2017-10-18 Artykuły

Białko C-reaktywne jako marker procesów zapalnych

Zastosowanie testów point of care CRP w samokontroli zdrowia (część II)
Oznaczanie stężenia białka C-reaktywnego (CRP) jako markera stanów zapalnych o różnym pochodzeniu jest podstawowym badaniem wykorzystywanym rutynowo w diagnostyce laboratoryjnej. Ponadto zmiany stężenia białka C-reaktywnego we krwi wykorzystuje się w ustalaniu etiologii infekcji, gdzie podczas infekcji wirusowej wartości CRP zwykle nie przekraczają 8 mg/L, natomiast w zakażeniach bakteryjnych stężenie CRP często przekracza 100 mg/L. Ze względu na łatwość oznaczenia i szybkość uzyskiwania wyniku coraz większe zastosowanie w diagnostyce różnicowej infekcji mają testy typu point of care (POC) do oznaczania CRP. Testy CRP stanowią uzupełnienie objawów klinicznych i zostały wprowadzone na rynek medyczny w odpowiedzi na nadmierną antybiotykoterapię oraz wzrastającą lekooporność drobnoustrojów. Coraz większe zainteresowanie testami CRP przez lekarzy pierwszego kontaktu idzie w parze z pojawieniem się testów do samokontroli. Obecność domowych testów CRP w aptece jako placówki opieki zdrowotnej zwiększa znacząco dostęp pacjentów do badania oraz stanowi element promocji wiedzy o racjonalnej antybiotykoterapii.
reklama Prenumerata_e-lek
2017-10-17 Artykuły
Układ oddechowy niemowląt nie jest w pełni rozwinięty. Drogi oddechowe u najmłodszych są wiotkie i delikatne, a odległości pomiędzy poszczególnymi odcinkami układu oddechowego są mniejsze niż u osób dorosłych. Dlatego niemowlęta w porównaniu z osobami dorosłymi są bardziej narażone na rozwój infekcji układu oddechowego. Istotna jest dbałość o higienę nosa niemowląt. Codzienne stosowanie soli fizjologicznej
lub roztworów wody morskiej pozwala utrzymać właściwy poziom nawilżenia błony śluzowej nosa oraz pomaga usunąć z nozdrzy patogeny i zanieczyszczenia, które dostają się wraz z wdychanym powietrzem.
reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2017-10-16 Artykuły
Urazy powstałe podczas uprawiania sportu, choroba zwyrodnieniowa stawów, schorzenia reumatyczne są przyczyną silnych dolegliwości bólowych, w przebiegu których konieczne jest zastosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, poprawiających komfort życia pacjenta. Do najczęściej stosowanych należą niesteroidowe leki przeciwzapalne do podania miejscowego lub ogólnego.
2017-10-12 Artykuły
Zapalenie ucha zewnętrznego to infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa zewnętrznego przewodu słuchowego, objawiająca się podrażnieniem, świądem, bólem, rumieniem, obrzękiem. Czynnikami predysponującymi są głównie niewłaściwa higiena oraz ekspozycja na wodę. W samoleczeniu można zastosować miejscowe preparaty OTC, zawierające przeciwzapalne i przeciwbakteryjne olejki eteryczne (goździkowy, geraniowy, czosnkowy) oraz wyciągi olejowe (nagietkowy i z dziurawca) lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (salicylan choliny).
2017-10-12 Aktualności

12 października w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Najczęstszą przyczyną utraty wzroku jest jaskra. Według danych Polskiego Związku Niewidomych, aż 20% osób niewidomych w Polsce straciło wzrok w wyniku jaskry. Problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby, jak również utrudniony dostęp do lekarza okulisty. Ci, którzy zdecydują się na przeprowadzenie profilaktycznych badań okulistycznych, bardzo często z nich rezygnują ze względu na konieczność uzyskania skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i długi czas oczekiwania na wizytę okulistyczną. Z reguły jaskra wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienia się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego. Niestety, wówczas może być za późno na uratowanie wzroku.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2017-10-09 Aktualności

Firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals, Inc. poinformowały, że Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego ze wskazaniem do stosowania u dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, którzy kwalifikują się do leczenia ogólnego. Ta postać charakteryzuje się wysypkami często pokrywającymi znaczną część powierzchni ciała, którym mogą towarzyszyć: nasilony, uporczywy świąd, suchość skóry oraz jej pękanie, zaczerwienienie, powstawanie strupów i sączenie wydzieliny. Świąd należy do objawów najbardziej uciążliwych dla pacjenta i może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

2017-10-06 Aktualności

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca br., zwana potocznie „apteką dla aptekarza” (AdA), do tej pory budzi wiele kontrowersji. Zdaniem Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego i zaczyna wpływać na spadek liczby aptek oraz wzrost cen leków. Nie przyniosła natomiast żadnego z efektów zapisanych w projekcie nowelizacji.

