twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Raport „Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków”

Skanowanie produktów leczniczych i regulacje prawne oczami farmaceutów

Dyrektywa fałszywkowa, wprowadzająca obowiązek skanowania leków, okazała się prawdziwą rewolucją w środowisku farmaceutycznym. Rok po ustanowieniu Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/161 nastąpiła nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, a art. 127cb. wprowadził możliwość nakładania kar finansowych za niewywiązywanie się z obowiązku skanowania leków. Nowymi regulacjami i obowiązkami zostali objęci m.in. farmaceuci. Ich odczucia i opinie po ponad roku od wdrożenia zmian w prawie sprawdziła spółka Lideo. Raport „Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków” jest efektem przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca badań wśród farmaceutów z aptek szpitalnych i ogólnodostępnych.

Z raportu wynika, że farmaceuci z aptek szpitalnych, jak i ogólnodostępnych w znacznym stopniu nie czują się wystarczająco poinformowani na temat nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, które obowiązuje od 1 lipca 2020 r. W aptekach szpitalnych 61,5% ankietowanych przyznało, że nie otrzymało dostatecznych informacji w tym zakresie. W aptekach ogólnodostępnych takiej odpowiedzi udzieliło 74,2% badanych. Co więcej, również 74,2% ankietowanych farmaceutów z aptek ogólnodostępnych oraz 43,6% ze szpitalnych obawia się sankcji finansowych związanych z niedostosowaniem do nowych regulacji. W ramach badania sprawdzono, czy „nadal istnieje potrzeba edukacji merytorycznej i prawnej z zakresu dyrektywy fałszywkowej”. Na to pytanie aż 94% farmaceutów z aptek szpitalnych odpowiedziało twierdząco. Wynik ten potwierdziło 89,1% farmaceutów z aptek ogólnodostępnych.

 

Czego potrzebują farmaceuci?

Poza brakiem w przeszkoleniu farmaceutów, apteki stanęły przed wyzwaniem dopasowania zaplecza technologicznego do obowiązku weryfikacji autentyczności leków. Za największą trudność personel aptek otwartych i ogólnodostępnych uważa czasochłonność procesu, wadliwość systemu, brak informacji prawnych i interpretacji przepisów. Farmaceuci podkreślają, że system powinien być m.in. mobilny, szybki oraz łatwy w obsłudze.

„Farmaceuci z aptek szpitalnych deklarują, że apteki, w których pracują są przygotowane do weryfikacji leków w średniej ocenie 3,95. Średnia ocena przygotowania aptek według respondentów wynosi 3,16” (wyniki pytania: „W skali od 1-5 oceń przygotowanie Twojej apteki do procesu weryfikacji leków”).

W raporcie można przeczytać również o realnych potrzebach farmaceutów w obszarze technologicznym, propozycji dodatkowych funkcjonalności i ich zgodności z obowiązującym prawem. Znajdują się w nim też rekomendacje dla branży.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK