twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Alergia jako czynnik predykcyjny nieswoistych bólów dolnego odcinka kręgosłupa (non-specific low back pain – nsLBP)

przegląd piśmiennictwa

Na przestrzeni kilku ostatnich dekad w piśmiennictwie anglojęzycznym pojawiły się pojedyncze doniesienia wskazujące na możliwość współwystępowania alergii i niespecyficznych bólów dolnego odcinka kręgosłupa (ang. non-specific low back pain – nsLBP). Celem pracy była próba odpowiedzi na pytanie, czy alergia może być czynnikiem predykcyjnym bólów dolnego odcinka kręgosłupa na podstawie przeglądu piśmiennictwa. Według hipotezy alergologa Josepha Millera uwalniane przez mastocyty mediatory chemiczne (m.in. cytokiny prozapalne, histamina) mogą ,,zmusić’’ komórki naczyń krwionośnych do delikatnego oddzielenia się, co skutkuje tym, że przedostają się one do układu krwionośnego. To sprawia, że prozapalne cytokiny biorące udział w reakcji alergicznej ( Il- 1β, Il-6, TNF- α), a także histamina w wysokim stężeniu, mogą poprzez motoneurony pobudzać nocyceptory zlokalizowane w obrębie mięśni szkieletowych, powodując ich skurcze i bóle.

Istotnym problemem zdrowotnym naszych czasów są także bóle pochodzenia odkręgosłupowego, zwłaszcza bóle krzyża. W 90% przypadków ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa określany jest jako nieswoisty (niespecyficzny), gdyż nie można wskazać jednoznacznie przyczyny dolegliwości bólowych. Rozpoznanie to najczęściej odnosi się do nieurazowego bólu dolnego odcinka kręgosłupa o podłożu mechanicznym.
Z licznych badań epidemiologicznych wynika, że 60-85% populacji przynajmniej raz w życiu doświadczy bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Roczna chorobowość bólów dolnego odcinka kręgosłupa waha się od 15 do 20% w Stanach Zjednoczonych i od 25 do 45% w Europie. 12-miesięczna chorobowość wynosi 15-45%, a 12-miesięczna zachorowalność sięga nawet do 20%.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK