twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Projekt nowej listy refundacyjnej

Zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2020 r. W nowym wykazie dla chorych na cukrzycę typu 1 znajdą się analogi insuliny Fiasp, innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku. Pojawi się także nowy program lekowy "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy", w którym znajdzie się znajdzie się wandetanib (Caprelsa).

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski skomentował nową listę refundacyjną na Twitterze. W ramach insulin długodziałających dla insuliny glargine (Abasaglar) została obniżona cena detaliczna o 17%, co oznacza, że dla pacjenta będzie o 15,54 zł taniej. Zostaną zmniejszone ceny krótkodziałających insulin (Mixtard, Actrapid i Insulatard). Zmniejszą się również odpowiednio podstawy limitu.

W ramach programu lekowego "Leczenie akromegalii” nową opcją dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny, będzie pegwisomant (Somavert). Kolejne wskazanie otrzyma cetuximab (Erbitux) w ramach programu lekowego "Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego". Na liście znajdą się też odpowiedniki dla drogiego leku przeciwjaskrowego DuoTrav (Travoprostum + Timololum). Cena dla pacjenta wyniesie za 8,88 zł za 1 butelkę, 17,43 zł za 3 butelki i 20,37 zł za 4 butelki.

Na nowej liście w refundacji aptecznej znajdzie się gonadotropina folitropinum delta (Rekovelle) we wskazaniu – kontrolowana hiperstymulacja jajników u pacjentek poniżej 40. r.ż. W wykazie pojawi się odpowiednik posaconazolum – (Posaconazole Mylan) do leku oryginalnego Noxafil. Dla pacjenta cena nowego leku będzie nadal ryczałtowa –3,20 zł. Na nowej liście znajdą się odpowiedniki dla leków przeciwdepresyjnych duloxetinum –Dulsevia i Dutilox z obniżką cen detalicznych o 36%. Nowością będzie dawka 90 mg (Dulsevia).

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK