2020-05-19 Aktualności

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką

Opinie ekspertów Polskiej Grupy Raka Płuc

Od 20 maja nie kupimy już papierosów mentolowych i z kapsułką, które pali w Polsce około 3 mln osób. To efekt unijnej dyrektywy tytoniowej, mającej na celu zmniejszenie liczby nałogowych palaczy. Zakaz sprzedaży mentoli pozytywnie oceniają eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca. Jak bowiem argumentują, papierosy te powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia, które jest główną przyczyną raka płuca i wpływa na rozwój wielu innych nowotworów.

Z badań wynika, że papierosy mentolowe są bardziej powszechne wśród najmłodszych palaczy i kobiet, a także wśród osób rozpoczynających palenie. Dlatego w pierwszej kolejności to te wyroby tytoniowe zostały wycofane ze sprzedaży.

To bardzo dobry krok. Pamiętajmy, że palenie jest główną przyczyną raka płuca i powoduje rozwój wielu innych nowotworów. Gdyby wszyscy palacze pozbyli się tego nałogu, za 10-15 lat prawie nie byłoby zachorowań na raka płuca, który jest najczęstszą chorobą nowotworową – komentuje prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jak podkreśla ekspert, papierosy mentolowe powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia. Świeży, a więc przyjemny smak mentolu ma szczególne znaczenie dla osób, które nie są jeszcze nałogowymi palaczami i zwykły dym tytoniowy jest dla nich zbyt ostry i drażniący. Dlatego mentole wydają się być przyjemniejszym zamiennikiem zwykłego papierosa.

Palenie papierosa mentolowego sprawia wrażenie, że jest on mniej szkodliwy od papierosa bez dodatków smakowych. Wydaje się, że zawiera mniej tytoniu, niestety to jest absolutnie złudne. Papierosy mentolowe zawierają taki sam tytoń jak wszystkie inne, tylko z dodatkiem, który delikatnie zmienia jego smak – wyjaśnia prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Eksperci Polskiej Grupy Raka płuca zwracają uwagę na szkodliwą w dłuższej perspektywie właściwość papierosa mentolowego, jaką jest łagodzenie drażniącego działania dymu tytoniowego. Wdychany, chłodzący mentol natychmiast niweluje wpływ tytoniu na receptory dróg oddechowych, co zostało m.in. dowiedzione w badaniach naukowców z Yale i University of Connecticut.

Łagodzące działanie mięty na drogi oddechowe jest kolejnym argumentem, dla którego opowiadam się za likwidacją papierosów mentolowych. Człowiek, który pali papierosy z dodatkiem mentolu, ma łagodniejsze objawy związane z nałogiem, takie jak np. kaszel. Drażniące działanie tytoniu, z powodu którego ludzie często rzucają palenie, jest więc mniejsze. W efekcie wydaje im się, że mogą palić więcej. Miętowy smak papierosa może sprawiać, że zaciągają się mocniej i wdychają więcej substancji smolistych – mówi prof. Jacek Jassem.

Nasz kraj to według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego trzeci na świecie i drugi w Europie eksporter wyrobów tytoniowych, dlatego zakaz sprzedaży mentoli uderzy mocno w branżę. Według ekspertów, może to być powodem oporu stawianego przez Polskę wobec wdrożenia dyrektywy.

Niestety, Polska przez długi czas kontestowała na forum Komisji Europejskiej decyzję wycofania ze sprzedaży papierosów mentolowych. Konsternację wzbudziła skarga naszego rządu wniesiona do Trybunału Sprawiedliwości UE zawierająca argument, że papierosy mentolowe są produkowane w Polsce od 1953 r. i powinny być traktowane jako wyrób tradycyjny. Fakt, że jesteśmy jednym z największych producentów mentolowych wyrobów tytoniowych w Europie, nie daje podstaw do lekceważenia zdrowia podkreśla prof. Jacek Jassem.

Tymczasem jedynie 10% palących rozważa rozstanie z nałogiem po wycofaniu z rynku ich ulubionych papierosów – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Maison and Partners na zlecenie Federacji Konsumentów. Niemal 20% wprost przyznaje, że będzie szukać produktów na czarnym rynku lub samodzielnie wykona papierosy smakowe w domu.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o