2017-06-07 Aktualności

,,Biomonitorowanie człowieka w profilaktyce zatruć środowiskowych'' to temat poniedziałkowego śniadania prasowego, a także naszej najnowszej pozycji wydawniczej. Spotkanie z autorami oraz dziennikarzami miało na celu przybliżyć problem szkodliwych czynników, które codziennie wpływają na nasze zdrowie. Na forum wypowiadali się tacy specjaliści jak prof. Krzysztof K. Krzystyniak – toksykolog i biochemik, długoletni wykładowca Uniwersytetu Quebec w Montrealu (Kanada), prof. Mieczysław W. Obiedziński - profesor nauk rolniczych, wykładowca Państwowej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży i dr n. med. Andrzej Marszałek – specjalista chorób wewnętrznych, diagnosta laboratoryjny, dyrektor medyczny Laboratoriów Synevo.

reklama Prenumerata_e-lek
2017-06-07 Artykuły

Wątroba to narząd wielofunkcyjny, pełniący kluczową rolę w procesach detoksykacji organizmu. Zaburzenia funkcjonowania wątroby mogą być wynikiem złej diety, nadmiernej ekspozycji na substancje szkodliwe (leki, alkohol), infekcji wirusowych, chorób autoimmunizacyjnych bądź nowotworowych. Leki OTC oraz suplementy diety wspomagające funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych wykazują działanie żółciopędne, żółciotwórcze bądź hepatoprotekcyjne. Mogą być stosowane doraźnie, w stanach niestrawności lub jako uzupełnienie leczenia choroby podstawowej wątroby.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2017-06-02 Artykuły

Grzybica stóp to zakażenie skóry wywołane przez grzyby (w szczególności dermatofity), obejmujące podeszwową powierzchnię stóp, palców i fałdów międzypalcowych. Grzybica jest chorobą, na której powstanie składać się może wiele czynników. Występuje zarówno u osób ze zdrową, jak i obniżoną odpornością.

2017-05-31 Artykuły

Infekcje układu moczowego są jedną z najczęstszych przyczyn interwencji lekarskich. Czynnikiem etiologicznym, który w 70-95% przypadków wywołuje zakażenie układu moczowego, jest Escherichia coli. W leczeniu infekcji dróg moczowych pomocne będą nasiadówki, zioła i leki moczopędne, a w cięższych przypadkach antybiotykoterapia. W leczeniu tych zakażeń istotne jest także przestrzeganie zachowań profilaktycznych, które wspomagają terapię farmakologiczną i pozwalają zapobiec kolejnym infekcjom.

2017-05-29 Artykuły

Jestem już głęboko zniesmaczony i znudzony konferencjami, panelami, okrągłymi stołami i innymi bzdetami poświęconymi tak zwanej „reformie służby zdrowia”, gdzie to rzekomo chodzi tylko, ale tylko i wyłącznie o pacjenta. Tak naprawdę spierają się lobby różnych obediencji – a to lekarzy, a to farmaceutów, a to firm farmaceutycznych wspieranych przez tzw. organizacje pacjentów, kancelarie adwokackie i kogo jeszcze tam się da. Jak wiadomo, w naszym nieszczęśliwym kraju absolutnie wszyscy znają się „na zdrowiu” i są w stanie udzielać a vista prostych, cudownych porad – odpłatnie i nawet nieodpłatnie, byle się wedrzeć do jakiejś stacji telewizyjnej czy radiowej, a nawet do Internetu i nagadać to, co ciśnie na wątrobie lub to, czym zostali nakarmieni przez zawodowych populistów, czyli znaczną część polityków i nie tylko. Sprzyjają temu zmienne konfiguracje parlamentarne i opisana powyżej walka bardzo licznych buldogów pod dywanem.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2017-05-25 Aktualności

W Światowy Dzień Tarczycy (25 maja 2017 r.) Polskie Amazonki Ruch Społeczny zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań USG tarczycy oraz samobadania gruczołu tarczowego. Choroby tarczycy dotykają ok. 300 mln ludzi na całym świecie - w przeważającej większości – kobiet.  Jedną z chorób tarczycy, której zachorowalność wciąż wzrasta jest rak tarczycy. Jak podkreślają Amazonki, w Polsce wciąż zbyt mało osób korzysta z badań profilaktycznych tarczycy. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rozpoznaje się raka tarczycy u 3 tys. pacjentów rocznie.

2017-05-23 Aktualności

Firma Bristol-Myers Squibb ogłosiła, że Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab do monoterapii płaskonabłonkowego raka głowy i szyi (SCCHN) u dorosłych pacjentów, u których nastąpiła progresja choroby w trakcie lub po leczeniu preparatami na bazie platyny. Niwolumab jest pierwszym i jedynym immunoonkologicznym lekiem, który w badaniu klinicznym 3. fazy przyniósł istotną poprawę przeżyć całkowitych (OS) w tej grupie pacjentów.

2017-05-19 Aktualności

Problem nawracających infekcji dolnych dróg moczowych dotyczy ok. 20% Polek w różnym wieku.  Według najnowszego raportu „Infekcje dolnych dróg moczowych – leczenie i zapobieganie nawrotom – www.leczdrogimoczowe.pl ”, konieczność częstego oddawania moczu (objawy te dotyczą 80%), nagła, nawracająca potrzeba wizyty w toalecie (uczucie to doskwiera 79%) oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu (odczuwany przez 92%) to główne objawy, z jakimi zmagają się respondentki. W opinii Polek na infekcje dolnych dróg moczowych narażone są przede wszystkim kobiety (54% odpowiedzi).

2017-05-17 Aktualności

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne, która wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Najważniejsze zmiany dotyczą zezwolenia na prowadzenie apteki oraz ograniczeń związanych z otwieraniem nowych aptek. Zgodnie z uchwalonymi zmianami apteki będą mogli prowadzić wyłącznie farmaceuci. Zaczną też obowiązywać ograniczenia demograficznie i lokalizacyjne dla otwierania nowych aptek - zezwolenie będzie wydawane, gdy liczba mieszkańców danej gminy w przeliczeniu na jedną aptekę ogólnodostępną wynosi co najmniej 3000 osób. Nową apteka będzie mogła być otwarta w odległości co najmniej 500 m (w linii prostej) od innej, już działającej apteki.  Będzie również obowiązywał zakaz wydania zezwolenia, gdy wnioskodawca, wspólnik bądź partner spółki będącej wnioskodawcą prowadzi sam lub przez swoich wspólników/partnerów co najmniej 4 apteki ogólnodostępne lub jest związany korporacyjnie bądź kapitałowo z innymi podmiotami prowadzącymi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne.

 

2017-05-15 Aktualności

15 maja po raz dziesiąty obchodzony jest Światowy Dzień MPS. Został ustanowiony, by zwrócić uwagę na rzadką i trudną do zdiagnozowania chorobę – mukopolisacharydozę. Na świecie zarejestrowanych jest 7 typów tej choroby. Nazwa choroby pochodzi od mukopolisacharydów - łańcuchów cząstek cukru biorących udział w tworzeniu tkanki łącznej. Za pomocą odpowiednich enzymów są one w organizmie nieustannie rozkładane i ponownie tworzone. U osób chorych na mukopolisacharydozę ze względu na brak odpowiedniego enzymu proces ten jest zaburzony.

reklama Baner_Kurs_A
2017-05-12 Aktualności

Firma AstraZeneca poinformowała, że Komisja Europejska ds. Leków zatwierdziła zmianę porejestracyjną dla leku Tagrisso® i tym samym uznała za spełniony warunek nałożony na podmiot odpowiedzialny przy rejestracji ozymertynibu w 2016 r. Oznacza to wykreślenie zapisu o warunkowym dopuszczeniu leku do obrotu i uzyskanie tzw. pełnego pozwolenia na obrót lekiem na terenie Unii Europejskiej. Identyczną decyzję wydała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) 31 marca br. Tagrisso® stosuje się w leczeniu pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z obecną mutacją T790M w genie kodującym receptor dla naskórkowego czynnika wzrostu (ang. skrót EGFR).

2017-05-10 Aktualności

Rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno przekazał oficjalne stanowisko dotyczące planowanego protestu przeciwko wygaszeniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego, które publikujemy poniżej. Wygaszenie kształcenia jest związane z nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne.

2017-05-08 Aktualności

Preparat Kevzara® (sarilumab) dla pacjentów z RZS

Pozytywna opinia CHMP - dopuszczenie do obrotu

Firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals ogłosiły, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu preparatu Kevzara® (sarilumab) do stosowania u dorosłych pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu. Jest to eksperymentalne ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi IL-6.

2017-05-04 Aktualności

Z okazji 60. rocznicy opisania raka rdzeniastego tarczycy eksperci w towarzystwie pacjentów przyjrzeli się sytuacji chorych w Polsce. Każdego roku diagnozę raka rdzeniastego w Polsce słyszy 100 pacjentów, dla połowy z nich brakuje leczenia, które mogłoby opóźnić rozwój choroby i dać im szansę na dłuższe życie.  Rak rdzeniasty tarczycy stanowi ok. 4-5% wszystkich zachorowań na raka tarczycy; chorują również osoby młode, między 20. a 40. r.ż.

2017-04-28 Aktualności

Elmetacin

Lek OTC

Skład: : 1 g roztworu zawiera 10 mg indometacyny.

Działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe.

Wskazania: miejscowe leczenie bólu i stanu zapalnego w przypadku ostrych kontuzji i urazów (np. skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia); w obrębie tkanek miękkich (np. stawów, ścięgien i torebek stawowych); w zaostrzeniach choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS).

Dawkowanie: 3-5 razy na dobę, na zmienioną chorobowo skórę.

Opakowanie: 10 mg/g.

Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG.

Copyright © Medyk sp. z o.o