2014-04-10 ARTYKUŁ

Odwodnienie pojawia się w wyniku utraty znacznej ilości wody przez organizm, prowadząc do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Najczęstszymi przyczynami odwodnienia są biegunki – spowodowane zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub pasożytniczym, pojawiające się również w czasie podróży (biegunka podróżnych) oraz zatrucia pokarmowe.

Najważniejszym postępowaniem zapobiegającym odwodnieniu w biegunce o ostrym, łagodnym i umiarkowanym przebiegu oraz zatruciu pokarmowym jest zastosowanie hipoosmolarnych doustnych płynów nawadniających. Stwierdzono, że podawanie doustnych płynów nawadniających (DPN) o zmniejszonej osmolarności zmniejsza ryzyko nawadniania dożylnego i częstotliwość hospitalizacji. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u niemowląt, małych dzieci i osób starszych.

reklama Prenumerata_e-lek
2014-04-10 ARTYKUŁ

Potas to ważny kation występujący głównie wewnątrzkomórkowo, aktywujący kilkadziesiąt procesów enzymatycznych, w tym syntezę białek. Prawidłowa kaliemia warunkuje właściwy przebieg wielu czynności fizjologicznych, m.in. wpływa na pobudliwość neuronów i miocytów, transmisję nerwową, perystaltykę jelit, rytm i siłę skurczów serca, ciśnienie tętnicze i wydzielanie insuliny. Zarówno nadmiar, jak i niedobór tego pierwiastka może powodować poważne zaburzenia, a nawet zagrożenie życia. Z tego powodu terapia z użyciem potasu powinna odbywać się pod kontrolą lekarską, z uwzględnieniem (poza stanem klinicznym) również wyników okresowych badań laboratoryjnych.

2014-04-10 ARTYKUŁ

Odparzenia to przykra dolegliwość, która występuje u osób otyłych, leżących, a także niemowląt. Skóra staje się wtedy silnie zaczerwieniona, występuje również obrzęk, pieczenie i swędzenie. Zaniedbane odparzenia mogą przerodzić się w bolesne, trudne do wyleczenia zmiany skórne. Odpowiednia pielęgnacja skóry narażonej na powstawanie odparzeń to najlepsza profilaktyka.

2014-04-10 ARTYKUŁ

Cefuroksym jest cefalosporyną II generacji; charakteryzuje się stabilnością wobec β-laktamaz bakteryjnych i szerokim spektrum aktywności wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Wykazuje bakteriobójcze właściwości poprzez hamowanie działania enzymów odpowiedzialnych za syntezę ściany komórkowej. Lek dostępny jest w dwóch formach: cefuroksymu sodu do podawania parenteralnego oraz aksetylu cefuroksymu – proleku do podawania doustnego. Oba antybiotyki są powszechnie używane do leczenia zakażeń układu oddechowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich, zakażeń układu moczowego. W artykule przedstawiono charakterystykę obu postaci cefuroksymu oraz ich zastosowanie w opiece ambulatoryjnej, a także szpitalnej.

2014-03-31 ARTYKUŁ

Wycofanie z obrotu

DECYZJA Nr 14/WC/2014

GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Szczepionka przeciwgruźlicza BCG 10, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań śródskórnych.

Numer serii: 00513 data ważności: 03.2015

Podmiot odpowiedzialny: BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A.

2014-03-08 ARTYKUŁ
Amoksycylina jest półsyntetycznym antybiotykiem β-laktamowym z grupy aminopenicylin. Wykazuje aktywność bakteriobójczą wobec licznych mikroorganizmów tlenowych i beztlenowych. Działanie amoksycyliny może być rozszerzone o bakterie wytwarzające β-laktamazy przez połączenie jej z kwasem klawulanowym. W takiej postaci lek jest powszechnie stosowany zarówno w opiece ambulatoryjnej, jak i w lecznictwie zamkniętym. W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę leku, wskazania i ograniczenia stosowania, dawkowanie z uwzględnieniem
rekomendacji Europejskiego Komitetu ds. Oznaczania Lekowrażliwości (EUCAST) oraz Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków (CHMP EMA).
2014-03-07 ARTYKUŁ

Nadmierne napięcie nerwowe, niepokój i zaburzenia snu są częstymi przypadłościami, które zazwyczaj wymagają długotrwałego leczenia. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci naturalne leki uspokajające i nasenne o niskim ryzyku wywoływania działań niepożądanych stały się niezwykle popularne. Najczęściej używane są ekstrakty roślinne, aminokwasy, mikroelementy i witaminy. Artykuł ten zawiera przegląd najpopularniejszych składników leków OTC i suplementów diety stosowanych w leczeniu stanów nadmiernego napięcia nerwowego i zaburzeń snu.

