2018-10-26
Artykuł
Ze względu na szybko narastające zagrożenie, wynikające z coraz większej ilości produktów leczniczych o silnym i bardzo silnym działaniu, a także wykrywanie nowych działań niepożądanych i interakcji u produktów będących na rynku nawet przez długi już czas, inaugurujemy nowy dział w naszym piśmie, poświęcony bezpieczeństwu farmakoterapii, szczególnie działaniom niepożądanym produktów leczniczych i interakcjom.
Wszystkie dane pochodzą z Almanachu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Wyniki procedur wspólnej oceny okresowych raportów o bezpieczeństwie (PSUSA), prowadzących do zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu centralnie, opublikowane w Rejestrze Komisji Europejskiej w okresie od stycznia do marca 2018 r.
Na podstawie przeprowadzonego przeglądu danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania Komitet PRAC stwierdził, iż korzyści wynikające ze stosowania produktów leczniczych, zawierających poniżej przedstawione substancje czynne, przeważają nad możliwymi do przewidzenia zagrożeniami, jednakże konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian w sposobie stosowania leku (zwykle chodzi o ograniczenia w stosowaniu) lub uzupełnienia wiedzy o leku, które nie przekładają się bezpośrednio na modyfikacje jego stosowania. Zmiany te powinny znaleźć odzwierciedlenie w charakterystyce produktu leczniczego (ChPL) i ulotce dla pacjenta.