2020-05-19 Artykuł
W ostatnich latach problem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych oraz wirusowych stał się niezwykle istotnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Coraz częściej stwierdza się niewystarczającą skuteczność dotychczas stosowanych substancji przeciwdrobnoustrojowych, co prowadzi do częstych nawrotów infekcji oraz poważnych komplikacji. Związki srebra od lat są powszechnie wykorzystywane w medycynie ze względu na jego silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe.
Są one najczęściej wykorzystywane w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń czy odleżyn. Jednak wyniki badań z ostatnich lat wskazują, że srebro w formie nanocząstek może być również istotnym elementem zarówno profilaktyki, jak i leczenia przeciwdrobnoustrojowego w ginekologii.
Mechanizm działania jonów srebra jest złożony. Hamują one wiele istotnych procesów metabolicznych w komórce bakteryjnej, zaburzają transport jonów, ograniczają podziały komórkowe, uszkadzają błonę komórkową oraz DNA drobnoustrojów, powodując denaturację i uniemożliwiając ich namnażanie się w tkankach. Efekt ten jest zależny od stężenia aktywnych jonów tego pierwiastka (Ag+), jednak w wyniku działania światła, temperatury, związków nieorganicznych i organicznych, srebro jonowe Ag+ szybko traci swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, powracając do formy metalicznej.

Copyright © Medyk sp. z o.o