twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

11-12/2019

Listopad 2019 r. przyniósł dobrą wiadomość dla pacjentów, którą jest Refundacja flozyn – leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Doustne leki przeciwcukrzycowe – flozyny, czyli inhibitory SALT-2 (kotransportera sodowo-glukozowego 2, SGLT2) to nowa grupa leków hipoglikemizujących, poprawiających wyrównanie glikemii, obniżających stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) oraz przyczyniających się do spadku masy ciała przy jednoczesnym małym ryzyku wystąpienia hipoglikemii. Stosowanie flozyn przynosi także inne dobroczynne działania kliniczne, jak korzystny wpływ na masę ciała (prawdopodobnie wskutek nasilenia lipolizy oraz nasilenia metabolizmu lipidów, powodującego wzrost poziomu HDL-cholesterolu i obniżenie trójglicerydów), działanie hipotensyjne, poprawę czynności komórek beta trzustki.
Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w ludzkim organizmie, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Pełni ważną rolę w poprawie kondycji skóry, a ponadto zwiększa jej elastyczność i nawilżenie; z wiekiem drastycznie obniża się endogenna produkcja tego białka, co przedstawia artykuł Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru.
Ostatnie dekady przynoszą znaczny, stały spadek płodności kobiet w krajach wysokorozwiniętych, który widoczny jest dzisiaj, a w perspektywie kilkunastu/kilkudziesięciu lat może doprowadzić do poważnych przetasowań, w tym także politycznych. Domniemanych przyczyn jest bardzo wiele; większość z nich ma charakter niemodyfikowalny. Określenie czynników wpływających na płodność kobiety, które można modyfikować, takie jak styl życia, dieta, suplementacja niezbędnych składników, ma zatem istotne znaczenie kliniczne dla samej pacjentki i dla zdrowia publicznego, co prezentuje materiał Wzorce żywieniowe, suplementacja i składniki odżywcze w płodności kobiet.
Jak zwykle, sezonowo przypominamy zasady rządzące Leczeniem przeziębienia i grypy u dzieci, pamiętając, że jest to głównie leczenie objawowe, z wyjątkiem szczepień ochronnych przeciwko grypie.
Bardzo popularnym tematem całorocznym jest natomiast Farmakoterapia choroby hemoroidalnej. Leczenie farmakologiczne (również w zasadzie objawowe) obdarzone jest swoistym embarras de richesse, czyli trudnością z powodu bogactwa wyboru; zadaniem artykułu jest próba pomocy w uporządkowaniu tego zjawiska.
Chętnie publikujemy materiały dotyczące ziołolecznictwa. W tym numerze Pelargonia przylądkowa (afrykańska) (Pelargonium sidoides), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) oraz nasturcja większa (Tropaeolum majus) – skład chemiczny, aktywność biologiczna oraz znaczenie w fitoterapii. „Na tapecie” znalazły się gatunki o cennym działaniu leczniczym, znane w tradycyjnej medycynie różnych rejonów świata – w Afryce Południowej, Ameryce Południowej i… Europie (niedoceniona rola chrzanu).
Kończąc, pragnę przypomnieć stareńki, bo Benjamina Franklina (1706-1790), aforyzm, który jest zawsze aktualny i przyświeca naszej misji wydawniczej: Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę. Zgodnie z tym – zapraszamy wszystkich, którzy czują wenę pisarską i chęć podzielenia się swoją wiedzą do współpracy z „Lekiem w Polsce!
Wojciech Łuszczyna, wluszczyna@medyk.com.pl

powrót
reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK