twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

List otwarty firm produkujących leki w Polsce do Premiera Morawieckiego

Komunikat PZPPF

Firmy produkujące leki w Polsce zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, Izbie Gospodarczej „Farmacja Polska” i Polskiej Izbie Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED wystosowały list otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o uwzględnienie w przygotowywanym planie „Nowy Ład” strategii budowy bezpieczeństwa lekowego Polski opartego na potencjale krajowego przemysłu farmaceutycznego. 

Cała branża – państwowe i prywatne firmy farmaceutyczne, jako uzupełniający się ekosystem – odgrywa ważną rolę w polskiej ochronie zdrowia, zapewniając pacjentom bezpieczne, skuteczne i dostępne cenowo produkty lecznicze. Obecnie krajowi producenci dostarczają ok. 50% wszystkich refundowanych dziennych terapii, na które NFZ wydaje zaledwie 28% budżetu refundacyjnego.

Sektor stanowi również filar bezpieczeństwa lekowego kraju,  gwarantuje bowiem ciągłość dostaw i stałą dostępność leków dla pacjentów.

Na listach refundacyjnych jest około 1500 leków krajowych producentów, a 137 z nich nie ma w ogóle odpowiedników. Wśród nich są leki ratujące życie, leki wchodzące w skład zestawu przeciwwstrząsowego niezbędnego w każdym punkcie szczepień, produkty stosowane podczas sztucznej wentylacji (u pacjentów pod respiratorami). Krajowi producenci są też kluczowymi producentami antybiotyków parenteralnych stosowanych w profilaktyce okołooperacyjnej.

Dzięki wysokim nakładom inwestycyjnym prywatnych inwestorów oraz skarbu państwa krajowy przemysł farmaceutyczny został zmodernizowany i aktualnie znajduje się w europejskiej czołówce pod względem nowoczesności bazy wytwórczej leków generycznych – stosowanych w leczeniu najczęściej występujących chorób.

Sektor wytwarza około 1% PKB, pośrednio i bezpośrednio generuje około 100 tys. miejsc pracy. W 2019 r. eksport branży farmaceutycznej i biotechnologii wzrósł o 11% w stosunku do roku poprzedniego, a wzrost był dwukrotnie szybszy od ogółu eksportu Polski.

Produkcja wyrobów farmaceutycznych jest jedną z najbardziej innowacyjnych branż w Polsce. Według GUS, przemysł farmaceutyczny jest liderem innowacji produktowych, wyprzedzając produkcję komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.

Krajowy potencjał produkcji farmaceutycznej trzeba jednak rozwijać konsekwentnie realizowaną rządową strategią wzmacniania bezpieczeństwa lekowego, która powinna uwzględniać możliwość wytwarzania w wielu zakładach substancji czynnych, różnych typów leków i szczepionek.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK