2020-02-20 Artykuł

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych spowodowana przez wiele różnych wirusów. Ponad 200 różnych rodzajów wirusów wywołuje przeziębienie. Objawami przeziębienia są kaszel, ból gardła, kichanie i katar. Nie jest dostępne leczenie przyczynowe przeziębienia, to choroba samoograniczająca się. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Leki bez recepty, takie jak pastylki na gardło, aerozole do gardła, syropy na kaszel mogą pomóc złagodzić objawy, chociaż nie skracają czasu trwania przeziębienia. Leki zmniejszające przekrwienie, takie jak pseudoefedryna lub leki przeciwhistaminowe, można stosować w przypadku kataru i zapalenia zatok. Aerozole do nosa z wodą morską działają nawilżająco i oczyszczają błonę śluzową. Paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, obniżają gorączkę oraz łagodzą ból gardła.

W przypadku gorączki i ogólnego osłabienia organizmu stosuje się leki jednoskładnikowe lub złożone. W skład preparatów jednoskładnikowych wchodzą niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen) oraz paracetamol czy metamizol.
Preparaty wieloskładnikowe są dostępne w postaci kapsułek, tabletek oraz saszetek i granulatów do przygotowywania roztworów do picia. W swoim składzie zawierają: paracetamol o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym oraz kwas askorbinowy (witamina C), które łagodzą objawy przeziębienia, wzmacniają odporność i przyspieszają wyzdrowienie; paracetamol oraz pseudoefedrynę czy fenylefrynę, które obkurczają naczynia krwionośne znajdujące się w śluzówce nosa, dzięki czemu zmniejszają katar i ułatwiają oddychanie; paracetamol wraz z dekstrometorfanem – łagodzą suchy i męczący kaszel.

Copyright © Medyk sp. z o.o