2012-05-15
Aktualności
Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka pod przewodnictwem dr inż. Anny Stolarczyk, we współpracy z prof. dr hab. n med. Piotrem Sochą oraz Fundacją NUTRICIA zbadali i poddali ocenie sposób żywienia niemowląt i stan odżywienia polskich dzieci w wieku 6 i 12 miesięcy.
Skrócony opis badania
-
Gluten w diecie niemowląt 6-miesięcznych wprowadziło blisko 60% mam, mimo zalecenia, by wprowadzać gluten przed ukończeniem pierwszego półrocza.
-
Nadal nie wszystkie niemowlęta są suplementowane witaminą D, przy czym suplementacja stosowana jest w bardzo zróżnicowanych dawkach (10-70 mcg/dobę).
-
Wykazano wysoką częstość występowania niedoborów witaminy D u niemowląt, przy czym częstość niedoborów była wyższa w grupie niemowląt 12-miesięcznych, niż 6-miesięcznych.
-
Niemowlęta karmione wyłącznie mlekiem krowim miały stężenie ferrytyny i HgB poniżej normy.
-
U niemowląt 12-miesięcznych karmionych prawie wyłącznie piersią zaobserwowano obniżone stężenie ferrytyny.
-
U dzieci 6-miesięcznych nie obserwuje się istotnego ryzyka niedoboru: energii, białka, węglowodanów, sodu, potasu, wapnia, fosforu, magnezu, witaminy A, witaminy E, kwasu foliowego oraz witaminy C, natomiast u dzieci 12-miesięcznych nie obserwuje się istotnego ryzyka niedoboru: energii, białka, węglowodanów, potasu, wapnia, fosforu, witaminy A, witaminy E, kwasu foliowego oraz witaminy C.
-
Spożycie białka w ilościach większych od zapotrzebowania stwierdzono u 93% dzieci 6-miesięcznych i 12-miesięcznych.
-
Obecnie dostępne Normy Żywienia dla niemowląt nie pozwalają na określenie nadmiernego spożycia określonych składników odżywczych.
Wnioski
-
Szczególnym problemem okresu niemowlęcego jest nadmierna liczba posiłków/karmień w ciągu doby.
-
Należy zwrócić uwagę na sposób przygotowania mleka modyfikowanego, gdyż nie zawsze rodzice postępują zgodnie z zaleceniem producenta.
-
Nadal funkcjonują dawne przyzwyczajenia późnego wprowadzania glutenu do diety.
-
Istotnym problemem trwającym od wielu lat jest nieodpowiednia suplementacja witaminy D, przy czym częstość suplementacji obniża się wraz z wiekiem niemowlęcia i stosowane są różne dawki, często odbiegające od rekomendacji. Badania biochemiczne wskazują na wysoką częstość niedoboru witaminy D u niemowląt.
-
Niedokrwistość nie jest częstym problemem i wiąże się głównie z dużymi błędami żywieniowymi jak np. karmienie wyłącznie mlekiem krowim lub karmienie prawie wyłącznie piersią.
-
Pokrycie normy zapotrzebowania na energię oraz na makroskładniki odżywcze zasadniczo jest zadowalające.
-
Należy zwrócić uwagę na spożywanie posiłków stołu rodzinnego już przez niemowlęta, co przy nieprawidłowej diecie rodziców może kształtować złe zwyczaje żywieniowe ich dzieci.