Numer kwietniowy czasopisma "Lek w Polsce" jest już dostępny. W numerze:Extractum Spissum czyli wyciąg gęsty; Komentarz: Bez innowacji nie ma branży farmaceutycznej, Krzysztof Kopeć; Farmakoterapia: DHEA – wpływ na pamięć i koncentrację, dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski; Fitoterapia: Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) – znaczenie we współczesnym ziołolecznictwie i kosmetologii, dr hab. Agnieszka Szopa, mgr Marta Klimek-Szczykutowicz, mgr Karolina Stańczyk, Katarzyna Koc, prof. dr hab. Halina Ekiert; Profilaktyka: Rola kolagenu – wpływ na stawy, kości i chrząstkę stawową, dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska, mgr Aleksander Zuchowski; Opieka farmaceutyczna: Preparaty pielęgnacyjne do skóry atopowej, mgr farm. Joanna Krajewska; Rejestracja produktów: Produkty z pogranicza. Zagadnienia teoretyczne. Cz. I, mgr Oleg Burdzenia, prof. dr hab. zw. n. farm. Andrzej Stańczak
Nowe obwieszczenie przynosi korzystne zmiany dla pacjentów. Ceny detaliczne spadną dla 656 produktów leczniczych, a dopłata pacjenta będzie niższa w przypadku 486 produktów leczniczych. Refundacją objęto preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy oraz w leczeniu różnych postaci białaczki, a także preparat zastępujący mleko, stosowany w żywieniu niemowląt i małych dzieci.
Firma Merck ogłosiła, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek kladrybinę w tabletkach do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z rzutowo-remisyjną (RRMS, relapsing-remitting multiple sclerosis) oraz aktywną wtórnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (SPMS, secondary progressive multiple sclerosis). Rejestracja kladrybiny w tabletkach w Stanach Zjednoczonych jest kolejną po ponad 50 krajach na świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej (w sierpniu 2017 r.).
Podczas 27. kongresu psychiatrycznego Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA) w Warszawie (6-9 kwietnia 2019 r.) przedstawiono nowe analizy post-hoc badań nad kariprazyną w schizofrenii. Na wykładach podkreślano, że inne atypowe leki przeciwpsychotyczne zawierające antagonistę (również częściowego) receptorów dopaminergicznych D2 nie wykazują się poprawą funkcji poznawczych, a także nie są w stanie wykazać się selektywnością wobec receptorów D3 (in vivo) – w przeciwieństwie do kariprazyny.
Codziennie dochodzi do ok. 100 zranień ostrym sprzętem medycznym – ogólnopolskie badanie potwierdza ogromny problem i brak systemowych rozwiązań. Szacuje się, że w Polsce co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Najbardziej narażony jest personel pielęgniarski poprzez codzienny kontakt z ostrymi narzędziami w postaci igieł, kaniul, skalpeli czy szklanych ampułek. Chociaż istnieje obowiązek zgłaszania zranień, ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” pokazało, że niestety aż 40% personelu pielęgniarskiego tego nie robi, a blisko 70% podczas swojej pracy zraniło się nawet 5 razy.
Polacy ufają farmaceutom, ale nie wiedzą, czego mogą od nich oczekiwać – ich pracę kojarzą przede wszystkim ze sprzedażą leków. To najważniejsze wnioski z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej. Obie instytucje rozpoczęły 11 kwietnia pierwszą w historii zawodu farmaceuty ogólnopolską kampanię wizerunkową „Po pierwsze farmaceuta”. Akcja ma charakter edukacyjny. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie Polakom, że farmaceuta to nie tylko sprzedawca, lecz przede wszystkim ekspert w dziedzinie farmakologii i zdrowia.
Osoby z chorobą Parkinsona wraz z rozwojem jej objawów zaczynają mieć problemy z czynnościami dnia codziennego, takimi jak samodzielne ubranie się, wstawanie z pozycji siedzącej, przygotowanie posiłku czy umycie się. Choroba ta dotyka nie tylko samego pacjenta. Wraz z nim doświadcza jej cała rodzina, a szczególnie osoba pełniąca obowiązki opiekuna. Z okazji Światowego Dnia Choroby Parkinsona, warto zwrócić uwagę na potrzeby pacjentów, ale także i ich opiekunów, którzy każdego dnia pomagają swoim bliskim w walce z chorobą.
