2022-08-01 Artykuł
O przyczynach lęku i zaburzeń snu oraz o wykorzystaniu roślin leczniczych, które mają właściwości wyciszające, uspokajające, ułatwiające zasypianie, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne mówi prof. dr hab. Iwona Wawer. W rozmowie podkreśla, że ekstrakt roślinny znajdujący się w kapsułce lub tabletce jest standaryzowany. Zawiera określoną, optymalną ilość biologicznie czynnych związków. Nad jego składem pracowali profesjonaliści: farmaceuci, farmakolodzy, dietetycy.
 
O jakich innych, mniej znanych roślinach leczniczych o działaniu poprawiającym nastrój warto wspomnieć zdaniem Pani Profesor?
Wykorzystuje się surowce „egzotyczne”, takie jak korzeń witanii (Withania somnifera, ashwagandha) i korzeń różeńca górskiego (Rhodiola rosea). Witania i różeniec należą do adaptogenów, czyli do roślin wzmacniających odporność organizmu na fizyczny i psychiczny stres. Inne rośliny adaptogenne to: żeń-szeń (Panax ginseng), cytryniec chiński (Schisandra), tarczyca bajkalska (Scutellaria), wąkrota azjatycka (Centella), traganek błoniasty (Astragalus).

Copyright © Medyk sp. z o.o