2017-10-03 Aktualności

Psychologiczny aspekt odchudzania

Bliscy u Wagi - kampania

Blisko 50% Polaków przyznaje, że przynajmniej raz w życiu było na diecie, jednak prawie 70% z nich ma negatywne doświadczenia związane z odchudzaniem. Badania wskazują, że do najczęstszych powodów niepowodzenia w procesie utraty wagi należą aspekty psychospołeczne, a także presja ze strony rodziny i najbliższych. W odpowiedzi na ten rosnący problem społeczny, powstała ogólnopolska kampania Bliscy u Wagi, która ma za zadanie edukować Polaków, jak też udzielać wsparcia osobom z nadwagą i otyłością.

2017-09-29 Aktualności

28 września br. w Warszawie (Hotelu Marriott) odbyła się 30. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, której temat przewodni brzmiał „Rok 2017 w branży farmaceutycznej – wpływ ostatnich zamian w prawie farmaceutycznym na funkcjonowanie branży farmaceutycznej”. Partnerami merytorycznymi kongresu tegorocznej edycji byli: Kancelaria Chudzik i Wspólnicy, Kancelaria DLA Piper, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, KPMG w Polsce, Kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, Kancelaria Tomasik Jaworski oraz  Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Miesięcznik "Lek w Polsce" był patronem medialnym Kongresu.

2017-09-29 Aktualności

Choroba Fabry’ego to bardzo rzadka i mało znana nawet w środowisku lekarzy choroba genetyczna. Spowodowana jest brakiem lub niedoborem enzymu alfa-galaktozydazy, odpowiedzialnego za komórkową przemianę związków wielkocząsteczkowych. Niedobór tego enzymu sprawia, że w tkankach całego organizmu gromadzą się toksyczne złogi, które w konsekwencji niszczą narządy wewnętrzne, doprowadzając m.in. do schyłkowej niewydolności nerek, poważnego uszkodzenia serca i układu nerwowego, w tym mózgu. Z tego powodu wielu chorych umiera przedwcześnie. Zapobiec temu może jedynie tzw. enzymatyczna terapia zastępcza. Polska jest jedynym kraj UE, który  nie refunduje tej terapii. Wieloletnie starania o jej refundację prowadzi Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego.

reklama Baner_Kurs_A
2017-09-26 Aktualności

Witamina D – minimum, maximum, optimum

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017 „Witamina D – minimum, maximum optimum”, która odbyła się 22 września w Warszawie, zgromadziła licznych prelegentów i uczestników, ekspertów z Polski i zagranicy, by dyskutować o znaczeniu witaminy D i jej wpływie na organizm człowieka z punktu widzenia różnych obszarów terapeutycznych, a także o bezpieczeństwie jej stosowania. Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej zwraca się uwagę na działanie witaminy D i rolę, jaką odgrywa w utrzymaniu zdrowia. Tymczasem specjaliści zgodnie twierdzą, że znaczna część populacji ma zbyt niski poziom witaminy D.

2017-09-22 Aktualności

Nowe analizy przełomowego badania EMPA-REG OUTCOME® wykazały, że empagliflozyna ograniczyła ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 i rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową (ChSN) niezależnie od kontroli glikemii na początku badania. Spadek liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych zaobserwowano również po dodaniu empagliflozyny do najczęściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych pierwszego i drugiego rzutu, takich jak metformina czy pochodne sulfonylomocznika.

2017-09-21 Aktualności

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

choroba Alzheimera, żywienie osób z chorobą Alzheimera

Szacuje się, że na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi ok. 44 mln osób, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, do 2050 r. ta liczba może wzrosną prawie trzykrotnie. Jest najczęstszą przyczyną otępienia na świecie i jednym z ważniejszych problemów społecznych – wyniszcza nie tylko pacjentów, ale równie silnie oddziałuje na ich opiekunów. Lek, który pozwoliłby w pełni wyleczyć chorobę Alzheimera, nie został jeszcze odkryty, ale istnieją różne formy wsparcia, o których warto wiedzieć.

2017-09-18 Aktualności

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłoszono raport „Branża ochrony zdrowia w Polsce 2016”, opracowany przez Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika. Zawiera on ranking, który jako pierwszy porównuje ze sobą firmy z różnych obszarów sektora ochrony zdrowia. GSK jako jedyna farmaceutyczna znalazła się w złotej piątce wyróżnionych firm. Spółka znalazła się także na pierwszej pozycji pod względem eksportu. 

2017-09-15 Aktualności

Jak co roku, 15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty, ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of  Urology – EAU). Jego cel to zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki. Niewiele zabrakło, żeby pacjenci z rakiem stercza mogli tego dnia „świętować” istotne dla ich zdrowia poszerzenie dostępu do refundacji nowoczesnych leków. 

Copyright © Medyk sp. z o.o