Nowe dane, zebrane przez firmę Amgen na podstawie badania przekrojowego przeprowadzonego w ośmiu krajach europejskich, ujawniają braki w diagnostyce i leczeniu osteoporozy w Europie. Dane dotyczące leczenia osteoporozy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej wykazują, że 75% kobiet w wieku 70 lat i starszych, będących w grupie zwiększonego ryzyka złamań z powodu łamliwości kości, nigdy nie było leczonych na osteoporozę. Nieprawidłowe leczenie było znacznie rzadsze u osób z rozpoznaniem osteoporozy, niż u tych bez rozpoznania. Wyniki badania zostały zaprezentowane w Paryżu podczas World Congress on Osteoporosis, Osteoarthritis and Musculoskeletal Diseases (WCO-IOF-ESCEO) 4-7 kwietnia 2019 r.
Dr. Max i Apteki Gemini znalazły się w pierwszej dziesiątce „Złotej Listy Polskiego Zdrowia”. Uroczyste uhonorowanie zwycięzców rankingu odbyło się 8 kwietnia w Krakowie podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów. „Złota Lista Polskiego Zdrowia” to pierwszy ranking najważniejszych marek występujących w polskim systemie ochrony zdrowia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie jakości i wartości podmiotów dbających o zdrowie Polaków.
Firma Boehringer Ingelheim złożyła wnioski do FDA i EMA o rejestrację nintedanibu do stosowania w leczeniu choroby śródmiąższowej płuc związanej z twardziną układową. Nintedanib jest lekiem antyfibrotycznym, który został już dopuszczony w ponad 70 krajach do stosowania w leczeniu chorych na idiopatyczne włóknienie płuc (ang. idiopathic pulmonary fibrosis, IPF). Twardzina układowa to rzadka choroba, w przebiegu której dochodzi do twardnienia i bliznowacenia tkanki łącznej w organizmie.
Nowe wzory wypisywania zleceń na wyroby medyczne budzą coraz więcej emocji. Zamiast ułatwiać, mogą wręcz utrudniać dostęp do nich z uwagi na protesty lekarzy i aptekarzy. Coraz trudniej nazywać też te zmiany e-zleceniem czy e-potwierdzeniem, skoro większość ich stron trzeba będzie drukować i przechowywać w wersji papierowej. Członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti są coraz bardziej zaniepokojeni opublikowanym w dniu 28 marca Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego. Boją się, że choć w założeniu zmiany miały być ułatwieniem dla osób starszych, chorych, niesamodzielnych i ich rodzin, to w rzeczywistości zmierzają w odwrotnym kierunku. I że lekarze oraz apteki, w obliczu czekających ich chaosu i biurokracji, mogą zrezygnować lub znacznie ograniczyć wypisywanie takich zleceń.
3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców apelują o nieuleganie presji korporacji aptekarskiej i przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką aktywność. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wystosowały wspólny list do wicepremier Beaty Szydło, szefów resortów zdrowia, rodziny i sprawiedliwości, jak również do parlamentarzystów, w którym wyrażają sprzeciw wobec usunięcia z projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego zmiany umożliwiającej aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny (KDR).
W Polsce i Europie rośnie liczba osób zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu [KZM], ciężkiej choroby zakaźnej ośrodkowego układu nerwowego przenoszonej przez kleszcze. 30 marca ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Świadomości KZM, który ma zwracać uwagę na ten problem zdrowotny. Główną przyczyną rozpowszechniania się tej choroby jest ocieplenie klimatu i niepokojący wzrost liczby pajęczaków, a tym samym zwiększenie zachorowań na groźne odkleszczowe choroby, a także niska świadomość na temat ryzyka zachorowania i możliwości prewencji.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o