twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Polacy są dumni z postawy pracowników służby zdrowia

Sondaż ARC Rynek i Opinia

73% Polaków jest dumnych z postawy pracowników służby zdrowia w sytuacji pandemii, najbardziej ich pracę doceniają osoby po 45. r.ż. Nieco ponad połowa respondentów z kolei jest dumnych z postawy społeczeństwa w obecnej sytuacji, a 40% Polaków uważa, że rząd dobrze sobie radzi z walką z koronawirusem – wynika z najnowszego sondażu ARC Rynek i Opinia.

Niemal ¾ Polaków przyznaje, że jest dumnych z postawy pracowników służby zdrowia. Najczęściej dumę odczuwają osoby w wieku 45-65 lat (78%), nieco rzadziej respondenci najmłodsi w wieku 16-24 lata (69%). Tylko 7% badanych przyznaje, że nie odczuwa dumy myśląc o pracy służby zdrowia w obecnych czasach, a 20% nie ma zdania na ten temat.

Znacznie niższy odsetek respondentów uważa, że jako naród mamy odpowiednią postawę w obecnej sytuacji. Dumnych z postawy społeczeństwa jest 54% respondentów, przy czym częściej są to kobiety (58%) niż mężczyźni (49%). Również osoby po 35. r.ż. częściej wskazują na dobrą postawę społeczeństwa.

Mniej niż połowa Polaków uważa z kolei, że rząd dobrze sobie radzi w walce z koronawirusem. Odsetek ten jest najniższy wśród osób po 45. roku życia, a najwyższy wśród respondentów z grupy wiekowej 35-44 lata.

Nasze wyniki wyraźnie pokazują, że Polacy są dumni z publicznej służby zdrowia, której rola jest nie do przecenienia w tak kryzysowej sytuacji jak obecna. Podczas gdy zdecydowana większość prywatnych placówek jest zamknięta lub w istotny sposób ograniczyła swoją działalność, publiczna służba zdrowia działa na wielokrotnie wyższych obrotach niż zazwyczaj. To pokazuje, że kiedy ludzie naprawdę potrzebują pomocy i sytuacja jest trudna, prywatna służba zdrowia nie sprawdza się. Ciężar walki spoczywa na ratownikach, obsłudze szpitali publicznych, często na ludziach, którzy wybierając ten zawód nie mieli świadomości, w jakim niebezpieczeństwie mogą się znaleźć każdego dnia, nie każdy z nich decydował się na pracę w szpitalu zakaźnym, a teraz jest narażony tak samo jak pracownicy takich właśnie jednostek. Myślę, że ta sytuacja przewartościuje podejście Polaków do publicznej służby zdrowia, nie będziemy już tak krytyczni i z innym doświadczeniem spojrzymy jednak na instytucje zarządzające prywatną służbą zdrowia, bo na nią trudno teraz liczyć – komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK