Chorzy na stwardnienie rozsiane czekają na wyrównanie dostępu do nowoczesnych terapii w II linii leczenia. Po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu pacjenci mają możliwość leczenia jedynie dwoma lekami z drugiej linii, podczas gdy w pierwszej linii dostępnych jest dziewięć preparatów. Chorych w walce z SM wspiera Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja „SM-Walcz o siebie”, które liczą na rozszerzenie opcji terapeutycznych w ramach leczenia stwardnienia rozsianego.
Bóle różnego pochodzenia należą do najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do apteki. są Dyskusje na forach branżowych nie pozostawiają jednak wątpliwości. Farmaceuci często mają problemy z poleceniem bezpiecznego i skutecznego preparatu. Wiosenny cykl konferencji Opieka Farmaceutyczna od zaraz: "Pacjent z bólem pod opieką farmaceuty" ma pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Konferencje odbędą się w czterech miastach w Polsce: 11 maja w Warszawie, 12 maja w Poznaniu, 25 maja w Krakowie oraz 15 czerwca w Rzeszowie. Miesięcznik „Lek w Polsce” jest patronem medialnym konferencji.
Przeprowadzone w styczniu 2019 r. w ramach Światowego Dnia Snu badanie wskazuje, że podczas gdy sen kobiet na całym świecie zaburzają przede wszystkim obawy związane z finansami, stres i partnerzy, większość mężczyzn śpi spokojnie przez całą noc. Wyniki ogólnoświatowego badania przeprowadzonego na zlecenie Sanofi w Polsce, Australii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Włoszech i Francji sugerują, że liczne role pełnione przez kobiety w codziennym życiu mogą mieć wpływ na ich zdolność do zasypiania, utrzymania ciągłości i zachowania optymalnej jakości snu.
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego rekomendują zastosowanie FreeStyle Libre jako systemu monitorowania poziomu glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2. Wniosek został oparty na podstawie badań klinicznych oraz dowodów naukowych i doświadczeń praktyki lekarskiej. Eksperci wskazują, że system wspomaga leczenie i pomaga osiągnąć podstawowy cel leczenia cukrzycy, którym jest zapobieganie rozwojowi przewlekłych powikłań cukrzycy.
European Academy of Sciences and Arts, (EASA, Europejska Akademia Nauk i Sztuk) przyjęła nowych członków, wśród których znalazł się prof. dr hab. n.med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński. EASA jest pozarządowym stowarzyszeniem non profit, zaangażowanym w promowanie postępu naukowego i społecznego. Wśród 2 tys. członków znajdują się m.in. najwybitniejsi naukowcy i artyści, w tym 32 laureatów Nagrody Nobla. Wręczenie nominacji prof. Skarżyńskiemu odbyło się 2 marca 2019 r. podczas corocznego zgromadzenia EASA w Salzburgu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS), nietrzymanie moczu (NTM) to przypadłość obejmująca jakikolwiek epizod niezależnego od woli wycieku moczu z pęcherza moczowego. Dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, często przybierając postać przewlekłą. Chociaż inkontynencja uważana jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI w., to w Polsce opieka nad pacjentami z tym schorzeniem praktycznie nie istnieje. Jednak jeszcze w tym roku w Warszawie powstanie pierwsze wzorcowe Centrum Kontynencji, które wypracuje standardy dla innych placówek w całym kraju.
Polki mają większą wiedzę na temat objawów zawału serca niż Polacy. Kiedy jednak ryzyko zawału dotyczy ich samych, bagatelizują objawy i, dłużej niż mężczyźni, zwlekają z wezwaniem pomocy. Tak wynika z badania „Zawał serca – Opinie Polaków”, przeprowadzonego przez SW Research w ramach kampanii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu „Zawał serca – Czas to Życie”. Znakomita większość kobiet w Polsce (82%) prawidłowo wskazuje, że ból w klatce piersiowej może oznaczać zawał lub problemy sercem – dla porównania taką wiedzę deklaruje 69% mężczyzn. Panie rzadziej też niż panowie (18% vs 25%) odpowiadają „nie wiem”, na pytanie, jakie mogą być konsekwencje zwlekania z wezwaniem pomocy w przypadku zawału serca.
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 10 do 16 marca, po raz trzeci w całej Polsce, odbędą się bezpłatne badania w kierunku jaskry. Inicjatorami akcji są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) wraz z Sekcją Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. W Polsce na jaskrę choruje blisko milion osób. Jedynie połowa z nich ma świadomość swojej choroby. Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. W przypadku tego schorzenia kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Bezcenne właściwości kobiecego mleka w prawidłowym rozwoju niemowlęcia, w tym jego układu immunologicznego, są znane naukowcom od dawna. Ich dogłębne poznawanie stanowi jednak wciąż przedmiot badań, które pozwalają na lepsze wspieranie odporności dzieci, zwłaszcza tych, które nie mogą być karmione naturalnie. Dzięki prowadzonym badaniom w tej dziedzinie na nowo poznano bioaktywne składniki mleka matki – postbiotyki, które wyznaczają nową erę w rozumieniu wspierania systemu immunologicznego niemowląt.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o