2014-03-07 ARTYKUŁ

Okres zimowy to czas licznych przeziębień, w którym pojawia się gorączka, ból gardła, ból głowy, męczący kaszel i uporczywy katar. Ze wszystkimi tymi objawami można skutecznie walczyć, stosując odpowiednią terapię.

2014-03-06 ARTYKUŁ

Nieprawidłowe krwawienia maciczne to zwykle objaw dysfunkcji jajników. Spowodowane są: stanami związanymi z ciążą, przyczynami układowymi, zewnątrzpochodnymi, organicznymi, a także krwawieniami czynnościowymi. Prawidłowa diagnostyka daje możliwość indywidualizacji leczenia i wybór optymalnej metody terapeutycznej.

2014-03-06 ARTYKUŁ

Nadciśnienie tętnicze (HA) należy do najczęstszych zagrożeń zdrowotnych na całym świecie. Jest czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Odsetek chorych stale wzrasta i zbliża się do 30%. Szczególnie wysoki jest w Polsce. Pomimo stosowanej terapii, tylko u nielicznych pacjentów udaje się osiągnąć pożądane wartości ciśnienia tętniczego. Niezwykle ważny jest dobór odpowiednich leków hipotensyjnych. Znaczącą pozycję zajmują blokery kanału wapniowego III generacji.

2014-02-05 ARTYKUŁ

Kłącze kurkumy jest dobrze znaną indyjską przyprawą, od dawna stosowaną w medycynie ajurwedyjskiej w leczeniu chorób o podłożu zapalnym. Badania dowiodły, iż kurkumina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, immunomodulujące oraz przeciwzapalne.

2014-02-03 ARTYKUŁ

Wyniki badań klinicznych i metaanaliz wskazują, że telmisartan jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem w leczeniu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym. Telmisartan jest również skuteczny u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i współistniejącymi chorobami, jak cukrzyca oraz przewlekłe schorzenia nerek.

2014-02-03 ARTYKUŁ

W artykule omówiono najczęstsze błędy w rozpoznawaniu i leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, zwłaszcza choroby przeziębieniowej. Przedstawiono elementarne zasady prawidłowego postępowania. Autor zachęca lekarzy i farmaceutów do czytania Charakterystyk Produktów Leczniczych (ChPL), pacjentów zaś do zapoznawania się z treścią ulotki leku, zgodnie z prowadzoną od siedmiu lat kampanią społeczną „Lek Bezpieczny”.

2014-01-31 ARTYKUŁ

Pacjenci cierpiący z powodu bólu przewlekłego wymagają wielokierunkowej oceny i leczenia, najlepiej prowadzonych przez zespoły interdyscyplinarne.Międzynarodowe Stowarzyszenie Badania Bólu (IASP) zaleca wielokierunkowe leczenie chorych z bólem przewlekłym, uwzględniające zastosowanie farmakoterapii, technik interwencyjnych,leczenia chirurgicznego, terapii fizykalnej i rehabilitacyjnej, terapii psychologicznej oraz neuromodulacji inwazyjnej i nieinwazyjnej. Celem leczenia jest nie tylko zmniejszenie bólu, ale także uzyskanie większej sprawności, poprawa jakości życia chorych i powrót do aktywności społecznej i zawodowej.

2014-01-31 ARTYKUŁ

Karczoch jako roślina jadalna znany jest już ponad 2000 lat. W starożytności roślina ta była szeroko stosowana w basenie Morza Śródziemnego w celach leczniczych i jako przysmak w kuchni. Wieloletnie badania wyciągów z różnych części karczocha potwierdzają jego korzystne działanie na układ pokarmowy, wątrobę i drogi żółciowe, również na układ sercowo-naczyniowy, czy jako pomoc w leczeniu cukrzycy typu 2.

Copyright © Medyk sp. z o.o