowane w działy a w nich w kolejności alfabetycznej: Leki, Wyroby Medyczne, Substancje Spożywcze. Poszczególne działy zawierają: nazwę handlową, nazwę substancji czynnej, postać, opakowanie, EAN, cenę detaliczną, wysokość limitu finansowania, poziom refundacji, cenę dla pacjenta, grupę limitową, zakres wskazań, opis ChPL.

Wersja papierowa dostępna w sklepie: Indeks 5/2014

Wersja elektroniczna bezpłatna do pobrania: Indeks 5/2014

2014-08-29 NEWS

Spółka CEPD N.V., należąca do Pelion Healthcare Group, nabyła od Alior Bank S.A. i Erste Group Bank AG firmę Polbita sp. z o.o., właściciela Drogerii Natura. Transakcja uwarunkowana jest uzyskaniem zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Drogerie Natura posiadają 258 sklepów (w tym 240 własnych oraz 18 agencyjnych) i są jedną z największych sieci działających na polskim rynku kosmetycznym.  Transakcja jest elementem realizacji strategii dywersyfikacji obszarów działalności CEPD N.V. oraz wzmocnienia relacji z klientami z sektora zdrowie i uroda.

2014-08-29 NEWS

Zakres obowiązków menedżera apteki jest szeroki: musi zapewnić opiekę farmaceutyczną pacjentom i tak prowadzić aptekę, by była rentowna.  Menedżer jest również pierwszą osobą, z którą w ramach kontroli skontaktuje się Inspektorat Farmaceutyczny, Okręgowa Izba Lekarska, samorząd aptekarski i NFZ.  Dlatego tak ważne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji w zakresie prawa, ekonomii, marketingu, a nawet psychologii.

2014-08-26 NEWS

Zniesienie dopłat do leków wspomagających dla pacjentów poddanych chemioterapii

Nowa lista leków refundowanych - obwieszczenie Ministra Zdrowia z 22 sierpnia 2014 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało 22 sierpnia obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, która będzie obowiązywać od 1 września 2014 r. Dla środowiska pacjentów onkologicznych bardzo ważna jest informacja dotycząca dopłat do długodziałających leków wspomagających dla chorych poddanych chemioterapii. Od września za terapię z zastosowaniem leków powodujących wzrost kolonii granulocytów znów będzie obowiązywać nieznaczna dopłata w wysokości 3,20 zł i obejmuje ona wszystkie leki z tej grupy.

 

 

2014-08-26 NEWS

Medycyna i farmacja

Targi WIHE, 8-10 października 2014, Warszawa, Centrum EXPO XXI

Medycyna i farmacja należą do tych dziedzin nauki, w których ustawiczne kształcenie i aktualizacja wiedzy są nieodzownym elementem pracy, gwarantującym „pozostanie w obiegu”. Nowe technologie, takie jak telemedycyna i teleopieka, wynalazki polskich naukowców, czy też aktualizacje w prawie mogą stanowić istotny problem w nadążaniu za dynamicznie zachodzącymi zmianami w branży. Organizatorzy medycznych i farmaceutycznych targów WIHE postanowili uwzględnić tę tematykę w programie spotkań i konferencji.

Jednym z patronów medialnych targów jest czasopismo "Gabinet Prywatny" (wydawnictwo Medyk).

2014-08-20 NEWS

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt listy refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która ma obowiązywać od 1 września 2014 r. W porównaniu do XVI obwieszczenia, obowiązującego od 1 lipca 2014 r., projekt XVII obwieszczenia refundacyjnego zawiera zmiany w zakresie listy aptecznej oraz leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii.

2014-08-19 NEWS

Działanie: preparat uszczelnia naczynka, redukuje zaczerwienienia, koi podrażnienia.

Wskazania: cera naczynkowa.

2014-08-01 NEWS

Komisja Europejska (KE) przyznała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla preparatu PLEGRIDY™ (peginterferon beta-1a), stosowanego w leczeniu osób dorosłych z rzutowo-remisyjnym stwardnieniem rozsianym (RRSM), najczęstszą postacią tej choroby. Preparat PLEGRIDY jest podawany raz na dwa tygodnie w iniekcji podskórnej za pomocą PLEGRIDY PEN – nowego, gotowego do bezpośredniego użycia autowstrzykiwacza – lub z użyciem ampułkostrzykawki.

Copyright © Medyk sp. z o.o