2019-12-17

Projekt styczniowej listy leków refundowanych przewiduje wprowadzenie wielu nowych leków zarówno w programach lekowych, jak i na liście aptecznej. Kolejne opcje terapeutyczne zyskają pacjentki chore na raka piersi, zwiększy się też dostępność do leczenia dla cukrzyków, a ponadto poszerzymy dostęp do leczenia o nowe wskazania m.in. dla chorych na ciężką astmę alergiczną czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.

reklama Prenumerata_e-lek
2019-12-16

8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Jednak w określonych przypadkach recepty będą również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to:

· recept w ramach tzw. importu docelowego,

· recept dla osób o nieustalonej tożsamości,

· recept transgranicznych (do końca 2020 r.),

· recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),

· braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.

2019-10-24

Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów, w tym nowe terapie stosowane m.in. w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna. Do nowego projektu obwieszczenia zostało dodanych 76 produktów. Dla 631 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne. Maksymalny wzrost opłaty za leki refundowane wyniesie do 58,91 zł.

2019-10-22

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 listopada 2019 r.

Ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Od 1 listopada inhibitory SGLT-2 (flozyny) będą dostępne dla pacjentów z cukrzycą typu 2 przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi z zawartością co najmniej 8 proc. hemoglobiny glikowanej – dla pacjentów obarczonych bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. W wykazie znajdą się wszystkie trzy flozyny: Invocana, Forxiga, Jardiance.

2019-08-26

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 września 2019 r.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza przełomowe zmiany w leczeniu raka piersi. Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawią się najnowsze opcje terapeutyczne, a Breast Cancer Unit zapewni pacjentkom koordynowaną opiekę – od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego. Możemy mówić o europejskim poziomie leczenia w tym obszarze – podkreślił Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

2019-08-08

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza. W nowo powstałym programie lekowym dedykowanym pacjentom z chorobą Fabry’ego znajdą się dwa leki, które pod koniec ubiegłego roku uzyskały pozytywną rekomendację  Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji: Fabrazyme i Replagal. Choroba Fabry’ego jest jedną z niewielu chorób rzadkich, którą można skutecznie leczyć poprzez dostarczenie do organizmu chorego brakującego enzymu alfa-galaktozydazy (alfa-GAL). Osoby z chorobą Fabry’ego dziedziczą nieprawidłową budowę genu odpowiedzialnego za produkcję tego enzymu. Jego niedobór sprawia, że lipidy odkładają się w wielu tkankach i naczyniach krwionośnych, uszkadzając m.in. nerki, serce czy mózg.

2019-06-28

Obwieszczenie Ministra Zdrowia - nowa lista refundacyjna

Zacznie obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Do najważniejszych zmian należy: włączenie do refundacji dwóch leków dla chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego: Darzalex (daratumumab) i Kyprolis (karfilzomib), które będą dostępne dla pacjentów zakwalifikowanych do programu „Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego”. Na listę refundacyjną wpisano także: lek Alecensa (alectinibum) dla pacjentów włączonych do programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” – w ramach pierwszej linii leczenia oraz po niepowodzeniu terapii kryzotynibem; lek Blincyto (blinatumomab) w programie lekowym „Leczenie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną”; lek zawierający peginterferonum, który w określonych wskazaniach będzie dostępny dla pacjentów chorych na czerwienicę prawdziwą, chorych na nadpłytkowość samoistną, chorych na pierwotne i wtórne zwłóknienie szpiku oraz kobiet w ciąży z przewlekłą białaczką szpikową wymagających leczenia cytoredukcyjnego. Przywrócono także na listę leki cetuksymab i bewacyzumab do programu lekowego B.4 (leczenie przerzutowego raka jelita grubego).

2019-06-25

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowa lista zacznie obowiązywać do 1 lipca 2019 r. Ceny wzrosną dla 720 produktów, obniżki dopłat obejmą 319 produktów. W projekcie nie ma m.in. leków dla pacjentów z chorobą Fabry'ego oraz leków stosowanych w I i II linii terapii raka jelita grubego. 

 

leki-refundowane-link

2019-04-29

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych

Nowa lista zacznie obowiązywać od 1 maja 2019 r.

Nowe obwieszczenie przynosi korzystne zmiany dla pacjentów. Ceny detaliczne spadną dla 656 produktów leczniczych,  a dopłata pacjenta będzie niższa w przypadku 486 produktów leczniczych. Refundacją objęto preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy oraz w leczeniu różnych postaci białaczki, a także preparat zastępujący mleko, stosowany w żywieniu niemowląt i małych dzieci.

2019-03-01

Nowa lista leków refundowanych

Obowiązuje od 1 marca 2019 r.

Opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2019 r.

 

listy refundacyjne do pobrania

2019-02-26

Projekt nowej listy refundacyjnej po raz kolejny odebrał pacjentom z rakiem prostaty nadzieję na dostęp do nowoczesnej terapii. To już szósty miesiąc i czwarta lista od wydania pozytywnej rekomendacji prezesa AOTMiT dotyczącej rozszerzenia programu leczenia raka prostaty o leki wydłużające życie i poprawiające jego jakość. Opinia Prezesa AOTMiT rekomendująca objęcie refundacją enzalutamidu u pacjentów, którzy nie stosowali dotąd chemioterapii, ukazała się w sierpniu 2018 r. Niedługo potem dotarła do pacjentów informacja, że kolejny producent złożył wniosek o refundację innego leku, kabazytakselu, w ramach programu ICD-10 C61.

2019-02-08

Od 9 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Obowiązek ten dotyczy prawie wszystkich produktów wydawanych z przepisu lekarza (na receptę) i określonych produktów wydawanych bez recepty (omeprazole). Obowiązki dot. „serializacji” zostały wprowadzone Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2016/161. Jest ono bezpośrednio stosowane, co oznacza, że nie potrzeba dodatkowych aktów prawnych do ich wprowadzenia, gdyż rozporządzenie samo w sobie stanowi podstawę prawną nowych obowiązków.

2019-02-07

W związku z bardzo licznymi pytaniami i monitami farmaceutów dotyczącymi wejścia w życie w 9 lutego 2019 r. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161 z dnia 2 października 2015 r. uzupełniającego dyrektywę 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady przez określenie szczegółowych zasad dotyczących zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U.UE.L.2016.32.1 z dnia 2016.02.09), zwanego dalej „Rozporządzeniem”, Naczelna Izba Aptekarska zwraca uwagę na następujące okoliczności:

Przede wszystkim podkreślić należy, że Rozporządzenie ma zastosowanie do „produktów leczniczych, które zostały dopuszczone do sprzedaży lub dystrybucji” od 9 lutego 2019 r. Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej zwrot „dopuszczone do sprzedaży lub dystrybucji” oznacza czynność zwolnienia serii danego produktu leczniczego.

2018-12-28

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Nowa lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., przynosi wiele korzystnych zmian zwłaszcza w zakresie programów lekowych. Warto podkreślić, że nusinersen, jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii SMA, będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Są również dobre wiadomości dla pacjentów onkologicznych – refundacją zostały objęte: wenetoklaks w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz atezolizumab dla chorych z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca.

2018-12-13

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo czeka obecnie na zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu, wyłącznie w wersji elektronicznej, do 17 grudnia 2018 r. 

Copyright © Medyk sp. z o.o