Leczenie ran: po urazach, pooperacyjnych, nowotworowych czy wynikających z chorób współistniejących jest coraz większym wyzwaniem współczesnej medycyny i niesie za sobą duże obciążenie dla samego pacjenta, jego rodziny, jak i systemu ochrony zdrowia. Zadanie kilku podstawowych pytań pacjentowi w aptece i udzielone odpowiedzi mogą dużo powiedzieć o samej ranie oraz czynnikach, które mają wpływ na proces leczenia.
Rozmowa z pacjentem polega na ustaleniu podstawowych informacji o umiejscowieniu, wielkości rany, czasie leczenia oraz określeniu symptomów potwierdzających lub wykluczających zakażenie. Wywiad może dostarczyć wielu
cennych wskazówek, które pomogą w postawieniu diagnozy i ustaleniu potencjalnych metod leczenia. Pacjentowi można pomóc na wiele sposobów: poprzez rozmowę i uwrażliwienie go, aby nie bagatelizował problemu, zarekomendowanie środków do przemywania i odkażania rany oraz potwierdzenie zakażenia lub martwicy w ranie, co wymaga szybkiej konsultacji z chirurgiem w przychodni lub szpitalu.
Lokalizacja rany jest pomocna w ustalaniu informacji o rodzaju i ewentualnych przyczynach powstania rany oraz dalszym postępowaniu. Zazwyczaj owrzodzenie kończyn dolnych występuje w środkowym odcinku nogi, w okolicy piszczeli, bocznej lub łydki.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o