twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Osteoporoza – choroba cywilizacyjna

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje osteoporozę za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych, a wielu specjalistów uważa ją za epdemię XXI w. Na świecie na osteoporozę choruje 200 mln osób. W Polsce liczba chorych wynosi 3 mln, a kolejne 8 mln może zachorować w nabliższym czasie. Chorują głównie kobiety – nie tylko starsze, także młodsze, zwłaszcza w okresie laktacji. W czasie karmienia piersią zapotrzebowanie na wapń rośnie nawet o 20%.

Proces ubytku wapnia z kości u osób starszych może być związany z obniżoną zdolnością przyswajania tego pierwiastka z diety. Najczęstszą zaś przyczyną osteoporozy u kobiet, także młodszych, są zaburzenia gospodarki hormonalnej i niski poziom estrogenów. Odwapnienie kości często dotyczy kobiet mających zaburzenia miesiączkowania, osób z nadczynnością tarczycy, czy stosujących restrykcyjną dietę. W takcie odchudzania zanika tkanka tłuszczowa, w której zachodzi istotny proces konwersji do estrogenów, w rezultacie ich poziom się obniża, a jednym z objawów jest ubytek wapnia z kości. Również w okresie przekwitania, gdy dochodzi do zaprzestania produkcji estrogenów w jajnikach, zmniejsza się gęstość kości – tłumaczy ginekolog-enodrynolog dr n. med. Katarzyna Skórzewska.

Bezobjawowy przebieg osteoporozy wiąże się z późnym jej wykryciem, najczęściej wtedy, gdy dochodzi do złamania. W zaleceniach profilaktyki tej choroby jest odpowiednia dieta, bogata w wapń. Polecany jest nabiał (mleko, jogurty, ser żółty, migdały, suszone figi, mak, soja, sardynki. Nie jest łatwo dostarczyć organizmowi rekomendowaną w profilaktyce i leczeniu osteoporozy ilość wapnia, czyli 1200-1500 mg. Przy obniżonej zdolności przyswajania wapnia lub większej jego podaży, trzeba wapń suplementować odpowiednio dobranym preparatem. Wystąpieniu osteoporozy zapbiega także regularna aktywność fizyczna.

Podstawowym badaniem oceniającym gęstość mineralną kości jest densytometria. Aż 65% Polek w wieku 45-55 lat nigdy nie wykonywało badań diagnostycznych z zakresu tej choroby.

(...) Badanie powinny wykonać kobiety poczynając od wieku okołomenopauzalnego i wykonywać je co 12-24 miesiące. (...) Na podstawie wyników badania lekarz reumatolog będzie w stanie ocenić stan zdrowia kości, a w razie zdiagnozowania osteoporozy wdrożyć szybkie i bezpieczne leczenie – wyjaśnia dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK