twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Badanie opinii pacjentów z migotaniem przedsionków na temat leczenia przeciwzakrzepowego

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła wyniki obserwacyjnego badania prospektywnego RE-SONANCE – największego badania nieinterwencyjnego w regionie obejmującym Europę Środkową i Wschodnią oraz Izrael. Celem badania była ocena opinii pacjentów z migotaniem przedsionków (AF) na temat leczenia przeciwzakrzepowego dabigatranem lub antagonistą witaminy K (VKA) w profilaktyce udaru mózgu.

Badanie przeprowadzono w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej z udziałem 9472 pacjentów z NVAF, w tym 2021 z Polski. W badaniu chorych z niezastawkowym migotaniem przedsionków (NVAF) stwierdzono, że pacjenci istotnie wyżej ocenili zarówno wygodę stosowania, jak i zadowolenie z leczenia dabigatranem w porównaniu z VKA. Wyniki opublikowano w czasopiśmie BMJ Open Heart.

Kluczowe obserwacje:

  • W kohorcie A (4103 pacjentów z AF przyjmujących VKA, którym zmieniono lek na dabigatran) wyniki PACT-Q2 w zakresie oceny wygody stosowania i zadowolenia z leczenia uległy istotnej poprawie (p < 0,001 dla wszystkich).
  • W kohorcie B (5369 nowo zdiagnozowanych pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie dabigatranem lub VKA) wyniki PACT-Q2 w zakresie oceny wygody stosowania i zadowolenia z leczenia były istotnie wyższe (p < 0,001 dla wszystkich) dla dabigatranu w porównaniu z VKA.
  • Ocena wygody stosowania i zadowolenia pacjentów z leczenia była istotnie wyższa w grupie przyjmującej dabigatran w porównaniu z grupą stosującą VKA.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK